پایان عمر سیاسی اردوغان در راه است؟

بدتر شدن اوضاع اقتصادی در ترکیه، محبوبیت اردوغان را به کمترین میزان در دو دهه گذشته کشانده، اما احزاب رقیب هم در جلب نظر مردم ناکام بوده اند.

به گزارش«بلومبرگ»، نظرسنجی‌های انجام شده در ترکیه نشان می‌دهند که رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه که نزدیک به دو دهه است بر مسند قدرت تکیه زده اند، با بزرگ‌ترین چالش خود مواجهند.

شمار قابل توجهی از هواداران اردوغان از او ناامید شده اند، اما احزاب رقیب هم در جلب نظر این افراد ناکام مانده اند.

جان سلجوقی، مدیر موسسه افکارسنجی «ترکیه رپورو» درباره کاهش اعتماد مردم به رئیس جمهور گفت: «نقطه جدایی برای هواداران اردوغان کنار گذاشتن رئیس بانک مرکزی، ناجی اقبال، در ماه مارس بود که یک بار دیگر جرقه کاهش ارزش لیر را زد. مردم متوجه شدند که تغییرات رادیکال اردوغان در اقتصاد موجب بهتر شدن اوضاع نمی‌شود.»

افزایش بیش از حد انتظار نرخ موجب برکناری رئیس بانک مرکزی شد و از آن زمان تا کنون ارزش  لیر ترکیهدر مقابل دلار آمریکا بیش از ۱۳ درصد کاهش داشته است. اردوغان بر این باور است که افزایش نرخ بهره موجب افزایش نرخ تورم می‌شود. او در دو سال گذشته سه رئیس بانک مرکزی را عوض کرده است.

پایین ترین میزان محبوبیت

افکارسنجی موسسه «متروپل» در ماه آوریل (فروردین/ اردیبهشت) نشان می‌داد که حمایت از  حزب عدالت و توسعه با کنار گذاشتن افراد مردد، به ۲۷ درصد رسیده است که پایین‌ترین میزان از زمان تشکیل این حزب در تابستان ۲۰۰۱ است.محبوبیت شخص اردوغان هم میان افکار عمومی ترکیه رو به کاهش گذاشته و فاصله او با رقیبان احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر شده است. اکرم امام اغلو، شهردار استانبول، و منصور یاواش، شهردار آنکارا، با اختلاف بیش از ۱۰ درصد از اردوغان جلوترند. رهبر «حزب خوب»، مرال آکشنر هم طبق نظرسنجی‌ها از اردوغان محبوب‌تر است.

انتظار می‌رود آکشنر و کمال قلیچدار اوغلو، رهبر اصلی‌ترین حزب مخالف اردوغان، تلاش هایشان برای تشکیل ائتلاف و معرفی یک کاندیدای واحد را گسترش دهند.

پایان عمر سیاسی اردوغان در راه است؟

اقتصاد گریبانگیر اردوغان

طبق برآورد موسسات افکارسنجی، ترکیبی از تورم فزاینده، نرخ بیکاری بالا و ملاحظات کرونایی موجب شده است تا پایگاه رای حزب حاکم تضعیف شود. قانون گذاران عضو احزاب رقیب، دولت را به خاطر سوءمدیریت اقتصادی و از میان رفتن ذخایر ارزی در دوران وزارت «برات البیرق»، داماد اردوغان، در وزارتخانه خزانه داری سرزنش می‌کنند.برپایی اجتماعات هوادار اردوغان در میانه محدودیت‌های کرونایی و مستثنی کردن گردشگران از قوانین قرنطینه، دلایل دیگر نارضایتی مردم از دولتند.

مطالعات «ترکیه رپورو» نشان می‌دهد ۱۷ درصد افرادی که در سال ۲۰۱۸ به حزب عدالت و توسعه رای داده بودند حاضر به تکرار رای خود نیستند. انتخابات سراسری ترکیه در سال ۲۰۲۳ انجام می‌شود، اما برآورد‌ها نشان می‌دهد که هنوز بیش از ۱۵ درصد رای دهندگان تصمیم نگرفته اند به چه کسی رای بدهند.

اوزر سنجار، رئیس «متروپل» می‌گوید: «لازم است که مخالفان این افراد را متقاعد کنند که می‌توانند کشور را بهتر مدیریت کنند، اما هنوز کاندیدایی برای این امر دیده نمی‌شود.»

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود