معمای احتیاط در بازار سکه
هراس سکه بازان از روند قیمت دلار

قیمت سکه پشت مرز 11 میلیون تومان نوسان دارد، معامله گران با وجود چشم انداز مثبت برای قیمت طلا محتاط شده اند. رفتاری که در گذشته کمتر به چشم می خورد. شواهد نشان می دهد دلیل احتیاط سکه بازان بد بینی به افزایش قیمت دلار و ماندگاری آن در سطوح جدید است.

قیمت سکه در معاملات پشت خطی افزایشی بود اما زیر سطح 11 میلیون ماند و از این مرز عبور نکرد. حرکت با احتیاط قیمت سکه چه دلیلی دارد آن هم در مقطعی که قیمت طلا در بازار جهانی با چشم انداز صعودی همراه است. تحلیل گران اعتقاد دارند در این احتیاط پای قیمت دلار در میان است؟

نگاه نزولی بازار سکه به قیمت دلار
سکه بازان در طول سال های اخیر در بیشتر مواقع نسبت به آینده قیمتی دلار خوشبین بوده اند. در واقع در بیشتر مواقع، سکه بازان چنین تصوری داشتند که بهای دلار در روند صعودی قرار دارد و همین عامل موجب می شد که فلز گران بهای داخلی حباب مثبتی داشته باشد. در مقطعی از مهرماه ۹۷ حتی فاصله قیمت بازاری سکه با ارزش ذاتی آن به بالای ۲ میلیون تومان رسید. از نزدیکی آبان ۹۹ حباب سکه به مرور در مسیر کاهشی قرار گرفت،‌ ولی تا همین دو هفته پیش مثبت باقی ماند.

در روزهای اخیر، روند تازه ای در بازار سکه آغاز شده است و فلز گران بهای داخلی نسبت به ارزش ذاتی خود عموما با قیمت پایین تری در بازار مورد معامله قرار گرفته است. به گفته فعالان، این موضوع به معنای آن است که سکه بازان نسبت به روند آینده دلار خوشبین نیستند یا هراس دارند که اسکناس آمریکایی در مسیر نزولی قرار بگیرد. آن ها به همین دلیل از خرید ریسکی سکه خودداری می کنند.

فلز گران بهای داخلی از پنج شنبه هفته گذشته عموما روند صعودی را تجربه کرده است ولی حتی در این فضا نیز سکه رشد غیرمنطقی را تجربه نکرده است و عموما با احتیاط سعی کرده است خود را با قیمت دلار و اونس طلا تطبیق دهد. به عنوان مثال، با وجود رشد سکه در روز یک شنبه، هم چنان این فلز گران بها حباب منفی ۵۵ هزار تومانی داشت.

به گفته فعالان، سکه تنها در صورتی می تواند با قدرت در مسیر افزایشی قرار بگیرد که از روند افزایشی دلار اطمینان بیشتری پیدا کند. به عنوان مثال، تثبیت دلار بالای محدوده ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی می تواند سکه بازان را در بازار فعال تر کند.

محدوده پرریسک خرید دلار؟

دو نشانه در بازار ارز نشان می دهد قیمت دلار در سطوح بالا ماندگار نیست اما برخی معامله گران به سه دلیل اعتقاد دارند روند بازار ارز می تواند صعودی باشد. در این دیدگاه قیمت دلار ظرفیت حرکت را سطح بالای 24 را دارد

قیمت دلار به محدوده پرریسکی برای خرید بازیگران کوتاه مدت نزدیک شده است. این دیدگاهی است که برخی از تحلیل گران فنی در پایان روز یک شنبه مطرح کردند. از نگاه آن ها، اسکناس آمریکایی با سرعت زیادی از مقاومت های قیمتی عبور کرده است و نیاز دارد که حداقل در ابتدا با یک اصلاح قیمت مواجه شود. به گفته این دسته از معامله گران، دلار در اوج التهابات و جوسازی نوسان گیران، نتوانست دو ساعت بالای محدوده ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی باقی بماند، اتفاقی که نشان می دهد این ارز کار دشواری برای رشد قیمت دارد.

از سوی دیگر با افزایش قیمت دلار در بازار عمده فروشی حجم معاملات در این بازار کاهش یافت. کاهش حجم معاملات در روزهایی که بازار عمده فروشی رکوردهای تزریق و عرضه دلار را جابجا کرده می شود می تواند نشانه ای از تعدیل تقاضا در قیمت های بالا برای دلار و یورو باشد.

دلار پشت خطی

۳ دلیل برای رشد قیمت دلار
در مقابل دیدگاه کاهشی های بازار، دسته ای از فعالان به سه دلیل اعتقاد دارند، قیمت دلار در روز دوشنبه، ظرفیت رشد قیمت را دارد. در درجه اول، از نگاه این گروه، بازار نسبت به مذاکرات هسته ای دیگر به اندازه گذشته خوشبین نیست و تصور نمی کند که قیمت قبل از انتخابات ریاست جمهوری به نتیجه برسد. در شرایط کنونی از نگاه آن ها بازار بیشتر به جنبه منفی اخبار تکیه دارد و جنبه خنثی یا مثبت را در نظر نمی گیرد.

به عنوان مثال، در یکی از آخرین خبرها، میخائیل اولیانوف سرپرست هیات مذاکراه کننده روسیه در نشست برجامی وین عنوان کرد که دور جاری (دور پنجم) این مذاکرات احتمالا باید دور پایانی باشد و فعلا برنامه ای برای دور ششم مذکرات در کار نیست. در حالی که یک برداشت صحبت اولیانوف این بود که احتمال دارد مذاکرات در همین دور به نتیجه برسد، نوسان گیران سعی می کردند، این باور را در بازار برجسته کنند که اگر این دور از مذاکرات به نتیجه نرسد، تحریم ها به مدت بسیار بیشتری پایدار خواهند ماند.

در اکوایران ببینید : تشنج در بازار ارز

 

افزایشی ها هم چنین عنوان می کردند بازار ارز امروز به برکناری رسمی همتی از ریاست بانک مرکزی واکنش نشان خواهد داد. این در حالی است که کاهشی ها باور دارند، بازار کنار رفتن همتی را با افزایش های ابتدای هفته پیش خور کرده است. بنابراین نباید انتظار افزایش قیمت دلار را داشت. به خصوص که دیروز قیمت دلار در بازار تعدیل شد زیرا معامله گران تصور می کردند با برکناری همتی قرار نیست بی سامانی در اداره بانک مرکزی رخ دهد.

دلیل سومی که افزایشی ها را به پیش روی دلار در کانال ۲۴ هزار تومانی خوشبین کرده است، افزایش قیمت این ارز در معاملات پشت خطی بود. با وجود سه دلیل مورد اشاره افزایشی ها، هم چنان برخی تحلیل گران فنی باور دارند،‌خرید دلار در محدوده های کنونی می تواند پرریسک باشد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود