هشدار درباره تبعات تصویب شتابزده طرح بانکداری

به گزارش باطن، مسعود درخشان عضو هیئت علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با ارسال نامه ای به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن هشدار درباره تبعات تصویب طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد داد که مجلس بررسی این طرح را تا زمان روی کار آمدن رئیس کل جدید بانک مرکزی در دولت آینده به تاخیر بیاندازد. متن کامل این نامه به شرح زیر است:

«باسمه تعالی

جناب آقای محمد باقر قالیباف

رئیس مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم. توفیقات جنابعالی را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم. اخیراً کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده است. کم‌توجهی نمایندگان مجلسِ «انقلابی» به پیامدهای این طرح واقعاً شگفت‌آور است. نگران هستم که این مجلس نتواند با دولت انقلابی آینده همراه شود. این طرح از پشتوانۀ ‌دانش و تخصص کافی برخوردار نیست. آثار منفی و مخرب این طرح بر نظام پولی و بانکی کشور دیده نشده است. هیچ‌یک از تعارضات نظام بانکی موجود با حرمت ربا و خلق پول را حل نکرده است. معیار عدالت اسلامی در تخصیص اعتبارات مطلقاً لحاظ نشده است و این طرح را هیچ‌یک از علمای بزرگ و مراجع عظام منطبق با ضوابط شرعی ندانسته و حتی آن را به‌مثابه گامی استوار به‌سوی بانکداری اسلامی تلقی نکرده‌اند.

تصویب نهایی این طرح قطعاً سرآغازی برای ایجاد اختلاف بین رئیس کل بعدی بانک مرکزی با مجلس فعلی خواهد بود. چرا ناآگاهانه زمینۀ تقابل دولت انقلابی آینده را با مجلس و به عکس فراهم می‌کنید؟ بازنگری نظام پولی و مالی کشور و اصلاح ساختار بانک مرکزی مدتهاست در دستور کار مجلس و بانک مرکزی قرار دارد. چرا چند ماه دیگر نیز صبر نمی‌کنید که رئیس کل بانک مرکزی در دولت آینده که ان‌شاءالله فردی آگاه و انقلابی باشد بتواند دیدگاه‌های خود را در خصوص این طرح با مجلس در میان بگذارد تا با همفکری و توافق و مشارکت صادقانۀ دولت و مجلس ان‌شاءالله مشکلات پولی و بانکی کشور و کاستی‌های بانک مرکزی حل و فصل شود؟

مسعود درخشان

استاد اقتصاد دانشگاه علامه‌طباطبایی

اول خرداد ماه 1400»

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود