شوک بزرگ به جهان؛
ساخت واکسن کرونا در چین قبل از شروع پاندمی!

در‌حالی‌که برخی شائبه‌ها حکایت از دست‌ساز بودن ویروس کرونا دارد، حالا فاش شده است که یک محقق چینی قبل از اعلام جهانی شیوع کرونا، واکسن کووید-۱۹ را ثبت اختراع کرده بود. به نوشته روزنامه دیلی‌میل، یوشن ژو، عضو ارتش خلق چین ٢۴ فوریه ٢٠٢٠ واکسن را در اداره مالکیت‌های معنوی به ثبت رسانده بود.

یک روزنامه استرالیایی مدعی شده است: فاصله ۵ هفته‌ای میان اعلام و ثبت اختراع و دوستی نزدیک «ژو» با معاون آزمایشگاه ووهان نشان می‌دهد چینی‌ها زودتر از آنچه اعتراف کردند، از وجود ویروس اطلاع داشته‌اند. حالا روابط آنها احتمالا صحت گمانه‌زنی‌ها را در مورد نشت ویروس از آزمایشگاه و اینکه چین از گسترش آن بین انسان‌ها قبل از اینکه آنها جامعه جهانی را مطلع کنند، می‌رساند. ژو به‌طور مرموزی در ماه می‌٢٠٢٠، سه ماه بعد از ثبت اختراع خود درگذشت. نیویورک‌پست مدعی است که به‌رغم برجسته بودن این دانشمند چینی، مرگ وی فقط در یک رسانه این کشور منتشر شد و چندان به آن بال و پر داده نشد. این روزنامه گزارش داد که ژو قبلا در برخی تحقیقات با نهادهای ایالات‌متحده از جمله دانشگاه مینه‌سوتا و مرکز خون نیویورک کار کرده بود.

برخی دانشمندان مدعی‌اند که این ویروس در آزمایشگاه ووهان ساخته شده و از آنجا به بیرون نشت کرده است. در هفته‌های اخیر هم بسیاری از دانشمندان برتر جهان تلاش کرده‌اند تا تشخیص دهند آیا این ویروس از آزمایشگاه ووهان نشت کرده است یا نه؟ این در حالی است که در ابتدا نظریه نشت آزمایشگاهی توسط بسیاری از رسانه‌ها و جوامع دانشگاهی رد شد. اما حالا جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا به آژانس‌های اطلاعاتی دستور داده است تحقیق کنند که آیا کووید-۱۹ ساخته دست بشر است یا خیر. بایدن به بیش از ده‌ها آزمایشگاه که توسط وزارت انرژی اداره می‌شوند، دستور داده است در یک بازه زمانی سه ماهه تعیین کنند آیا این ویروس دست‌ساز بوده است یا نه؟ این آزمایشگاه‌ها با نهادهای اطلاعاتی آمریکا، همکاری تنگاتنگی دارند. یک مقام کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفت: «این آزمایشگاه‌ها به‌دلیل برخورداری از ابرکامپیوترها می‌توانند اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنند.» این مقام کاخ سفید گفت: ما می‌خواهیم بخش اعظم این کار رویکرد علمی داشته باشد. ما می‌خواهیم از تمامی منابع علمی و اطلاعاتی خود استفاده کنیم تا ته این ماجرا را به‌دست بیاوریم.»

بایدن همچنین از آژانس‌های اطلاعاتی ایالات‌متحده و متحدانش خواسته که به‌دنبال اطلاعات جدیدی باشند که می‌تواند روشن کند آیا چین نشت آزمایشگاه را پنهان کرده است یا نه؟

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی از آرکانزاس می‌گوید که واکنش دولت بایدن دیر بوده اما بهتر از آن است که هرگز تحقیقاتی انجام نمی‌شد. چین اما بارها گفته است که این ویروس از آزمایشگاه نشت نکرده است و اصرار دارد که خاستگاه اولیه شیوع این بیماری، بازار دریایی یا بازار حیوانات وحشی ووهان بوده است. این بازار در نزدیکی آزمایشگاه ووهان قرار دارد.

ویروس کرونا منشائی آزمایشگاهی دارد

یک آزمایشگاه وابسته به دولت آمریکا در ادامه تلاش برای اتهام زنی به چین، مدعی شد فرضیه انتقال ویروس کرونا از آزمایشگاه ووهان محتمل و نیازمند تحقیق بیشتر است.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت که یکی از آزمایشگاه های وابسته به دولت آمریکا در گزارشی این ادعا را که احتمالاً ویروس کرونا منشائی آزمایشگاهی دارد؛ تکرار کرده است.

آزمایشگاه ملی «لورنس لیورمور» کالیفرنیا با استناد به تحقیقاتی که در می ۲۰۲۰ انجام شده، مدعی است انتقال ویروس از آزمایشگاه «ووهان» چین امری محتمل است و باید در این زمینه تحقیق بیشتری انجام شود.

مطالعات انجام گرفته از سوی این آزمایشگاه، مبنای تحقیقات وزارت خارجه آمریکا در ماه های پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ بوده است.

جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا نیز فرصتی سه ماهه به نهادهای اطلاعاتی آمریکا داده تا منشاء ویروس کرونا را پیدا کنند. این در حالی است که وی در ادامه سیاست های دولت ترامپ، بدون ارائه هرگونه شواهدی، سعی به القای این موضوع دارد که منشاء پیدایش ویروس، آزمایشگاهی در ووهان چین است- شهری که شاهد نخستین همه گیری کووید ۱۹ بود.

آمریکایی ها مدعی هستند که چین درباره همه گیری کرونا شفاف عمل نکرده حال آنکه می گویند سه تن از کارکنان آزمایشگاه ووهان پیش از شروع همه گیری، علائمی شبیه کرونا از خود بروز داده اند- ادعایی که از سوی دولت پکن رد می شود.

پیشتر، کارشناسان سازمان بهداشت جهانی با بازدید از شهر ووهان، اعلام کردند که بعید است ویروس منشائی آزمایشگاهی داشته باشد و فرضیه انتقال از حیوان به انسان معتبرتر است اما این سازمان تحت فشار دولت واشنگتن، موضع گیری خود را تغییر داد و مدعی شد که رد فرضیه منشاء آزمایشگاهی ویروس، نیازمند تحقیقات بیشتر است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود