چرا تیم ملی به آلمان و صربستان باخت؟

شکست تیم ملی والیبال ایران برابر آلمان و صربستان هر چند انتقاداتی را به همراه داشت اما سرمربی روس با «اجبار» کردن بازیکنان به دنبال آماده کردن آنها برای بازیهای المپیک است.

 تیم ملی والیبال ایران در هفته سوم مسابقات لیگ ملت‌ها که به میزبانی ایتالیا برگزار می‌شود، تنها یک برد مقابل تیم ملی آمریکا به دست آورد و در بازی مقابل تیم‌های صربستان و آلمان در حالی که شانس پیروزی داشت اما با اشتباهات مکرر بازیکنان نتیجه را در دیداری نزدیک در بازی ۵ سته واگذار کرد.

ملی‌پوشان والیبال ایران با برتری ۳ بر صفر مقابل آمریکا شروع خوبی در هفته سوم داشتند اما در دومین دیدار هفته سوم با ترکیب کاملاً متفاوت مقابل تیم قدرتمند صربستان صف آرایی کرد.

بازیکنان جوان در دیدار مقابل بازیکنان قدرتمند صربستان عملکرد خوبی داشتند اما اشتباهات مکرر آنها عامل برتری صرب‌ها شد. در سومین بازی هفته سوم نیز در دیدار مقابل آلمان‌ها باز هم اشتباهات مکرر بازیکنان ایران عاملی شد تا شاگردان آندره جیانی در دیداری نفسگیر با برتری ۳ بر ۲ زمین بازی را ترک کند.

ولادیمیر الکنو که تیم ملی را برای حضور پرقدرت در المپیک توکیو آماده می‌کند با تفکری خاص گام در رقابت‌ها گذاشته است. الکنو در هر بازی از ترکیب کاملاً متفاوت استفاده می‌کند و هدف اصلی آن رسیدن به چیدمان اصلی تیم ملی در المپیک توکیو می‌باشد.

چرا تیم ملی والیبال به آلمان و صربستان باخت؟/ اجبار «شیرین» الکنو

تیم ملی والیبال ایران که همیشه در زدن سرویس‌های پرشی دچار مشکل است در دیدار مقابل آلمان در شرایطی که می‌توانست با سرویس‌های با ریسک کمتر نتیجه را به سود خود به پایان برساند اما الکنو ترجیح داد تا بازیکنان از سرویس‌های پرشی استفاده کنند ترس آنها در شرایط حساس و استفاده از سرویس‌های پرشی ریخته شود و خود را برای رویدادهای بزرگ آماده سازند.

هدف اصلی تیم ملی از حضور در رقابت‌های لیگ ملت‌ها رسیدن به ترکیب اصلی در المپیک توکیو و کسب موفقیت در آوردگاه بزرگ المپیک می‌باشد به همین دلیل سرمربی تیم ملی بدون ترس از تمامی بازیکنان در تمام مسابقات استفاده می‌کند تا نقاط ضعف تیم ملی به خوبی نمایان شود.

تیم ملی والیبال ایران در هفته چهارم سه بازی مقابل تیم‌های استرالیا برزیل و اصل اسلوونی دارد. بازی با استرالیا شاید راحت‌ترین بازی ملی‌پوشان والیبال کشورمان باشد اما دیدار با برزیل و اسلوونی از بازی‌های سخت هفته چهارم به شمار می‌رود. اسلوونی که یکی از تیم‌های تازه وارد در رقابت‌های لیگ ملت‌ها بوده است تا پایان هفته سوم نتایج خوبی را به دست آورده و زنگ خطری برای تمامی تیم‌ها است.

مصطفی کارخانه در گفتگو با خبرنگار مهر درباره بازی روز جمعه تیم ملی والیبال مقابل آلمان گفت: شانس پیروزی مقابل آلمان را داشتیم اما بازیکنان پر اشتباه ظاهر شدند. وزنه تیمی ایران به نسبت آلمان قوی‌تر بود. اگرچه آلمان‌ها تا به اینجا تیم سخت‌کوشی ظاهر شدن اما والیبال ایران توانایی شکست آنها را داشت و فقط روی اشتباهات فردی نتیجه را واگذار کردیم.

وی تاکید کرد: خطای سرویس بالا بود زمانی که در سرویس عملکرد خوبی نداشته باشیم شانس برای دفاع و توپ‌گیری کاهش پیدا می‌کند. متاسفانه در این فاکتور عملکرد خوبی نداشتیم.

چرا تیم ملی والیبال به آلمان و صربستان باخت؟/ اجبار «شیرین» الکنو

کارشناس والیبال در ادامه گفت: الکنو مربی بسیار با دانش و بزرگی است اما او اعتقاد دارد که بازیکنان باید سرویس‌های پرشی را حتی در شرایط حساس بزنند. نگرش او به این گونه است و سرویس‌های با ریسک بالا زده شد. اما به اعتقاد من در مواقعی که تیم ملی در شرایط حساس قرار دارد نیازی به زدن سرویس با ریسک بالا نیست. به هر حال هدف گذاری تیم ملی المپیک است و همین باعث شده الکنو تیم را برای المپیک آماده کند.

وی افزود: تیم ملی تا اینجا بازی‌های درخشانی به نمایش گذاشته است و با یک بازی نباید مربی را نقد کرد. اما بازی مقابل صربستان و آلمان را مفت باختیم و آن هم به خاطر اشتباهات بازیکنان بود.

کارخانه درباره بازی‌های هفته چهارم گفت: جدا از بازی مقابل استرالیا کار سختی مقابل برزیل و اسلوونی داریم. باید جبران اشتباهات خود در بازی مقابل صربستان و آلمان را در هفته چهارم انجام دهیم. سابقه شکست برزیل را داشته و می‌توانیم این تیم را شکست دهیم. زمان آن فرا رسیده تا سرمربی تیم ملی به بازیکنان اصلی فرصت بیشتری برای بازی دهد. بازیکنانی مانند میثم صالحی، آرمان صالحی، صابر کاظمی و امیرحسین اسفندیار هر زمان که به کار گرفته شدند نمایش خوبی داشتند. سعید معروف و محمدموسوی نیز عالی ظاهر شدند. محمد طاهر وادی نیز عملکرد خوبی داشت. نباید ناامید شد و باید امیدوارانه به آینده نگاه کنیم.

کارخانه ادامه داد: در مقابل تیم‌های قدرتمند باید با تمام توان ظاهر شویم و با کسب پیروزی مقابل آنها به برد عادت کنیم.

چرا تیم ملی والیبال به آلمان و صربستان باخت؟/ اجبار «شیرین» الکنو

پیشکسوت والیبال ایران در پایان درباره جدایی شفیعی و حضور جواد کریمی در تیم ملی گفت: علی شفیعی بازیکن شایسته‌ای است اما در این مسابقات کمتر به کار گرفته شد، شاید از نظر روحی در شرایط خوبی نیست و الکنو کمتر به او اعتماد کرد. جواد کریمی سرمایه والیبال ایران است و باید به بازی گرفته شود و او نیز در شرایط سخت امتحان شود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود