خدمت‌رسانی بیش از ۴ دهه‌ای ایران به اتباع خارجی

مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، با امیر گل شاهی رئیس کمیسیون فرهنگی و دینی مجلس جمهوری اسلامی افغانستان و چند تن از نمایندگان پارلمان افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدا محمودی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ضمن خیر مقدم به میهمانان، گزارشی از خدمات و اقدامات صورت گرفته به پناهندگان و اتباع و مهاجرین خارجی ارائه و عنوان داشت: بیش از ۴ دهه جمهوری اسلامی ایران، از خیل عظیمی از پناهندگان و اتباع و مهاجرین خارجی که عمدتا افغانستانی هستند در حوزه های آموزش، بهداشت و درمان و معیشت، فرهنگی و اجتماعی آنان بدون هیچ تبعیضی و همانند شهروندان ایرانی میزبانی و خدمات رسانی کرده است و آنان با مشارکت فعال در حوزه های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و… به فعالیت می پردازند و توسط جمهوری اسلامی ایران مورد حمایت قرار می گیرند.

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تاکید کرد: افزایش نیازهای روز افزون پناهندگان از یک سو، اعمال تحریم های غیر انسانی و همچنین شیوع بیماری کرونا از سوی دیگر، ظرفیت حمایت جمهوری اسلامی ایران از پناهندگان را بصورت جدی خدشه دار نموده است، اما دولت جمهوری اسلامی ایران از هیچگونه کمکی جهت تامین خدمات مورد نیاز آنها فرو گذار نکرده است.

وی افزود: انتظار از کشور جمهوری اسلامی افغانستان و شما بعنوان رئیس کمیسیون فرهنگی و دینی مجلس افغانستان، توجه بیشتر به مباحث فرهنگی، آموزشی و همچنین ایجاد شرایط و بستر مناسب به منظور بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغانستانی علی الخصوص قشر تحصیل کرده و نخبه در جهت کمک و بازسازی کشور خود است.

در این جلسه نیز امیر گل شاهی، رئیس کمیسیون فرهنگی و دینی مجلس افغانستان، ضمن تشکر و قدردانی فراوان از میزبانی جمهوری اسلامی ایران بخاطر ارائه خدمات بی نظیر در طول سالیان متمادی به پناهندگان و اتباع و مهاجرین افغانستانی، از شروع مجدد درگیری های داخلی و ورود سیل عظیم مهاجرین به مرز های ایران ابراز نگرانی نموده و گفت: امیدواریم هر چه سریعتر این مشکلات پایان یابد.

در ادامه نیز چند تن از نمایندگان زن و مرد پارلمان فرهنگی افغانستان در این هیأت اعزامی، ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته به پناهندگان و اتباع خارجی، ایران را کشور دوست و همسایه بسیار خوب خود عنوان نمودند و خواستار بیشتر مراودات فرهنگی و اقتصادی میان دو کشور شدند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود