ممنوعیت قطع برق حوزه‌های امتحانی دانش‌آموزان

قرار بود برگزاری حضوری امتحانات همراه با رعایت پروتکل‌های امتحانی باشد که یکی از مواد این پروتکل‌ها، تهویه مناسب محل آزمون است اما قطع برق موجب شده که این پروتکل‌ها به خوبی رعایت نشود و حالا خبر رسیده که قرار است برق حوزه‌های امتحانی قطع نشود!

روایت قطع برق در این روزهای امتحانی دانش‌آموزان، روایت عجیبی شده است ؛وزارت آموزش و پرورش بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش اعلام کرد که امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم با توجه به اهمیت آنها در سرنوشت دانش‌آموزان، حضوری است و از 27 اردیبهشت هم، امتحانات در حوزه‌های امتحانی و مدارس شروع شد.

قرار بود برگزاری حضوری امتحانات همراه با رعایت پروتکل‌های امتحانی باشد که یکی از مواد این پروتکل‌ها، تهویه مناسب محل آزمون است اما قطع برق موجب شده است که این پروتکل‌ها به خوبی رعایت نشود!

با قطع برق در حوزه امتحانی، کولر، پنکه و اسپیلت‌ها خاموش شدند و دانش‌آموزان با ماسک و دستکش و بعضا شیلد، دچار مشکلات متعددی شدند؛ برخی دانش‌آموزان عنوان می‌کردند که گرما کلافه کننده شده بود؛ از سوی دیگر والدین هم عنوان می‌کردند که در این شرایط امکان تهویه هوا نیست.

* دستور برای عدم قطع برق حوزه‌های امتحانی

 گلایه‌های متعدد درباره قطع برق حوزه‌های امتحانی و پیگیری وزیر آموزش و پرورش از وزیر نیرو موجب شد که عدم اعمال خاموشی حوزه‌های امتحانی، ابلاغ شود.

 در نامه مسعود صادقی خمامی مدیرکل نظارت بر توزیع شرکت توانیر به مدیران‌عامل شرکت‌های توزیع نیروی برق کشور درباره عدم اعمال خاموشی در حوزه‌های امتحان نهایی، آمده است: «احتراماً‌ عطف به نامه شماره 360.34089 مورخ 1400.3.1 وزیر آموزش و پرورش و با عنایت به تأکیدات وزیر نیرو در خصوص پایداری برق مراکز آزمون و حوزه‌های امتحانات نهایی پایه‌های دوازدهم و نهم، خواهشمند است دستور فرمایید ضمن هماهنگی کامل با ادارات آموزش و پرورش منطقه تحت مسؤولیت، ترتیبی اتخاذ شود تا از اعمال خاموشی مدیریت بار در ساعات برگزاری امتحانات اکیداً خودداری شود».

بر این اساس قرار است که برق حوزه‌های امتحانی دانش‌آموزان قطع نشود و این موضوع حداقل استرس امتحان حضوری را کم می‌کند.

ساعات برگزاری روزانه امتحانات پایه‌های دوازدهم و نهم از 1400.2.27 لغایت 1400.3.24
عنوان پایه تحصیلی نوبت زمان آزمون
پایه دوازدهم صبح 7:30 لغایت از 10
پایه نهم صبح 9:30 لغایت 12
پایه نهم عصر 14 لغایت 16

*برق حوزه‌های امتحانی پایه‌های نهم و دوازدهم قطع نمی‌شود

وزارت آموزش و پرورش هم از مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها خواست که با شرکت‌های برق در هر استان هماهنگی لازم را انجام دهند تا دیگر برق حوزه‌های امتحانی قطع نشود.

در همین راستا خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش در نامه‌ای به مدیران‌کل آموزش و پرورش استان‌ها نوشت: «به منظور جلوگیری از قطع برق در هنگام برگزاری امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم، مدیرکل محترم نظارت بر توزیع برق کشور طی نامه شماره 1400.3136.589 مورخ 1400.3.2 خطاب به مدیران عامل تمام شرکت‌های توزیع نیروی برق استان اعلام کردند که با هماهنگی مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها ترتیبی اتخاذ کنند تا از اعمال خاموشی (مدیریت بار) در ساعات برگزاری امتحانات اکیداً خودداری شود. مستدعی است در اسرع وقت با مدیرعامل شرکت برق استان هماهنگی و نتیجه را برای این مرکز ارسال کنید».

* امتحانات مجازی همچنان درگیر قطع برق

بر این اساس، قرار شده است که برق مدارس برای امتحانات پایه نهم و حوزه‌های امتحانی پایه دوازدهم قطع نشود اما همچنان مشکلات دانش‌آموزان برای امتحانات مجازی در زمان قطع برق وجود دارد.

به گفته دانش‌آموزان و والدین آنها، رفتن دو ساعته برق موجب شده است که دانش‌آموزان در زمان امتحان دچار استرس و اضطراب شوند؛ یکی از دانش‌آموزان پایه دهم به خبرنگار فارس گفت: وقتی برق می‌رود، کولر هم خاموش می‌شود و در نتیجه ما باید در گرما امتحان دهیم آن هم در این هوای گرم که واقعا اذیت کننده است.

وی ادامه داد: مشکل دیگر قطع برق این است که نمی‌توانیم از کامپیوتر استفاده کنیم و امتحان دادن با گوشی سخت است. برخی موارد هم معلمان سوالات تشریحی می‌دهند که باید از پاسخ‌ها عکس بگیریم و بفرستیم و با قطع برق، نور اتاق خوب نیست و همش دنبال جایی می‌رویم که بتوانیم تصویر مناسبی بگیریم.

به گزارش فارس، دانش‌آموزان و خانواده‌های‌شان درخواست دارند که تا برگزاری امتحانات دانش‌آموزان، برق‌ها قطع نشود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود