همه آنچه باید در مورد عوارض واکسن کرونا بدانید

با وجود این‌که روزانه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا واکسینه می‌شوند، همچنان سوالات زیادی در مورد عوارض جانبی پس از واکسیناسیون ذهن افراد را آزار می‌دهد.

به گزارش  ترکیش دیلی، عوارض جانبی موقتی از جمله سردرد، خستگی و تب از علائم فعالیت سیستم ایمنی بدن است و یک پاسخ طبیعی به واکسن‌ها محسوب می‌شوند.

دکتر پیتر مارکس، رئیس واکسن سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده که پس از اولین دوز تزریقی خستگی را تجربه کرده است، گفت: «روز بعد از دریافت واکسن هیچ کاری را که فعالیت بدنی سنگین باشد، برنامه‌ریزی نمی‌کنم.»

بعد از تزریق اولین دوز واکسن، بدن یک متجاوز خارجی را تشخیص می‌دهد و فعالیت خود را آغاز می‌کند، گلبول های سفید خون به سمت محل حرکت کرده و باعث التهابی می‌شوند که نتیجه آن لرز، درد، خستگی و سایر عوارض جانبی است.

این مرحله از پاسخ سریع سیستم ایمنی بدن شما با افزایش سن کاهش می‌یابد و دلیلی است که افراد جوان بیشتر از بزرگسالان عوارض جانبی را گزارش می‌کنند. همچنین، برخی از واکسن‌ها واکنش‌های بیشتری نسبت به واکسن‌های دیگر ایجاد می‌کنند.

در واقع افراد واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند و اگر بعد از هر دو نوبت دوز، بعد از یک تا دو روز چیزی احساس نکردید، به این معنی نیست که واکسن تاثیر نداشته است.

شایان‌ذکر است، بعد از دوز دوم سیستم ایمنی بدن شما با تولید آنتی‌بادی محافظت واقعی در برابر ویروس ایجاد می‌کند.

فعال شدن سیستم ایمنی، گاهی اوقات باعث تورم موقتی در غدد لنفاوی مانند زیر بازو می‌شود به همین دلیل به زنان توصیه می‌شود قبل از واکسیناسیون کووید-۱۹ برای جلوگیری از اشتباه کردن این مورد با سرطان پستان، برای انجام ماموگرافی معمول اقدام کنند.

همه عوارض جانبی معمول نیستند، پس از تزریق صدها میلیون دوز واکسن در سراسر جهان و نظارت شدید بر ایمنی، خطرات جدی کمی شناسایی شده است.

درصد کمی از افراد واکسینه شده با واکسن آسترازنکا و جانسون و جانسون نوع غیرمعمول لخته خون را گزارش کردند. برخی از کشورها این واکسن‌ها را برای افراد مسن رزرو کرده‌اند، اما مقامات نظارتی همچنان معتقدند که مزایای آنها بیش از خطرات است.

افراد همچنین گاهی اوقات واکنش‌های آلرژیک جدی دارند. به همین دلیل از افراد خواسته می‌شود پس از دریافت هر نوع واکسن کووید-۱۹ حدود ۱۵ دقیقه موارد رخ داده شده را بررسی کنند تا اطمینان حاصل شود که هرگونه واکنشی به موقع درمان می‌شود.

سرانجام، مقامات در حال تلاش برای تعیین این مورد هستند که آیا التهاب موقتی قلب که می‌تواند با انواع مختلفی از عفونت‌ها رخ دهد نیز ممکن است یک عارضه جانبی نادر پس از واکسن‌های mRNA باشد یا خیر، نوعی که توسط فایزر و مدرنا ساخته شده است.

البته مقامات بهداشتی ایالات‌متحده هنوز نمی‌توانند ارتباطی بین این دو مورد را شناسایی کنند اما می‌گویند: تعداد کمی از موارد گزارش شده که عمدتا نوجوانان پسر یا بزرگسالان جوان هستند تحت نظارت قرار دارند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود