دولت آینده و یک ابهام بزرگ؛
جای خالی ورزش در مناظره‌ها

هفت نامزدی که دو دور مناظره را برای ارائه برنامه‌هایشان برگزار کردند نشان دادند برای حوزه ورزش که با سلامت جسمی و روانی میلیون‌ها ایرانی ارتباط مستقیم دارد برنامه مشخص و ویژه‌ای ندارند.

 برگزاری مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این امیدواری را ایجاد کرد که اهالی ورزش و مردم در جریان برنامه‌های آنها برای این حوزه پرمخاطب و البته پراهمیت خصوصاً در ورزش همگانی که با سلامت و تندرستی مردم ارتباط مستقیم دارد قرار بگیرند اما در پایان دومین راند گپ و گفت‌ها «ورزش» بهره‌ای از صحبت‌های نامزدها نبرد.

هر چند مناظره اول با محور اقتصاد برگزار شد و طبیعی بود که انتظار نمی‌رفت در این بخش برنامه‌ای برای ورزش در دولت آینده ارائه شود اما بازهم چند نامزد تلاش کردند با استفاده از مثال‌های ورزشی، اشاره‌ای کوتاه و گذار به ورزش اشاره کنند. با این حال انتظار از نامزدها در مناظره دوم بیشتر از این بود.

مناظره دوم در شرایطی عصر سه شنبه برگزار شد که موضوع آن فرهنگی و اجتماعی بود و طبیعتاً ورزش هم باید به عنوان یکی از محورهای این حوزه مورد توجه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری قرار می‌گرفت اما بجز یک سوال که به طور تخصصی در این مورد مطرح شد و نامزد مورد نظر نتوانست پاسخ روشن و شفافی به آن بدهد، در سایر بخش‌های مناظره هیچ اشاره‌ای به ورزش نشد.

در حالی که ورزش قهرمانی با شور و نشاط اجتماعی خصوصاً در رویدادهای بزرگی چون المپیک، بازی‌های آسیایی و جام جهانی ارتباط مستقیم دارد و کسب یک مدال طلا یا پیروزی در یک میدان بزرگ بین‌المللی «نشاط» مردم را به همراه دارد، اما هیچکدام از نامزدها برای تقویت این حوزه و ارتقا شرایط ورزش قهرمانی برنامه‌ای ارائه نکردند.

 

اگر بپذیریم ورزش قهرمانی برای بسیاری از مردم کشور در درجه اولویت و اهمیت قرار ندارد و طیف بسیاری از جمعیت کشور نسبت به این حوزه علاقه خاصی ندارد، اما آنجایی که بحث سلامت و تندرستی مردم با ورزش همگانی به میان می‌آید دیگر نمی‌توان پذیرفت، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای این حوزه مهم و تاثیرگذار برنامه‌ای نداشته باشند.

بر اساس آماری که در حوزه ورزش همگانی منتشر شده است، درصد بالایی از جمعیت کشور دچار فقر حرکتی، اضافه وزن و چاقی هستند و در صورتی که دولت و مسئولان برای کاهش این آمار تلاش نکنند و برنامه‌ای نداشته باشند در سال‌هایی که خیلی هم دور نیست و بزودی خواهند رسید، سونامی بیماری‌های غیرواگیر و افزایش میزان مرگ و میر به واسطه همین عوامل، کشور را درخواهد نوردید.

همین امر می‌طلبید نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای حوزه ورزش و خصوصاً ورزشی که با سلامت و تندرستی مردم سروکار دارد برنامه ویژه و مشخصی داشته باشند اما در دو مناظره قبلی هیچ اشاره مستقیم و شفافی به برنامه‌های آینده برای حوزه ورزش نشد.

جالی خالی ورزش در مناظره‌ها/ کدام نامزد «گل طلایی» را می‌زند؟

تنها سوالی که در این مورد مطرح شد در مناظره دوم و از علیرضا زاکانی بود. «برنامه شما برای توسعه ورزش همگانی و تقویت ورزش قهرمانی چیست؟» زاکانی اما به جای ارائه برنامه‌هایش برای این بخش به کلیت پرداخت و گفت: ورزش امر حیاتی است. در حال حاضر ۷۰ درصد مردم ایران ورزش نمی‌کنند و به دنبال ورزش همگانی و یا قهرمانی نیستند.

وی گفت: شرایط اینقدر سخت شده است که به گفته رئیس فدراسیون کشتی، سال‌های قبل یک میلیون نفر از ابعاد مختلف درگیر کشتی بودند اما امروز حدود ۴۰ هزار نفر درگیر این ورزش هستند. این یک فاجعه بزرگ است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت آقای روحانی حوصله برای مردم باقی نگذاشته که به ورزش بپردازند گفت: دولت برای مردم فرصتی باقی نگذاشته که به فراغت و یا ورزش بیاندیشند. عملاً ۳ دلار خرج ورزش کنیم ۱۶ دلار در حوزه سلامت برای ما صرفه‌جویی می‌شود.

وی سپس از پاسخ دادن به این سوال خارج شد و حمله به همتی را در دستور کار قرار داد و گفت: «آقای همتی! اگر ما نامزد پوششی هستیم، شما نامزد روکشی هستید.» زاکانی در ادامه به ورزش برنگشت و به انتقاداتش از همتی ادامه داد اما وقتی زمان صحبت‌هایش رو به پایان برود دوباره به بحث برگشت و گفت: اجرای یک سرانه بالا برای ورزش همگانی و توسعه باشگاه‌داری و فعالیت در عرصه ورزش در کف هرم اجتماعی این امکان را ایجاد می‌کند که بسیاری از مشکلات کاهش یابد.

زاکانی در پایان بازهم به اهمیت ورزش اشاره کرد و گفت: «ورزش برای جوانان، زنان و افراد مسن بسیار مهم است. پنجره جمعیت به سمت میانسالان است. لذا پرداختن به ورزش همگانی برای کشور ما امری حیاتی است. به ورزش قهرمانی، همگانی و پهلوانی می‌اندیشیم و برنامه داریم.»

جالی خالی ورزش در مناظره‌ها/ کدام نامزد «گل طلایی» را می‌زند؟

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در حالی جمله آخرش را با «برنامه داریم» مطرح کرد که هیچ اشاره‌ای به برنامه‌هایش برای حوزه ورزش نکرد. اتفاقی که در مورد سایر نامزدها هم رقم خورد و هیچیک از آنها تاکنون به برنامه‌هایشان برای این حوزه اشاره نکرده‌اند.

هر چند مناظره سوم با موضوع سیاسی برگزار خواهد شد اما شاید بتواند امیدوار بود یکی از نامزدها با مطرح کردن مهمترین محورهای برنامه‌اش برای ورزش و البته استفاده از کلیدواژه‌های خاص این حوزه «گل طلایی» را بزند و با وعده‌هایش – مثل بقیه وعده‌هایشان – به افزایش میزان مشارکت جامعه ورزش در انتخابات کمک و نگاه ویژه شان به ورزش همگانی را نشان دهند تا حداقل مردم امیدوار باشند کسی به فکر سلامتی و تندرستی آنها هست.

ضمن اینکه موضوعات مهمی مثل مبارزه با فساد در بخش‌های مختلف ورزش از جمله فوتبال، تعیین تکلیف استقلال و پرسپولیس به عنوان دو تیم پرطرفدار فوتبال ایران، توسعه زیرساخت‌های ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، ورزش بانوان و رفع موانع برای ورزش دختران و زنان ایران، تقویت کرسی‌های ایران در مجامع بین‌المللی و … می‌تواند مورد توجه نامزدها برای دولت آینده باشد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود