ایران پس از آمریکا دومین سازنده ربات جراح می‌شود
نخستین جراحی از راه دور با ربات ایرانی انجام شد

با انجام عمل جراحی موفق به وسیله ربات جراح ایرانی روی یک سگ که به صورت از راه دور در دو بیمارستان امام خمینی و سینا انجام شد، ایران دومین کشور دارای توانایی ساخت ربات جراح از راه دور می‌شود.

اولین جراحی رباتیک از راه دور در ایران با سامانه جراحی از راه دور امروز در بیمارستان‌های امام خمینی(ره) و سینا انجام شد که در این جراحی، ربات در بیمارستان امام خمینی(ره) و جراح در بیمارستان سینا مستقر بودند.

 

جراحی امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و سعید سرکار رئیس مرکز رشد پزشکی تجهیزات پیشرفته و رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) انجام شد. این جراحی روی سگ انجام شد که طالب‌پور جراح این عمل در بیمارستان سینا هدایت این جراحی را برعهده داشت.

 

این جراحی در دو بیمارستان که از هم 7 کیلومتر فاصله داشتند کاملا به وسیله ربات ساخت ایران و روی شبکه همراه اول انجام شد.

 

تاکنون یک نمونه آمریکایی در جهان به عنوان ربات جراح وجود داشته است و اکنون محققان ایرانی هم توانایی ساخت چنین رباتی را پیدا کرده‌اند. این ربات دارای دو بازوی رباتیک است و جراح با قرار گرفتن پشت کنسول جراحی از راه دور دو بازوی رباتیک را کنترل می‌کند. تصاویر عمل توسط صفحه نمایش به جراح نشان داده می‌شود.

 

در حال حاضر این ربات مراحل تایید را پشت سر می‌گذارد و پس از اخذ تأییدیه‌های لازم، جراحی روی انسان را امکان‌پذیر خواهد کرد و به این ترتیب ایران دومین کشوری خواهد بود که ربات جراح از راه دور می‌سازد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود