دو سناریو در بازار ارز /نیروهای افزایشی و کاهشی قیمت دلار

در بازار ارز امروز قیمت دلار با با سه احتمال افزایشی و دو احتمال نزولی روبرو است.

انتظارات متناقضی درباره آینده قیمت دلار پس از انتخابات وجود دارد. عده ای به سه دلیل باور دارند، اسکناس آمریکایی در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت،‌ درحالی که گروه دیگری دو عامل نزولی برای روز ابتدای هفته مطرح کرده اند.

سه عامل رشد قیمت دلار

دسته ای اعتقاد دارند، دلار به سه دلیل در روز اول هفته رشد قیمت را تجربه کرد. اولین عامل شکست سطح فنی۲۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در روز انتهایی هفته گذشته بود. این موضوع از نگاه افزایشی ها، جسارت خریداران برای ورود به بازار را بیشتر خواهد کرد و عده ای نیز از هراس رشد بیشتر قیمت ها در موقعیت خرید قرار خواهند گرفت.

 دلیل دوم افزایشی ها، جوسازی معامله گران پیرامون اثرات نتایج انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات برجام خواهد بود. به عنوان مثال، در انتهای هفته گذشته برخی معامله گران سعی می کردند، با جوسازی پیرامون احتمال انتخاب سعید جلیلی به عنوان وزیر امور خارجه، نگرانی های بازار را بالا ببرند. در کنار این، ابهام پیرامون روند دولت آتی در مورد مذاکرات برجام می تواند زمینه ساز ورود خریداران به بازار شود.

جدا از ۲ عامل دیگر، برخی فعالان اعتقاد دارند، افت قیمت طلا در بازارهای جهانی موجب خواهد شد که سکه بازان برای حمایت از دارایی خود وارد بازار دلار شوند. طلا روز جمعه زیر مرز هزار و ۸۰۰ دلاری بسته شد و این عامل ارزش سکه را تحت فشار زیادی قرار می دهد. از نگاه برخی فعالان، معامله گران سکه برای حفظ ارزش دارایی خود سعی خواهند کرد که قیمت دلار را بالاتر ببرند.

دلار

۲ عامل نزولی در بازار دلار

آمریکا درصدد توافق درباره برجام تا پیش از تشکیل دولت جدید در ایران است.  برخی از معامله گران سعی می کردند با برجسته کردن این خبر پایگاه اکسیوس، تمایل فروشندگان بازار ارز را بالا ببرند. در واقع دسته ای از معامله گران باور دارند، توافق هسته ای تا قبل از پاییز رخ خواهد داد و به همین دلیل بهتر است که به استقبال افت قیمت ها برود.

عامل  دومی که امید کاهشی ها را بالاتر برده است، افت قیمت دلار در معاملات پشت خطی بود. در معاملات پشت خطی قیمت دلار تا محدوده ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومانی افت کرد.گفته می شود برخی از معامله گران نیز تصمیم ندارند تا مشخص شدن نتایج ریاست جمهوری، در موقعیت خرید یا فروش خاصی قرار بگیرند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود