نتانیاهو برای همیشه از دایره قدرت خارج خواهد شد

یک کارشناس مسایل منطقه و فلسطین گفت: درگیری‌های اراضی اشغالی شرایط ناپایداری در منطقه ایجاد کرده است و اگر این وضعیت ادامه یابد، احتمال گسترش آن در سطح منطقه وجود دارد.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا گفت: رژیم صهیونیستی با این تصور که حمله به منطقه شیخ جراح و بیت المقدس ممکن است به نفع نتانیاهو شرایط را تغییر دهد قبل از روز جهانی قدس دستور داد که ارتش این رژیم به نمازگزاران حمله کنند و برخی از یهودیان افراطی ساکن به منطقه شیخ جراح حمله کردند و خانه هایشان را مصادره کردند.

وی با بیان اینکه این حوادث به دستور نتانیاهو و برای باقی ماندن در چرخه قدرت شکل گرفته است، اظهار کرد: اما از آنجایی که حماس و جهاد اسلامی آمادگی لازم را به لحاظ نظامی پیدا کرده‌اند به نظر می رسد توانستند قواعد را به نفع ملت فلسطین تغییر دهند. در بیش از یک هفته ای که گذشته است همه شهرها در سرزمین های اشغالی درگیر شده و زیر موشک‌های دوربرد حماس هستند و تمام تاسیسات حیاتی در این بخش ها تعطیل شده است از جمله فرودگاه بن گورین و این نشان می دهد ابتکار عمل میدانی با وجود هزینه سنگین انسانی به نفع رزمندگان فلسطینی است. متاسفانه تا کنون 270 نفر شهید و 6 هزار نفر مجروح شدند و بسیاری از خانه ها تخریب شده است.

این کارشناس مسایل بین الملل اظهار کرد: با وجود اینکه سازمان ملل برای چهار بار تلاش کرد که بیانیه ای در محکومیت جنایت اسراییل صادر کند اما آمریکا از این کار ممانعت کرد و این مساله حاکی از صف‌بندی‌های شرق و غرب است که تداعی کننده جنگ صلیبی علیه مسلمانان است. معتقدم اگر این شرایط ادامه یابد، این صف آرایی شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد و امنیت جهان را به مخاطره می‌اندازد اما سکوت جامعه جهانی به معنای همراهی با رژیم صهیونیستی است.

هانی زاده تصریح کرد: به هر حال نتانیاهو برای همیشه به لحاظ سیاسی به بایگانی تاریخ سپرده شده است و یهودیان نسبت به عملکرد سیاسی، امنیتی و اقتصادی نتانیاهو ناراضی هستند. تظاهرات علیه نتانیاهو و حزب لیکود نشان می دهد این رژیم ناکارآمد است و باید چرخه قدرت را ترک کند اما قصد نتانیاهو این است که برای مدت بیشتری در چرخه قدرت بماند. ولی نتایج میدانی انهدام تاسیسات مهم رژیم صهوینیستی در همین مدت اخیر که تنش و درگیری در سرزمین های اشغالی را شاهد هستیم، نشان می‌دهد برای همیشه نتانیاهو از دایره قدرت خارج خواهد شد.

وی درباره واکنش دولت آمریکا به تحولات در سرزمین های اشغالی گفت: سیاست‌گذار اصلی آمریکا در رابطه با خاورمیانه و سرزمین های اشغالی، لابی صهیونیستی است از این رو، آمریکا از این سیاست حمایت می کند اما به لحاظ شخصیتی به نظر جو بایدن نگاه مثبتی به نتانیاهو ندارد اما به خاطر فشار لابی مجبور به حمایت است در عین حال بعد از این بحران که احتمالا با وساطت مصر و قطر پایان می یابد، نتانیاهو باید قدرت را ترک کند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود