می‌توانستیم چهارماه زودتر به واکسن کرونا برسیم

به گزارش باطن، امیرحسین قاضی زاده هاشمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ظهر امروز(چهارشنبه) در نشست خبری در باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: این ایام زمان انتخابات است و مسئله، انتخاب مردم است و مردم باید برای یک جایگاه مهم یک شخص مهم را انتخاب کنند و در این شرایط ارزشمندی کار رسانه ها بیشتر خودش را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه مردم روایت رسانه ها را قبول می کنند و دولت ها با عملکرد مثبت و منفی با تصویر سازی رسانه ها ، به آن تصویر رای می دهند. تصریح کرد: رسانه ها ادراک جامعه را می‌سازند و می‌توانند شور انتخابات را بیشتر کنند. مجلس محل رجوع مردم برای مطالباتشان است و نمایندگان مجلس در مدت حضور در این پست حتی به مسائل کوچک شهرستانی هم اشراف پیدا می کنند.

وی با تاکید بر اینکه نماینده مجلس اشراف سرزمینی نسبت به کشور دارد، ادامه داد: تمام برنامه در هر زمینه ای به مجلس وارد می شود که نشانه اهمیت آن است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما نسلی هستیم که کودکی خود را در انقلاب و نوجوانی را در جنگ گذرانده ایم و از نیمه جوانی در فعالیت های سیاسی اجتماعی وارد شده ایم. نسل اولی ها به یُمن اقدامات جامعه پزشکی عمری طولانی پیدا کرده اند.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: ما معتقدیم مشکل نظریه داریم و گفتمان انقلاب اسلامی وقتی می خواسته تبدیل به معماری شود بقیه معماری جمهوری اسلامی متناسب با جمهوری اسلامی شکل نگرفته و برخی از نهاد ها همچنان همان نهادهای قبل از انقلاب هستند و فقط بسیج انقلابی را داریم.

وی با بیان اینکه نظام تامین اجتماعی ما برای دهه قاجار است و نظام بانکی و سازمان برنامه و بودجه، کنکور، آموزش و پرورش هم همین وضعیت را دارند و با وجود اینکه انقلاب کرده ایم در روش اداره، انقلاب نکرده ایم، تصریح کرد: با عوض شدن افراد این شرایط تغییر نمی‌کند و تفاوتی هم بین اصلاح طلب و اصولگرا وجود ندارد.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: مجموعه دولت ما سلام است زیرا سلام به ایران جدید و سلام به تازگی تغییر بنیادین است. بیشتر از اینکه کاندیدا باشم نماد یک طرز تفکر و جریان فکری انقلاب در سازوکار در اداره کشور هستم.

قاضی زاده تاکید کرد: سطح برنامه های من در حوزه دو دعوا در سیاست خارجی و داخلی نیست بلکه نوع حکمرانی باید تغییر کند و خبرنگاران به دنبال سوال جواب‌های نقطه زن هستند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص عملکرد دولت در مهار کرونا تصریح کرد: کرونا یک بیماری ویروسی نیست و اگر این بیماری ویروسی بود نوع درگیری در کشورهای مختلف یکسان بود اما در برخی کشورها کشته ها زیاد و برخی کم است و برای مثال نوع ابتلا و کشتار در هند با چین متفاوت است.

وی افزود: در کشورهای انگلوساکسون انگلیس یک شیوه و کانادا و استرالیا یک جور است و کرونا یک بیماری مدیریتی و اجتماعی و مربوط به سبک زندگی است.

کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ اظهار داشت: کرونا نشان داد آینده متعلق به چه کسانی است و نیست. فارغ از وزارت بهداشت، کرونا یک مدیریت جمعی می خواهد. مشکل این است که مدیریت کرونا در چند ماهه اول که تعیین کننده بود در دست وزارت بهداشت بود و نباید این مدیریت در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گرفت.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه عدم اقتدار و عدم وجود یک مدل حکمرانی هوشمند که نگاه به آینده داشته باشد را نداشتیم و در مجموع عملکرد وزارت بهداشت را مطلوب نمی دانم، خاطرنشان کرد: ما چهار ما زودتر می توانستیم به واکسن برسیم ولی بروکراسی طولانی باعث شد چهار ماه عقب بیفتیم و به ازای هر دوز واکسن چندین دلار هزینه می کنیم. امروز دست دنیا باید جلوی ما دراز بود نه ما. می توانستیم با فروش واکسن ۲۰ میلیون دلار فروش نفت را به دست بیاوریم. کرونا واقعیت ۳ تا ۵ ساله آینده است و یک مدیریت قوی می خواهد.

قاضی زاده درپاسخ به سوالی درمورد برنامه اش برای مدیریت کرونا، گفت: حفاظت اجتماعی برنامه اول ماست، با سرمایه گذاری در شرکت های تولید کننده واکسن ،۱۸۰ میلیون دوز واکسن در سال نیاز داریم که با کاهش عارضه باید سبک اداری کشور تغییر کند.

وی با بیان اینکه باید به جای شعارها به باورها توجه کرد، اظهار داشت: مردم در رای دادن به عملکرد گذشته توجه کنند و نه به شعارها. تمام کسانی که کاندید می شود رجل سیاسی و مذهبی هستند و اگر نباشند رجل سیاسی و مدیر محسوب نمی شوند.

وی با بیان اینکه کسی که می داند اختیار وافی ندارد نباید نامزد شود.ک، خاطرنشان کرد: کسانی که می گویند اختیار نداریم و دوباره کاندید می شوند چرا وارد می شوند؟ اینها خائنان به ملت هستند و نقش اپوزوسیون را دارند. هدف آنها این است که از درون مخالفت کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره کناره گیری به نفع رئیسی اظهار داشت: کسی که خودش را آماده نمی بینید پس چرا کاندید می شود؟ کسی که این آمادگی را ندارد وارد شود کار حرام انجام داده است و کسی می‌تواند کاندید شود که بداند اصلح است و برای انجام آن کار مناسب ترین است این که عده ای اصرار دارند ترکیب بندی کنند اشتباه است، در انتخابات جبهه بندی وجود دارد بله من و آقای رئیسی در یک جبهه هستیم.

قاضی زاده هاشمی درپاسخ به سوالی درمورد گرایش سیاسی لاریجانی اظهار داشت: بنده نباید در این خصوص توضیح دهم، عملکرد خودشان مشخص می‌کند اصولگرا هستند یا اصلاح طلب.

وی درباره بیانیه های نامزدهای مختلف در روز ثبت نام، گفت: بنده بیانیه ها را نخواندم، ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر متفاوت است، در کشور ما رئیس جمهور مقام دوم کشور است و رئیس هیات وزیران است، بنابراین قانون اساسی کاملا وظایف را روشن کرده است، یکی می‌خواهد نامزد شود بعد بگوید که قبول ندارم که سیاست گذاری با رهبری است، این می‌خواهد رئیس جمهور کجا شود؟ مستقیم بگوید من سیستم‌ را قبول ندارم نه اینکه مردم را ناامید کنند این خیانت به ملت است و به نامزدها توصیه می‌کنیم در چارچوبی که قانون برای آن‌ها تعیین کرده عمل کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره پیگیری مطالبات سهامداران بورس و راهکارهای عملی خود گفت: بنده در مقام نماینده مجلس که باید پیگیر احقاق حقوق مردم باشم، باید پیگیری می کردم و خود من هم هیچ نفعی نمی‌برم اما به عنوان نماینده مشهد تجربه تلخی در موسسه مالی اعتباری داشتیم، مسئله یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود، اما در بورس با ۲۰ میلیون نفر طرف هستیم، متاسفانه می شود خیلی از مسائل را گفت اما وضعیت خوبی رقم نخورد.

وی افزود: شکایتی تنظیم کردیم و در قوه قضاییه تشکیل پرونده دادیم و ۱۳۰ میلیارد تومان زیان پیش بینی کردیم، ۳ وکیل در کانون وکلا به صورت داوطلبانه و رایگان از حقوق زیان دیدگان دفاع می کنند و این فرآیند کمی طولانی است امیدواریم زودتر حکم شود. ۹۰ درصد بازار دست دولت است و اگر کسی در راس دولت باشد که با محلس و قوه قضاییه همراه باشد، ۳ روزه این موضوع پیگیری می شود و یک سال است که مجلس و قوه قضاییه به دنبال آن است اما دولت مانع اقدامات ما می شود.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: اینکه بیشتر بازار دست دولت است جای تاسف دارد نظام خصوصی سازی درستی نداریم.

وی درپاسخ با این سوال که چرا از همان ابتدا که دولت دستور فروش سهام را به شرکت های دولتی داد کسی ورود نکرد؟ گفت: در توئیت هایی که زدم برخی از اسامی و شرکت های آن را منتشر کردم. مقام قضایی باید در این باره رسیدگی کند و این درحالیست که معاونت حقوقی بورس باید به این موضوع ورود می کرد‌. بورس سهل انگاری کرد و اگر اثبات شود باید با آنها برخورد شود.

قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه اگر موضوعی قابل انتشار باشد این کار را می کنیم، در خصوص اینکه آیا حضور او در مجلس بهتر نیست، گفت: ۱۳ سال نماینده مجلس هستم و در موارد زیادی نفش داشتم اما بیشتر آنها اجرا نشده است. از اینکه قانون بنویسم خسته شده ام و اینکه قوه مجریه اجرا نکند درست نیست. قوه مجریه مرد اجرا می خواهد تا نقشه ها را اجرایی کند.

وی ادامه داد: مدیری مدیر خوب است که کننده باشد و کار انجام دهد.‌ نظام شایسته سالاری را کنار بگذارید و کار را انجام دهید مردم فکر می کنند از باند قدرت استفاده کردید. برخی ها فکر می کنند عصای موسی در دست دارد و می توانند مشکلات را حل کنند که درست نیست. اولین کاری که پس از ریاست جمهوری انجام می دهم بورس است.

نماینده مجلس شورای اسلامی درباره برنامه هایش برای سیاست خارجی بیان کرد: ساختار مذاکرات آمریکایی است. نظام با مذاکره موافق است و مذاکره موفق هم داشته ایم. قطعنامه ۵۹۸ با یک چشم پوشی مذاکره موفق است. البته آمریکایی ها یاد گرفته اند که میدان بازی بسازند و ما را به آن بیاورند. مدل اجرایی مذاکره مشخص شده است و باید زمان آن را به سود خودمان تغییر دهیم. قرارداد برای زمانی است که به کسی اعتماد نداشته باشی و اینکه تعیین کننده رییس جمهور آمریکا باشد به همین دلیل به تیم مذاکره کننده ای ایراد گرفتیم.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی در مورد فضای دوقطبی یا سه قطبی در انتخابات اظهار داشت: دو قطبی شدن در شان مسئولان نیست و نباید دعوای قدرت داشته باشیم. چه کسی می‌خواهد بار مسئولیت ۸۰ میلیون نفر را برعهده بگیرد که با دروغ و کلک به قدرت برسد.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه مسئولان و کاندیداها باید از برنامه های خود بگویند بیان کرد: باید نظام هدایت تحصیلی استعدادیابی داشته باشیم من میخواهم این نظام را ایجاد کنم، سربازی دیگر قدیمی شده است در دوره ای اقتصاد امنیت آور بود اما حالا کشوری که سرمایه اجتماعی داشته باشد امنیت دارد

وی افزود: باید از برنامه های خود بگویند نه اینکه یک مشت به این بزنند یک مشت به شخص دیگر، این در شان مسئولان نیست، ظاهر مردم باطن مسئولان است ما نباید در دام چند قطبی بیفتیم اما متاسفانه هرچیزی در کشور ما سیاسی می شود امیدوارم علیرغم اینکه روش خوبی در ثبت نام نداشتیم، مسیر اصلاح شود.

نایب رئیس مجلس افزود: بنده به کاندیداها نامه نوشتم و خواهش کردم دست از این‌ کارها برداریم هرکس توانایی های تیم خود و برنامه هایش را بگوید و به هم کمک کنیم اصلاح طلب و اصولگرا نداشته باشیم و همگی برای مردم خدمت کنیم.

قاضی زاده ضمن تاکید بر اینکه تیم جلودار ما باید حقوقی باشد نه دیپلمات که به سود ما باشد. با مذاکره مشکلی نداریم و نباید فرسایشی باشد،‌اظهار داشت: باید ۶ ماه زمان بگذاری و اگر تیم مقابل جواب نداد خدانگهدار. دیپلمات های واقعی ما در زمانی با کسانی صحبت کردند که کنونی ها نمی توانند انجام دهند و حتی با اجازه آنها ورود و خروج می‌کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درپاسخ به سوالی درمورد اموال خود اظهار داشت: یک آپارتمان و ماشین دارم‌.‌ حقوق هم مشخص است و هزینه تبلیغاتی نکردم و قرار است دوستانم کلاه را در کوچه و محل ها بگردانند تا پول جمع شود.

وی درباره نظر خود درباره مصوبه جدید شورای نگهبان، گفت: تفسیر قانون اساسی با شورای نگهبان است و طبق اختیارات خود موظف شده بود که شرایط حداقلی را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کند و به وظیفه حداقلی خود عمل کرد.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوال فارس پیرامون اظهارات روحانی با این عنوان که کاندیداها به جای توهین به د ولت برنامه ارائه دهند، گفت: اینکه آقای روحانی گفتند کاندیداها فحش بهم ندهند، دستشان درد نکند. حرف ایشان درست است اما مردم حرفشان را باور نمی کنند چراکه در آخر دولتی این حرف را می زنند که با فحش دادن آغاز کردند. برگردید به سال ۹۶ حرف های ایشان در مناظره ها ببینید آیا شایسته رئیس جمهور کشور بود که به آن شکل صحبت کنند؟

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود