آژانس: حق حاکمیتی ایران برای توسعه برنامه هسته ای محفوظ است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اگرچه از غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران ابراز نگرانی کرد اما نتوانست حق این کشور را برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود، زیر سوال ببرد.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با فایننشال تایمز، گفت: ایران از حق حاکمیتی برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود برخوردار است اما این درجه‌ای (از غنی سازی) است که نیازمند هوشیاری و توجه بیشتر است. وی مدعی شد اقدام ایران مبنی بر تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد مایه نگرانی است چرا که فقط کشورهایی که بمب می‌سازند به این سطح از غنی سازی می رسند و غنی سازی تجاری همان ۲ تا ۳ درصد است.

مدیرکل آژانس در بخشی از اظهارات خود گفت که اغلب اقدامات اتخاذ شده از سوی تهران، به راحتی قابل بازگشت است حال آنکه سطح پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران مسئله ساز است. وی در تکمیل این ادعا افزود: مرغی که از قفس پریده باشد را نمی‌توانید بازگردانید، وقتی بدانید که چطور کارها را انجام دهید، دیگر همه چیز را می‌دانید و تنها راه بررسی این مسئله از طریق راستی‌آزمایی است. برنامه هسته‌ای ایران رشد کرده و پیشرفته‌تر شده است؛ بنابراین بازگشت مستقیم به سال ۲۰۱۵ (زمان امضای برجام) میسر نیست. کاری که می‌توانید انجام دهید این است که فعالیت‌های آن‌ها را زیر پارامترهای ۲۰۱۵ نگه دارید.

اظهارات گروسی در حالی بیان می‌شود که ایران بارها بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید کرده و روند فعلی نیز ناشی از بدعهدی آمریکا و اروپا در برآورده کردن مزایای مشروع ایران ذیل برجام است. ایران برای نشان دادن حسن نیت خود، همزمان با برگزاری نشست وین، توافق نظارتی با آژانس را برای یک ماه دیگر تمدید کرده است.

به این ترتیب، اطلاعاتی که توسط تجهیزات فنی آژانس از مراکز هسته‌ای ایران جمع آوری می‌شود؛ همچنان ذخیره خواهد ماند. این در حالی است که به روال سابق، دسترسی فراپادمانی به آژانس داده نمی‌شود و در نتیجه، اطلاعات دوربین‌ها تا یک ماه آینده نیز تحویل آژانس نخواهد شد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود