رئیس‌جمهور:
از هفته آینده واکسیناسیون وسیع‌تر انجام می‌شود

رئیس‌جمهور گفت: همه علامت‌ها نشان می‌دهد که شرایط واکسیناسیون از هفته آینده بهتر می‌شود و به شکل وسیع‌تر انجام می‌شود.

حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (شنبه 12 تیرماه) در جلسه ستاد ملّی مقابله با کرونا با اشاره به سالروز حمله ناجوانمردانه ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری در سال ۶۷ در خلیج فارس گفت: متاسفانه دولت آمریکا از آن زمان تاکنون نه تنها عذرخواهی رسمی نسبت به این جنایت نکرده، بلکه اقدام قابل توجهی انجام نداده و از طرفی دیگر فرمانده این ناو را هم مورد تشویق قرار داده است.

رییس‌جمهور افزود: همواره همه آزادی‌خواهان جهان خواستار این هستند که اقدامات لازم را برای عذرخواهی و جبران و توضیح اینکه چرا قاتل و جنایتکار این جنایت بزرگ را مورد تشویق قرار داده است به اطلاع مردم برساند.

روحانی در ادامه، شیوع کرونا را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه در شرایط خاص کرونایی قرار داریم، اظهار داشت: با توجه به گزارش‌های دریافتی و مشاهده شرایط هفته گذشته، متاسفانه در مسیر افزایش شیوع بیماری کرونا هستیم.

وی با اشاره به ورود ویروس جدید دلتا از مناطق جنوبی و جنوب شرق به کشور گفت: باید مراقبت شود این ویروس درون کشور سرایت نکند.  متاسفانه این ایام، مسائلی چون انتخابات این موضوع را تشدید کرده است. در انتخابات شوراها طبق گزارش‌های رسیده مهمانی‌هایی که می‌دادند و سفره‌هایی که می‌انداختند متناسب با پروتکل‌ها نبوده است.

روحانی ادامه داد: همچنین سفرهای تابستانی و ماه رمضان و عید فطر دست به دست هم می‌دهد و موجب افزایش شیوع کرونا می‌شود. همه مقرراتی که برای مناطق قرمز، زرد و نارنجی پیش‌بینی کرده‌ایم باید عمل شود و اگر دستورالعمل‌ها مورد تردید قرار بگیرد دچار مشکل می‌شویم. این بیماری شوخی ندارد و مشخص نیست که این مهمان ناخوانده تا چه زمانی در جامعه ما می‌ماند و اگر مراعات نکنیم با این مشکلات مواجه می‌شویم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه می‌دانند با ویروسی مواجه شده‌ایم که از لحاظ شناخت آن هر چه می گذرد بُعد دیگری نمایان می‌شود، گفت: به ویژه جهش ژنی و تغییرات ژنتیکی که به تدریج ایجاد می‌کند و هر روز یک نوع از این ویروس با ویژگی خاصی که هم سرایت و هم خطر آن بیشتر است مردم را مبتلا می‌کند.

وی یکی از ویژگی‌های این ویروس را قدرت سرایت آن دانست و گفت: انواع این ویروس بیشتر می‌شود و این از مشکلاتی است که با این ویروس مواجه هستیم. کرونا ویروسی نیست که بگوییم مختص یک منطقه و کشور است، بلکه پاندمی است که همه جهان را فرا گرفته و می‌بینیم تا شرایط کشوری خوب می‌شود محدودیت‌ها را برمی‌دارد، چند هفته بعد دوباره قرمز می‌شود و این از ناشناخته بودن این ویروس حکایت دارد.

روحانی ادامه داد: در اروپا و کشورهای پیشرفته می گویند به خاطر واکسنی که زده‌اند شرایط مناسب شده و همه رستورانها، تالارها، مراکز ورزشی و فرهنگی را باز می‌کنند. سه تا چهار هفته بعد دوباره هجوم این بیماری و ویروس را به نوعی و شکلی دیگر مشاهده می‌شود و دوباره محدودیت‌ها را ایجاد می‌کند. مشخص است ابعاد این ویروس را نشناختند و کرونا هر زمانی قدرت خود را نشان می‌دهد.

رئیس دولت دوازدهم با اشاره به واکسیناسیون کرونا گفت: همه علامت‌ها نشان می‌دهد که شرایط واکسیناسیون از هفته آینده بهتر می‌شود و به شکل وسیع‌تر انجام می‌شود.

وی ادامه داد: مشکلاتی که در ازدحام برای دریافت کنندگان واکسن آن هم عمدتاً در تهران بود رفع شده و دیگر اجتماع و ازدحامی نیست.

روحانی با بیان اینکه اگر دقت کافی نشود وارد موج پنجم کرونا می‌شویم، گفت: در مجموع 69 درصد پروتکل‌‌ها در سراسر کشور رعایت می‌شود که این خیلی کم است. ما قبلاً می‌گفتیم هفتاد هشتاد درصد رعایت می‌شود و این کم است و باید به 90 درصد برسد، امّا الان به 69 درصد رسیده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود