آمادگی ایران برای مشارکت موثر در تحکیم ثبات در افغانستان

به گزارش باطن، محمدجواد ظریف و محمد حنیف اتمر وزرای امور خارجه ایران و افغانستان امروز (جمعه) در آنتالیا و در حاشیه نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا دیدار و به گفتگو نشستند.

ظریف در این دیدار با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت موثر در تحکیم ثبات در افغانستان، بر ضرورت همکاری همه جریان‌های سیاسی داخل افغانستان در بازگرداندن امنیت با ثبات به این کشور تأکید کرد.

وزیر امور خارجه همچنین آمادگی برگزاری هر چه سریع‌تر کمیسیون اقتصادی دو کشور را اعلام کرد.

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ پیام تشکر دولت افغانستان بابت ارسال کمک‌های درمانی و بهداشتی و محموله‌های اکسیژن، با توجه به نامساعد بودن وضعیت کرونا، خواستار تدوام مساعدت‌ها شد.

وزیر امور خارجه افغانستان در ادامه به تشریح آخرین وضعیت امنیتی افغانستان پرداخته و آمادگی خود را جهت هماهنگی با طرف ایرانی به ویژه در مورد وضعیت امنیتی مناطق مرزی و برگزاری هر چه سریع‌تر کمیسیون مشترک مرزی اعلام کرد.

ظریف دیروز نیز با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان و صلاح الدین ربانی وزیر خارجه پیشین افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با عبدالله عبدالله در آنتالیا ضمن ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی افغانستان، بر ضرورت برگزاری گفتگو‌های بین الافغانی تأکید کرد.
روز یکشنبه نیز قرار است نخستین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و افغانستان در آنتالیا برگزار شود.

مجمع دیپلماسی آنتالیا امروز (جمعه) ۲۸ خرداد با سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه افتتاح شد. این نشست با حضور مقامات عالی رتبه کشورها، وزرای امور خارجه، روسای سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و دیپلمات‌های برجسته برگزار می‌شود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود