قالیباف در صحن علنی:
مجلس کمیسیون محور باشد/ لزوم بررسی تخصصی طرح‌ها و لوایح

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان، گفت: ما در مجلس باید به اهمیت کمیسیون‌ها توجه کنیم، کمیسیون محور حرکت کنیم و کارهای تخصصی باید در آنجا انجام شود و سپس به صحن علنی مجلس بیاید.

در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، احمد دنیامالی در تذکری شفاهی، گفت: برگزاری جلسات کمیسیون‌ها صرفاً در دو روز آن هم طی دو ساعت برای حل مشکلات حوزه‌های تخصصی کافی نیست.

وی بیان کرد: از سوی دیگر، با توجه به تعطیلات، جلسات کمیسیون‌ها در ماه به سختی به ۵ الی ۶ جلسه می‌رسد. ضمن آنکه اغلب کمیسیون‌ها حدنصاب ندارند و از نظر قانونی نمی‌توانند در مورد موضوعات بحث و شور کنند و در نهایت رأی‌گیری را به جلسات بعد موکول می‌کنند. لذا با توجه به مسائل مختلف و تخصصی باید تعداد جلسات کمیسیون‌ها را افزایش داد. ضمن آنکه انتخاب کابینه را نیز در پیش داریم.

دنیامالی اظهار داشت: همچنین متاسفانه چارچوب و پروتکلی در خصوص حضور افراد مسئول در کمیسیون‌ها وجود ندارد. باید مشخص شود افراد به چه منظور در کمیسیون‌ها حضور پیدا می‌کنند، نه اینکه تعداد متعددی مسئول بیایند، اما هیچکدام صحبت نکنند و فقط در حال لابی باشند.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده، گفت: اگرچه کمیسیون‌ها در طول هفته فقط دو جلسه تشکیل می‌دهند، اما با توجه به برگزاری جلسات متعدد کمیته‌ها، تعداد این جلسات بیشتر از این است. در حقیقت آن دو جلسه کمیسیون‌ها بیشتر برای تصویب و رأی‌گیری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اما در صورت نیاز به جلسات بیشتر، هیئت رئیسه کمیسیون می‌تواند در این زمینه تصمیم بگیرد. همچنین دعوت از مسئولان نیز بر عهده رئیس و هیئت رئیسه کمیسیون‌هاست.

قالیباف گفت: البته بنده مجدداً تاکید می‌کنم که ما در مجلس باید به اهمیت کمیسیون‌ها توجه کنیم، کمیسیون محور حرکت کنیم و کارهای تخصصی باید در آنجا انجام شود و سپس به صحن علنی مجلس بیاید.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود