تبعات توزیع دارو‌های مخدر در داروخانه‌ها

به گزارش باطن، علی غلامی، دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اشاره به تاوان سنگین جامعه بابت مصرف دارو‌های اعتیاد آور داروخانه‌ای (ترامادول و کلونازپام و دیازپام و جدیدا زولپیدم و اکسی کدون) و پیش بینی روانشناسان و جامعه شناسان به شیوع روز افزون اعتیاد داروخانه‌ای و تبدیل اعتیاد سنتی به اعتیاد داروخانه‌ای در آینده‌ای نزدیک، به مصوبه غیر کارشناسی در جلسه ۱۳۶ ستاد مبارزه با مواد مخدر که هیچ کس زیر بار مسئولیت تصویب آن نرفت اشاره کرد و گفت: بعد از اعتراض شدید نهاد‌ها و سازمان‌های مختلف همچون کمیسیون بهداشت و درمان وکمیسیون اجتماعی، مرکز پژوهش‌ها و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، سازمان بهزیستی، مرکز ملی مطالعات اعتیاد، دانشمندان حوزه اعتیاد و سازمان نظام پزشکی، با دستور رئیس جمهور محترم، شخص وزیر کشور مسئول بازنگری در این مصوبه شدند که تا این لحظه این بازنگری انجام نشده است.

وی ادامه داد: پیرو دستور ریاست محترم جمهور به وزیر محترم کشور، معاون محترم درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر طی نامه‌ای به معاونت غذا و دارو با اشاره به نامه رئیس جمهور کما فی السابق خواستار توزیع دارو‌های تحت کنترل توسط معاونت‌های غذا و دارو بین مراکز درمان اعتیاد شدند؛ و بدنبال آن کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر بعنوان بالاترین کمیته کارشناسی تخصصی و تصمیم ساز حسب قانون ممنوعیت مطلق عرضه دارو‌های تحت کنترل را مصوب کرد.

غلامی گفت: با این حال سازمان غذا و دارو به تاریخ سی ام شهریور نودونه ضابطه عرضه و توزیع دارو‌های تحت کنترل را ابلاغ کرد که با اعتراض گسترده صاحب نظران حوزه اعتیاد مواجه شد، پس از آن مجددا کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر ممنوعیت مطلق عرضه دارو‌های تحت کنترل را مصوب کرد و معاون محترم درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر طی نامه‌ای به تاریخ ۲۴/ ۱۰/ ۱۳۹۹ به معاونت محترم غذا و دارو اعلام کردند که دارو‌های تحت کنترل تا روشن شدن موضوع مثل سال‌های گذشته از طریق معاونت‌های محترم غذا و دارو عرضه و توزیع شود. ولیکن به تاریخ سی ام اردیبهشت هزارو چهارصد معاونت محترم غذا و دارو با امضای مدیر، دارو‌های تحت کنترل انتخاب داروخانه‌های منتخب جهت عرضه و توزیع دارو‌های تحت کنترل را ابلاغ کرد، نامه‌ای که باعث اعتراض شدید ستاد مبارزه با مواد مخدر و صاحب نظران حوزه اعتیاد شد.

دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با بیان این مطلب که، بنظر میرسد که عده‌ای در آخرین لحظات حضور وزیر داروساز در راس هرم وزارت بهداشت میخواهند نهایت استفاده را بکنند، گفت:هر چند اینگونه طرح‌های غیر کارشناسی و بدون پایه علمی که بدون اجرای طرح پایلوت برای منافع عده‌ای خاص محتوم به شکست است. سوال من از مسئولین مبدع این طرح اینست که آیا موقع تصویب به جوانان کشور فکر کرده اید؟ با توجه به کاهش رشد جمعیت در کشور جوانان گوهران نایابی شده اند که باید با درایت پرورش پیدا کنند. آیا عاقلانه نیست که به این همه تذکرات نهاد‌های علمی و سیاسی و اجرایی توجه شود؟

غلامی همچنین با اظهار تاسف از عملکرد ضعیف سازمان غذا و دارو از جمله در زمینه داروی انسولین و دارو‌های بیماران خاص، دارو‌های کرونا و واکسن کرونا به ایشان توصیه کرد بجای پر کردن جیب عده‌ای خاص، که جوانان و نسل آینده مملکت را هدف قرار داده اند به وظایف سازمانی و وظیفه خطیر خویش بپردازند.

دکتر غلامی اضافه کرد: هر چند سرنوشت محتوم غبار نشستن و حباب ترکیدن است ولیکن به جهت اینکه حتی لحظه‌ای غفلت از سرنوشت جوانان مملکت ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد لازم است نهاد‌های قضایی و سیاسی و امنیتی فورا به این قضیه ورود کنند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود