بازار در پایان آخرین هفته خرداد
خط سرنوشت بازار ارز و سکه

به نظر می رسد بازار روز پنج شنبه تا حدی در گیر و دار، واکنش معامله گران به محدوده حساس ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومانی باشد.

بخشی از معامله گران باور دارند، دلار بعد از انتخابات ریاست جمهوری، رشد قیمت را تجربه خواهد کرد. چنین دیدگاهی موجب شده است که در روزهای اخیر سطح خریدها در بازار ارز تا حدی رشد کند و قیمت بالای مرز ۲۴ هزار تومانی نوسانات خود را به ثبت برساند. با این حال، اسکناس آمریکایی برای اینکه خریداران بیشتری را به بازار بکشاند، نیاز دارد که از خط سرنوشت ساز ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان عبور کند که در هفته های اخیر، موفق به شکست آن نشده است.

به نظر می رسد بازار روز پنج شنبه تا حدی در گیر و دار، واکنش معامله گران به محدوده حساس ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومانی باشد. با این حال،‌ بسیاری از معامله گران نیز باور دارند، اسکناس  آمریکایی در پایان هفته و یک روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری، نوسان افزایشی خاصی را پشت سر نخواهد گذاشت و بیشتر گرایش ثبات توام با نزول را از خود بروز خواهد داد. گروه اخیر باور دارند، نزدیک محدوده ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومانی،‌ میزان فروش ها در بازار بیشتر خواهد شد و قیمت دلار به سوی مرز ۲۴ هزار تومانی نزول خواهد کرد. دیشب در معاملات پشت خطی نیز تمایل به فروش در بازار بالاتر بود.

دلار پشت خطی

البته بیشتر معامله گران تمایلی به خرید و فروش ارز نداشتند و در اتاق های گفتگوی آن ها نیز بیشتر صحبت ها پیرامون انتخابات بود. عده ای از انصراف شماری از نامزدها سخن می گفتند و گروهی دیگر، اعتقاد داشتند که پیروز انتخابات مشخص است. با این حال،‌ به نظر می رسد کمتر کسی حاضر بود یک روز پیش از برگزاری انتخابات، ریسک خرید و فروش سنگین ارز را به جان بخرد. به گفته برخی فعالان، ممکن است نوسانات دلار در روز پنج شنبه زیاد نباشد و حجم تغییرات هم زمان با برگزاری انتخابات در روز جمعه زیاد شود.

فشار طلایی به معامله گران سکه

قیمت سکه زمانی که به محدوده های تغییر فاز می رسد افت می کند زیرا فشار فروش در بازار اجازه نمی دهد سکه از این مرز عبور کند. سکه دیروز به کمک قیمت دلار در بخشی از روز صعودی بود اما فشار قیمت طلا مسیر صعودی را مسدود کرد.
قیمت سکه امروز ممکن است تحت فشار رفتار طلای جهانی قرار بگیرد. طلا دیشب نه تنها حمایت هزار و ۸۵۰ دلار را از دست داد که به زیر محدوده هزار و ۸۴۰ دلاری رفت که میانگین ۲۰۰ روزه این فلز گران بها بود. به گفته فعالان، در صورتی که طلای جهانی زیر محدوده هزار و ۸۴۰ دلاری باقی بماند، زمینه ساز افزایش فروش ها در بازار سکه خواهد شد. البته با وجود افت طلای جهانی، سکه دیشب در معاملات پشت خطی تا نزدیکی محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رشد کرد.

سکه حباب

به گفته تحلیل گران،‌ دلیل اصلی رشد سکه خوش بینی نسبت به روند قیمت دلاردر روز جاری بود. از نگاه آن ها، عبور لحظه ای دلار از محدوده مقاومتی ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومانی موجب شده است که سکه بازان قیمت های بالاتری را برای اسکناس  آمریکایی تصور کنند. در صورتی که در روز جاری، دلار رشد خاصی را تجربه نکند، امکان افت سکه با سرعت زیاد وجود دارد و حتی ممکن است محدوده ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی از دست برود. در روزهای اخیر فلز گران بهای داخلی با نزدیک شدن به محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی با افزایش فروش ها مواجه شده است .

دلار پشت خطی

در صورتیکه سکه روز پنج شنبه به افت بهای اونس طلا دقت نکند، احتمال افزایش حباب در بازار فلز گران بهای داخلی وجود خواهد داشت. بعدازظهر دیروز حباب سکه تا محدوده ۲ درصدی رشد کرده بود و در صورتی که اتفاق خاصی در بازار روز جاری رخ ندهد، سطح حباب می تواند به بالای ۳ درصد برسد. برخی فعالان افزایش حباب سکه را نشان دهنده افزایش تقاضا در بازار دانسته اند.

سکه حباب

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود