روحانی در هیئت دولت:
قهر با صندوق مشکلی را حل نمیکند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه قهر با صندوق رای هیچ مشکلی را برای ما حل نمی‌کند، گفت: پای صندوق رفتن در این شرایط قدرت ما را بیشتر می‌کند.

 حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت، گفت: مهمترین مسئله‌ای که پیش رو داریم، روز جمعه ۲۸ خرداد روز انتخابات است و همیشه انتخابات برای ما مهم و سرنوشت‌ساز بوده است.

وی افزود: در این انتخابات همانطور که مقام معظم رهبری اشاره فرمودند، ممکن است در بررسی احراز صلاحیت‌ها، ظلمی صورت گرفته باشد، در جریان تبلیغات انتخاباتی که در این مدت ما شاهد آن بودیم، حتماً ظلم‌های فراوانی رخ داده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه ما باید خودمان را موظف بدانیم به رفع و جبران آن ظلم‌ها و این کار هم شدنی است.

روحانی با بیان اینکه به نظر من، مردم بزرگ ایران در طول این ۸ سال، بار مسئولیت سنگینی را بر دوش داشتند و در مراحل مختلف این مسئولیت را به خوبی انجام داده‌اند، افزود: این بر ما لازم و واجب است که کار، فداکاری و موفقیت را به خوبی برای مردم تشریح کنیم.

وی اضافه کرد: باید ترسیم کنیم که اگر با رهبری، رهبر معظم انقلاب و ارشادات ایشان و حضور و حمایت مردم و تدبیر دولت نبود و برجام تحقق پیدا نمی‌کرد همان وضع و همان سیر ادامه پیدا می‌کرد، شما در نظر بگیرید که در سال ۹۳ و ۹۴ ما چه وضعی داشتیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در این صورت، صادرات نفت به طور کلی قطع می‌شد چون هر شش ماه به شش ماه، یک بخش از صادرات نفت قطع می‌شد، اظهار داشت: روابط بانکی ما نیز که با دنیا قطع بود و مردم با یک شرایط بسیار سختی مواجه می‌شدند.

برجام سند کار بزرگ ملت ایران است

روحانی گفت: مسئولان امر این را باید در یک سند ترسیم کنند که اگر برجام نبود، در سالهای بعد چه می‌شد. این سند کار بزرگ ملت ما هست.

وی خطاب به دولتمردان، افزود: سند دومی که باید ترسیم شود این است که اگر برجام در سال ۹۷ توسط فردی که دارای بیماری روانی بود و متاسفانه در آمریکا مسئولیت کاخ سفید را به دست گرفته بود، اگر این بیمار روانی نمی‌آمد و آدم سالمی رییس‌جمهور می‌شد و روند سال ۹۴ و ۹۵ اگر ادامه پیدا می‌کرد، ترسیم این وضعیت از لحاظ اقتصادی کار سختی نیست.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: شرایطی که سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ داشتیم، را در نظر بگیریم و با همان شرایط ترسیم کنیم که وضعیت رشد اقتصادی و وضع تورم چه می‌شد؟، نقدینگی به کجا می‌رفت؟، اشتغال چه می‌شد؟. این خیلی ساده است و این سند دومی است که باید در اختیار مردم قرار بگیرد تا مردم بدانند که اگر جنایت آمریکا نبود چه می‌شد.

روحانی تاکید کرد: در ایام تبلیغات انتخابات کسی از جنایت آمریکا هم نزد یک نفر اسمی از ترامپ نبود مثل اینکه ما وسط جنگ تحمیلی بودیم و می‌خواستیم انتخاباتی برگزار کنیم کسی می‌خواست علیه امنیت ایران صحبت کند، اسم جنگ و صدام را نمی برد. این حرف، منطقی بود؟

وی افزود: در شرایطی که یک جنایتکاری آمده  اقدام تروریستی انجام داده و جنگ اقتصادی توام با تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران انجام داده است. یعنی حتی در دارو و مواد غذایی هر دو با هم بوده است.

رئیس‌جمهور افزود: چند روز پیش مقامی در سوئیس اعلام کرد که با «بایدن» ملاقات کرده است و  رئیس جمهور آمریکا گفته است که اگر سوئیس می‌خواهد در زمینه دارو و غذا اقدامی کند، ما مخالف نیستیم.

روحانی تاکید کرد: بعد از سه سال و نیم، تازه رئیس جمهور جدید آمریکا که باید در اولین لحظه، دستور می داد همه‌ تحریم های تروریستی، فورا قطع شود، تازه بعد از چند ماه می گوید، از لحاظ ما بلامانع است.

وی اظهار داشت:  سند دیگری که باید توسط همین دولت نوشته و منتشر شود و همه ببینند، این است که از سال ۹۷ تا امروز چه خسارت‌هایی در اثر اقدام تروریستی آمریکا و جنگ اقتصادی به مردم ایران تحمیل شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه دستگاه‌ها می‌توانند این را بنویسند، گفت: وزارت نفت، صنعت، راه و شهرسازی و همه وزارتخانه‌های مربوطه می‌توانند بنویسند که در این مدت خسارات مستقیم و خسارت غیرمستقیم ما چقدر بوده است. مثلا سه سال ما نتوانستیم نفت و میعانات خودمان را در بازار بفروشیم و چقدر به ما خسارت وارد شده است.

تحریم نبود حداقل ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم

روحانی افزود: این روشن است که ما چقدر می‌توانیم نفت صادر کنیم و قیمت نفت نیز معلوم است. می‌توان این ها را محاسبه کرد. در بخش‌های دیگر نیز می توان ضربه غیرمستقیم را محاسبه کرد. اگر تحریم و جنایت ترامپ نبود حداقل ۵۰- ۶۰ میلیارد دلار اعتبار از کشورهای دیگر می‌گرفتیم و در اینجا سرمایه‌گذاری می‌شد

وی تصریح کرد: کسی باید توضیح بدهد، تا می‌خواهند توضیح دهند، می‌گویند با بیرون، کار نداریم! خیلی جالب است!  ۲۸ مرداد را چه کسی برای ما درست کرد؟ بیرون بود یا داخل؟ بیرون، ۲۸ مرداد را برای ما درست کرد. در جنگ جهانی دوم چه کسی آمد کشور ما را اشغال کرد؟، از بیرون آمدند اشغال کردند. در جنگ تحمیلی ۸ ساله مگر از بیرون نیامدند؟ از بیرون جنایتکاران وارد کشور ما شدند.

رئیس‌جمهور  با بیان اینکه جنایتکار را باید نشان بدهیم و بگوییم صدام یا ترامپ با ما چه‌کار کرده‌اند، گفت: اگر سکوت کنیم و بگوییم در جنگ ۸ ساله ما کاری به بیرون نداریم. حالا صدام حمله کرده و ما کاری به بیرون نداریم. بحث ما داخل است، در داخل بحث کنیم که آیا نیروها خوب تجهیز شده‌اند یا نشده‌اند، خوب جنگیده‌اند یا نجنگیدند! ما کاری به آنها نداریم.

روحانی گفت: مساله مهمی است که ما در این مقطع جای نفت، از پتروشیمی و فولاد استفاده کردیم چون برای وارد کردن کالا و دارو به درآمد ارزی نیاز داشتیم و عمدتا پتروشیمی و فولاد ارز را به صحنه آورد و توانست کشور را اداره کند.

وی تصریح کرد: یک کسی بیاید بگوید، در این سه سال و نیم، دولت چگونه توانست کشور را اداره کند. عجیب است در تبلیغات چند روزه، کسی نیامد و بگوید در شرایط جنگ اقتصادی و بسته شدن تمام دروازه ها برای کشور، چگونه ملت توانست نفس بکشد.

 دیگران جای ما بودند امروز سایه همه قطعنامه‌های فصل ۷ بر سرکشور بود

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ملت رنج فراوان برد، اظهار داشت: سختی‌های بسیار زیادی کشیدند، اما در عین حال توانستند با مقاومت در مقابل دشمن ایستادگی کنند. این مقاومت ملت است که امروز آنها آمده‌اند سر به زیر در وین  با ما مذاکره می‌کنند.

روحانی تصریح کرد: این نکته را هم مردم بدانند اگر دولت دوازدهم نبود و دیگران جای ما بودند، حتما امروز در فصل ۷ سازمان ملل متحد، همه قطعنامه ها روی سرمان ریخته بود؛  شک نکنید.

وی با بیان اینکه ما مشکلات و تهدیدات را به فرصت تبدیل کردیم، افزود: یک روزی بود ما هم ناچار بودیم، بنزین وارد کنیم و بنزین ناسالم پتروشیمی به مردم بدهیم. ما کاری کردیم مردم در بنزین خودکفا باشند و روی پای خودشان بایستند، به گونه ای که  امروز یکی از صادرکننده های مهم بنزین هستیم و بنزین ما بنزین یورو ۴ است.

رئیس‌جمهور ادامه داد:  ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در روز تحویل مردم می‌شود، یعنی بنزین صادر شود و بنزین وارد نشود و از پول این بنزین یک کمک معیشتی جدید برای ۶۰ میلیون نفر پیش‌بینی کنیم.

روحانی با بیان اینکه نمی‌خواهم بگویم این طراحی فقط مخصوص دولت بوده است، اظهار داشت: روسای سه قوه با هم تصمیم گرفتند و از مقام معظم رهبری کمک گرفتیم. اما در عین حال یک تهدید را تبدیل به یک فرصت بزرگ کردیم و این مسئله، مسئله مهمی است.

وی گفت: دیروز بانک مرکزی، گزارش رشد اقتصادی سال ۹۹ را برای من فرستاد. رشد اقتصادی سال ۹۹ یکی از افتخارات این دولت است.  سال ۹۹ در بسیاری از کشورهای مهم و پیشرفته، رشد اقتصادی آنها منفی بوده است، گاهی ۳- و یا ۱۰- و حتی ۱۵-  بوده است.

رشد اقتصادی، آمریکا را به وین آورد

رئیس‌جمهور گفت: رشد اقتصادی ۳.۶ درصد یکی از افتخارات بزرگ کشور ایران در این شرایط سخت است و این مسائل مهم است که آمریکا را به وین آورده است. رشد اقتصادی، رشد صنعت کشور، رشد فعالیت های زیربنایی، رشد صادرات بنزین و فرآورده ها از جمله مسائلی است که باعث شد آمریکایی ها به وین بیایند.  آمریکا با فشارهای خود به دنبال آن بود که نظام جمهوری اسلامی را سرنگون کند و ما را به فروپاشی اقتصادی برساند.

روحانی بیان کرد: در زمینه کرونا هم در مقایسه با کشورهای دیگر اقدامات بسیار بزرگی انجام دادیم و مدافعان سلامت، شرکت های دانش بنیان و صنعتگران زحمات زیادی در این زمینه کشیدند. ما در دوران کرونا موفق شدیم تخت های ویژه بیمارستانی را علیرغم جنگ اقتصادی به دو برابر افزایش دهیم.

تحریم نبودیم، ۱۳ هزار تخت بیمارستانی را افتتاح می کردیم

وی اظهار داشت: در این هفته هم افتتاح های فراوانی در بخش بیمارستانی خواهیم داشت و اگر تحریم نبود، در همین روزها ۱۳ هزار تخت بیمارستانی را افتتاح می کردیم. ۱۳ هزار تخت بیمارستانی آماده است اما تجهیزات آن به دلیل نبود ارز در زمان لازم آماده نشده و ما به همین دلیل تا حدی عقب هستیم.

رئیس‌جمهور افزود: در این ایام ظلم بزرگی به تحول در بخش سلامت شد و بعد هم حرف های عجیب و غریب زدند و گفتند که مقام معظم رهبری فقط به این دولت اجازه داد تا با آمریکا مذاکره کند.  این در حالی است که مقام معظم رهبری فرمودند که قبل از این دولت هم اجازه داده بودند که با آمریکا مذاکره شود. در عمان مذاکره می کردند. چرا ما دروغ می گوییم و حرف راست نمی زنیم و حرف ها را بالا و پائین می‌کنیم؟

روحانی گفت: حرف بنده به این افراد آن است که شما که اجازه داشتید و هفت سال رفتید و آمدید، چه چیزی جز قطعنامه های تحریم به دست آوردید؟ همه هم به گونه ای صحبت می کنند که گویی در این کشور هیچ مسئولیتی نداشتند. بسیاری از آقایانی که امروز در رسانه ها حرف می زنند، صاحب مسند حکومتی هستند و در بخش خودشان پاسخ دهند و اگر مشکلی در نظام وجود دارد، آنها هم باید پاسخگو باشند.

وی اظهار داشت: شما دیدید که FATF به آنجا رفت و چه مشکلاتی برای ما ایجاد شد. ریسک پذیری کشور را بالا برد، روابط بانکی ما را دچار مشکل بیشتری کرد و حالا یک چیزی هم طلبکارند و خیلی جالب است. مردم ما در طول این مدت ایستادگی و مقاومت کرند و نتیجه مقاومت مردم این است که در زمستان ۹۹ به آمار اعجاب انگیزی دست یافتیم و مهمترین رشد اقتصادی در این فصل اتفاق افتاد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: رشد ناخالص داخلی ما در این فصل ۷.۷ است و این نشان می دهد که کارگران، کشاورزان، مهندسین، مدیران و همه مسئولان کار و تلاش می کنند و باعث شدند که ما به این نقطه بسیار عالی برسیم.

روحانی تصریح کرد: تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ما در فصل سوم سال ۹۹، ۲.۲ و در فصل چهارم ۸.۴ بوده است. همچنین در مجموع ۲.۵ درصد رشد مثبت در تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سال گذشته داشتیم و این کار بسیار بزرگی است که در شرایط جنگ اقتصادی توانستیم به خوبی انجام دهیم.

وی متذکر شد: روز گذشته در جلسه دولت الکترونیک، گزارش هایی ارائه شد که واقعا افتخارآمیز بود. همچنین در این جلسه تصمیماتی برای دولت الکترونیک اتخاذ شد. تبادل اطلاعاتی که در دولت یازدهم و دوازدهم با دولت الکترونیک انجام شده، در سال گذشته ۱.۲ میلیارد بوده است و پیش بینی های ما این است که در سال جاری به ۲.۵ میلیارد می رسد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ما آمارهای زیادی در زمینه میزان خدمات الکترونیک دریافت کردیم و بسیار ارتقاء یافته است. دولت الکترونیک و انقلاب دیجیتال در شرایط کرونا به ما بسیار کمک کرد.

روحانی اضافه کرد: امروز می بینیم که بچه های پیش دبستانی ما قبل از اینکه قلم را بتوانند روی کاغذ ببرند، با کیبورد طراحی انجام می‌دهند. این سواد دیجیتال و سواد جدیدی که ایجاد شده است، بسیار خوب است و در آینده و زمانی که این بچه ها به مقطع دبیرستان برسند، شغل دارند. با این روند آنان می توانند کسب و کار زیادی داشته باشند و حتی مهندسی ساختمان را اگر این روند طی شود، از مهندس امروز هم دقیق تر انجام خواهند داد.

قهر با صندوق رای مشکلی را حل نمی‌کند

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه قهر با صندوق رای هیچ مشکلی را برای ما حل نمی‌کند، گفت: پای صندوق رفتن در این شرایط قدرت ما را بیشتر می‌کند و باعث استحکام ما خواهد شد.

رئیس‌جمهور افزود: عرض این خادم کوچک خود را گوش کنید؛ اگر مشکلی وجود دارد، راه‌حل آن مشکل باز هم صندوق انتخابات است. این مشکلاتی که داریم، بخشی به دست دولت و بخشی به دست مجلس و سایر نهادها حل می‌شود.

روحانی گفت: مشکلات بزرگی که در ذهن شما وجود دارد، آن هم با صندوق رأی حل می‌شود. بدانید اگر انتخابات سرد و پای صندوق‌ها خالی باشد، هیچ نفعی نمی‌بریم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود