رشیدی کوچی: مجلس به دنبال فیلترینگ نیست

یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هیچ جای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی بحث فیلترینگ یا محکوم کردن افرادی که از فیلترشکن استفاده می کنند، نیامده و مردم به نظرات افراد مغرض توجه نکنند.

جلال رشیدی کوچی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی بیان کرد: مجلس به دنبال این است که در این طرح با در نظر گرفتن شرایطی از اطلاعات افراد و کسب و کار افراد و امنیت افراد در فضای مجازی صیانت و حفاظت کند. مجلس به دنبال حفاظت از اطلاعات افراد حقیقی و حقوقی است که به عنوان کاربر در فضای مجازی حضور دارند.

وی در ادامه اظهار کرد: اینکه مطرح می شود مجلس به دنبال فیلترینگ است، اصلا بدین گونه نیست. بنده خودم به عنوان کسی که این طرح را امضا کردم به شدت با فیلترینگ با شیوه کنونی مخالف هستم و معتقدم که هیچ وقت این روش جواب نمی دهد. اما از آنجا که در یکی از مواد این طرح آمده است که تمام کسانی که سازنده و توزیع کننده فیلترشکن هستند باید اطلاعات آنان در اختیار جمهوری اسلامی قرار گیرد و اگر خارج از این عمل شود جرمی برای آنان در نظر گرفته خواهد شد، این مسئله باعث ایجاد شائبه هایی در بحث فیلترینگ شد که صحت ندارد.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این طرح نسبت به طرح اولیه تغییرات اساسی کرده است یعنی یکسری ایراد اساسی نسبت به طرح اولیه وارد بود که اکنون اصلاح شده است. خیلی از مردم چون در جریان فرآیند تصویب یک طرح نیستند بازیچه دست افراد مغرض قرار می گیرند.

وی در ادامه تاکید کرد: اینکه یک نماینده طرحی را امضا کند به این منزله نیست که با تمام جزئیات آن موافق است. بنده با کلیات آن موافق هستم. همان طوری که رهبری فرمودند فضای مجازی ولنگار و رها شده است. این وظیفه قانون گذار است که این فضا را ساماندهی کند تا یک دفعه یک قاضی یک شبه با نظر شخصی خود یک شبکه اجتماعی را فیلتر نکند.

این عضو کمیسیون امور داخلی کشور افزود: همان طوری که در فضای حقیقی اگر کسی کسب و کاری راه بیندازد یکسری از ادارات و ارگان ها بر عملکرد آن نظارت دارند و در برابر برخی از تهدیدها از آن محافظت می کنند، در فضای مجازی هم چنین چیزی لازم است. درخواستی که از مردم دارم این است که توجه داشته باشند که هیچ جای این طرح بحث فیلترینگ یا محکوم کردن افرادی که از فیلترشکن استفاده می کنند، نیامده است و مردم به نظرات افراد مغرض توجه نکنند.

رشیدی در پایان بیان کرد: اکنون عده ای از نمایندگان درخواست بررسی این طرح بر اساس اصل ۸۵ را مطرح کردند تا با اولویت و فوریت بیشتری در کمیسیون بررسی شود. کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون اصلی این طرح را بررسی می کند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود