ادعای جدید مقامات آمریکایی درباره کشتی‌های ایرانی

مقامات آمریکایی ادعای کرده‌اند کشتی‌های ایرانی که به سمت ونزوئلا در حرکت بودند و آمریکا به کاراکاس و هاوانا فشار آورده بود تا از پهلوگیری آنها جلوگیری کند، تغییر مسیر داده‌اند.

تارنمای خبری «پولیتیکو» از تغییر مسیر کشتی‌های ایرانی که احتمال می‌رفت به طرف ونزوئلا در حرکت باشند، خبر داد.

 

در هفته گذشته خبرهایی درباره فشار آمریکا به کشورهای مختلف از جمله کوبا و ونزوئلا مبنی بر خودداری از پذیرفتن این کشتی‌ها منتشر شده بود.

 

مقامات آمریکایی می‌گویند که کشتی‌های نیروی دریایی ایران مسیر خود را تغییر دادند و اکنون در شمال غرب ساحل آفریقا در حرکت هستند.

 

به نظر می‌رسد که کشتی‌های ایرانی، در طول سفر خود از ایران چندین بار مسیر خود را تغییر داده‌اند و باز هم ممکن است دوباره این کار را انجام دهند.

 

به گفته یک مقام نظامی که به دلیل حساسیت موضوع مایل نبود نامش فاش شود، پس از تغییر مسیر این کشتی‌ها در اوایل هفته آنها احتمالاً به سمت مدیترانه و سواحل سوریه و یا به سمت شمال و روسیه خواهند رفت.

 

به عقیده مقامات آمریکایی، تغییر مسیر کشتی‌ها نشان می‌دهد که کارزار آمریکا برای ترغیب دولت‌های نیمکره غربی جهت بازگرداندن این کشتی‌ها با موفقیت انجام شده است.

 

به نوشته پولیتیکو، ناو ایرانی «سهند» و ناو «مکران» پس از آنکه مقامات دولت بایدن به طور علنی و خصوصی از دولت‌های ونزوئلا، کوبا و دیگر کشورهای منطقه خواستند که اجازه پهلوگیری به آنها را ندهند، مسیر تازه‌ای را انتخاب کردند.

 

سخنگویان کاخ سفید، وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون هنوز اظهارنظری در این زمینه نداشته‌اند

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود