اعتراض شهروندان به روند واکسیناسیون/ درباره اثربخشی واکسن داخلی باید به جامعه اطمینان دهند

عضو کمیته علمی کرونا و رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مردم در رابطه با روند واکسیناسیون نگران هستند و اگر دستشان به واکسن از هر طریقی برسد، سعی می‌کنند برای خود و خانواده تهیه کنند، هر کسی هم بر اساس وضع مالی که دارد این کار را انجام می‌دهد.

«علی رضا ناجی» عضو کمیته علمی کرونا و رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  در رابطه با در واکنش به اخباری مبنی بر فروش واکسن فایزر در برخی مناطق شهر تهران بیان کرد: گزارش‌هایی که در این رابطه منتشر می‌شود، نشان دهنده‌ی آن است که چون مردم نسبت به روند واکسیناسیون معترض هستند، به هر طریقی که بتوانند تزریق را انجام دهد، برای خرید واکسن یا تهیه‌ی آن به روش‌های غیرقانونی اقدام می‌کنند.

وی ادامه داد: حتی گزارش‌هایی از فروش واکسن فایزر در بخش خصوصی با عدد‌هایی از ۱۰ میلیون تومان تا ۶۰ میلیون تومان بسته به اینکه چقدر بتوانند از افراد پول بگیرند، وجود داشت تا به آنها واکسن تزریق کنند، من فکر می کنم همه‌ی اینها به این موضوع برمی‌گردد که مردم نگران هستند و اگر دست‌شان به واکسن برسد سعی می‌کنند برای خود و خانواده تهیه کنند، هر کسی هم بر اساس وضع مالی که دارد این کار را انجام می‌دهد.

ناجی افزود: یک جنبه‌ی دیگر این ماجرا هم این است که در حال حاضر افرادی هستند که برخلاف تمام توصیه‌های بهداشتی در جهان، صحبت‌هایی در مورد واکسن نزدن مطرح می‌کنند و حتی در فضای مجازی تعداد زیادی دنبال کننده دارند که هیچ برخوردی با آنها نشده است.

ناجی ادامه داد: در واقع اگر واکسن باشد، طبق توانی که از وزارت بهداشت می‌شناسم، می‌تواند به سرعت این واکسیناسیون را انجام دهد، اما همین که چرا منابع واکسناسیون ما کم است، خود یک بحث جداگانه‌ای است، از فرصت‌هایی که اوایل کووید از دست دادیم و مطالعاتی که به بهانه‌‌های مختلف در آنها شرکت نکردیم تا اینکه به دلیل تولید داخل، ساده انگاری در تولید داخل و امیدواری‌های نابه‌جایی که ایجاد می‌شد باعث شد تا فرصت‌ها را از دست بدهیم.

وی افزود: تمام اینها دست به دست هم داد، در کنار بدقولی‌هایی که کشورهای مختلف همچون چین و روسیه داشتند، منابع کم شود، همچنین در رابطه با کووکس تقسیم سهم درستی نداشت و همه باعث شد تا روند واکسیناسیون ما مناسب نباشد.

ناجی گفت: از آنجایی که می‌دانستیم امکان دارد این اتفاقات بیفتد، به سمت تولید داخل رفتیم، امیدوارم نتایج فاز ۲ و مخصوصا ۳ واکسن‌ها به زودی منتشر شود و تولید آنها افزایش پیدا کند، چون اینکه به جامعه اطمینان دهیم که این واکسن موثر است یک مسئله و تولید خود واکسن هم یک مسئله دیگر است، امیدوارم هر دوی اینها به خوبی صورت بگیرد و منابع آن در اختیار دولت و وزارت بهداشت قرار بگیرد.

وی در مورد روند نظارت بر واکسیناسیون ادامه داد: یکسری تخلفات صورت گرفت و سازمان غذا و دارو باید نظارت مناسب به این موضوع داشته باشد و حتی دستور وزیر بهداشت هم این بوده که نظارت‌ها در این زمینه صورت بگیرد و باید از سازمان غذا و دارو خواست که به چه صورت نظارت‌ها را انجام می‌دهد.

ناجی در پایان تاکید کرد: علیرغم این موضوع‌ها و تلاش بسیار زیادی که کادر درمان و وزارت بهداشت انجام می‌دهد ما در بحث بهداشتی هم باید توجه بیشتری کنیم، در بحث کنترل بیماری و محدودیت‌های اجتماعی باید کارهایی انجام شود تا بیماری گسترش پیدا نکند، چون ما در آستانه‌ی قرار گرفتن در شرایط تکرار هستیم که در پیک چهارم اسفند ماه اتفاق افتاد، خواهشم این است که کنترل‌ها خیلی باید بیشتر شود تا از گسترش ویروس جلوگیری کنیم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود