جان تیرمن : نشست‌های وین به زودی منجر به احیای برجام می‌شود
برای هر رئیس‌جمهور جدیدی در ایران دشوار است که به توافق احتمالی وین پشت پا بزند

استاد روابط بین‌الملل با تاکید بر اینکه به زودی شاهد احیای برجام خواهیم بود، گفت: برای هر رئیس‌جمهور جدیدی در ایران دشوار است که برجام را نابود کند و به توافق احتمالی در وین پشت پا بزند.

جان تیرمن مدیر اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا است.  وی در حوزه روابط بین‌الملل، پناهندگان و مسائل حوزه خلیج فارس، تروریسم و حقوق بشر، جنگ و مناقشات بین‌المللی تحقیق، بررسی و تدریس کرده است. وی در گفت‌وگو با ایلنا به بیان نظرات خود در مورد تنش‌ها و روند احیای برجام در وین پرداخته‌ است:

نشست‌های وین به زودی منجر به احیای برجام می‌شود

جان تیرمن ابتدا در مورد نشست‌های وین گفت: به نظر می‌رسد طرفین به طور جدی در حال مذاکره هستند و احتمالاً به زودی به توافق می‌رسند به نظر من این نشست‌ها به زودی به احیای برجام منجر می‌شود.

وی در ادامه در مورد لغو تحریم‌ها گفت: پیش ‌بینی من این است که برخی از تحریم‌ها برداشته خواهد شد. کسانی که مستقیماً برای برنامه هسته‌ای به ایران تحمیل شده‌اند باید برداشته شوند ، اگرچه از نظر فنی دشوار است و مدتی طول می‌کشد، اما با همه حساب‌ها، گفت‌وگوها به خوبی پیش می‌رود و باید منجر به احیای برجام شود.

اسرائیل تمام تلاش خود را برای تضعیف توافق انجام خواهد داد

ایالات متحده تاکنون در برابر فشارهای اسرائیل مقاومت کرده است

این استاد دانشگاه گفت: دولت بایدن ظاهراً موافق برجام است. این توافق مهمترین دستاورد سیاست خارجی اوباما بود و این تنها یک دلیل برای احیای برجام است. اما برجام برای ثبات منطقه‌ای نیز خوب است. با بازگشت آمریکا به برجام ایران هم تعهدات خود را انجام می‌دهد.

جان تیرمن اضافه کرد: اسرائیل تمام تلاش خود را برای تضعیف توافق انجام خواهد داد. تاکنون ایالات متحده در برابر فشارهای اسرائیل مقاومت کرده است. به نظر می‌رسد بایدن در حال حاضر بدون توجه به این فشار فقط به دنبال توافق است و احتمالاً خیلی زود این اتفاق رخ دهد.

برای هر رئیس‌جمهور جدیدی در ایران دشوار است که برجام را نابود کند

این استاد دانشگاه با اشاره به برگزاری انتخابات در ایران و تاثیر آن بر مذاکرات وین گفت: انتخابات می‌تواند بر مذاکرات تاثیر بگذارد، اما من معتقدم اگر توافق نامه‌ای امضا شود که تحریم‌ها را برطرف کند، برای هر رئیس‌جمهور جدیدی دشوار است که این توافق را نابود کند و به توافق صورت گرفته پشت پا بزند. اقتصاد در ایران اکنون به رفع تحریم‌ها بستگی دارد. رئیس‌جمهور جدید با بهبود اقتصاد مقداری اعتبار کسب خواهد کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود