سقوط تاریخی در بورس تهران/شاخص هم‌وزن کانال عوض کرد

بزرگ‌ترین ریزش شاخص هم وزن در 3 ماه اخیر ثبت شد و این شاخص 5 هزار و 836 واحد نزول کرد

 در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با افت 18 هزار و 746 واحدی به رقم یک میلیون و 154 هزار و 767 واحد رسید.

اما امروز بزرگ‌ترین ریزش شاخص هم وزن در 3 ماه اخیر ثبت شد و این شاخص 5 هزار و 836 واحد نزول کرد که بزرگ‌ترین ریزش در 66 روز کاری گذشته از 18 بهمن ماه به این سو است. بنابراین شاخص هم وزن در آخرین روز معاملاتی اردیبهشت ماه با تغییر کانال در سطح 396 هزار و 981 واحدی ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابوس 17 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 790 واحد رسید.

سهم‌های تاثیرگذار

امروز «فملی»، «فارس» و «شپنا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. در سوی دیگر بازار برکت، اپال و پاکشو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند اما نتوانستند مانع از ریزش قابل توجه شاخص شوند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس برکت صدرنشین است و فملی و ثامید در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فگستر، کزغال و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

بورس

افزایش خروج پول حقیقی

در روز چهارشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی 569 میلیارد تومان بود که نسبت به روز سه‌شنبه 12 درصد افزایش یافته است. در معاملات امروز بیش ترین خروج پول حقیقی به سهام وملل (موسسه اعتباری ملل) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 37 میلیارد تومان بود. پس از وملل، برکت (داروسازی برکت) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

همچنین نمادهای میدکو (صنایع معدنی خاورمیانه)،‌ فجر (فولاد امیرکبیر کاشان) و رمپنا (گروه مپنا) نیز بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

کاهش ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 13 هزار و 795 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌سه‌شنبه 13 درصد کاهش یافته است. البته از این میزان بیش از 8 هزار میلیارد تومان معادل 63 درصد کل معاملات به اوراق مشارکت اختصاص داشت. ارزش معاملات خرد نیز با افت 18 درصدی نسبت به روز گذشته به رقم 2 هزار و 473 میلیارد تومان رسید.

کاهش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز سه‌شنبه 10 درصد کاهش یافت و در رقم 121 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 5 درصد افزایش یافت و 3 هزار و 486 میلیارد تومان شد.

شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (با نماد معاملاتی فگستر) با صف‌ خرید 111 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فگستر، بپاس (بیمه پاسارگاد) و نمرینو (ایران مرینوس) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین صف فروش نیز به سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 171 میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، غصینو (صنعتی مینو) و بنو (بیمه تجارت نو) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس

 

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود