75 درصد ظرفیت صنایع پلیمر ایران خالی است

سعید ترکمان رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در اولین همایش بین المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری گفت: قیمت تمام شده مهم ترین مانع صادرات صنایع پلیمری است. همان طور که مشخص است تولیدکنندگان با قیمت های بالایی مواد اولیه خود را تامین می کنند و این موضوع مزیت رقابتی را از آنها برای قیمت های تمام شده در بازارهای صادراتی می گیرد.

ترکمان افزود: صنعت پلیمر ۱.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی و ۳.۶ درصد از اشتغال کشور را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: صنایع پلیمر ۲.۲ درصد از صادرات غیر نفتی را نیز تشکیل می دهند. این در حالی است که ظرفیت نصب شده بیش از ۲۰ میلیون تن است و از این ظرفیت حدود ۱۵ میلیون تن خالی است.

ترکمان اظهار کرد: زمانی نفت مهم ترین صادرات کشور بوده است، اما خوشبختانه پتروشیمی پس از مدتی وارد جریان صادرات شد و به ارزآوری کشور کمک کرد.

وی تاکید کرد: اکنون زمان آن رسیده است که صنایع تکمیلی با ارزش افزوده بیشتر صادرات خود را تقویت کنند.

ترکمان افزود: رقم واردات در کد ۳۹ از ۱.۹ میلیارد دلار به ۱.۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است و این موضوع در کنار افزایش صادرات می تواند نویدبخش پیشرفت هر چه بیشتر باشد.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۲۰ شاهد افت صادرات پلیمری پتروشیمی بودیم که به حجم حدود ۲.۵ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که صادرات صنایع تکمیلی حدود ۲.۷ میلیارد دلار بوده است.

به گفته ترکمان؛ دلایل کاهش صادرات محصولات پتروشیمی عبارت اند از:

▫️کالای پتروشیمی به راحتی تحریم پذیر است
▫️کاهش قیمت های جهانی مواد اولیه
▫️عدم رقابت صادرکنندگان بزرگ در بازارهای صادراتی
▫️تلاش برای افزایش چانه زنی صادراتی با اعمال تخفیف بیشتر
▫️افزایش هزینه انتقال ارز به منضور بازگشت ارز حاصل از صادرات
▫️مقاومت خریداران در بابر عرضه های ایران به شرط کاهش قیمت ها به بهانه تحریم
▫️تغییر در بازاهای هدف محصولات پتروشیمی

ترکمان ادامه داد: صنایع تکمیلی می توانند بازاری جذاب برای صنایع پتروشیمی باشند و در عین حال می توانند صادرات و ارزآوری را برای کشور به نحو احسن انجام دهند.

وی افزود: کمترین قیمت ها در جهان به جنوب شرق آسیا باز می گردد و بیشترین صادرات مواد اولیه به آن منطقه می رود و رقبای صنایع پاینن دستی در چین با قیمت های پایین تر مواد اولیه را به دست می آورند و توان رقابت را از تولیدکنندگان داخلی میگیرند.

رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر گفت: قیمت تمام شده مهم ترین مانع صادرات صنایع پلیمری است. همان طور که مشخص است تولیدکنندگان با قیمت های بالایی مواد اولیه خود را تامین می کنند و این موضوع مزیت رقابتی را از آنها برای قیمت های تمام شده در بازارهای صادراتی می گیرد.

▫️ترکمان گفت: در این بین گفته می شود که شائبه قاچاق؛ مهم ترین مانع اصلاح شیوه قیمت گذاری است. قاچاق در بازار منطقه ای زمانی رخ خواهد داد که قیمت ها در بازار منطقه تقریبا ۳ برابر بازار داخلی باشد. تنها دوره قاچاق مواد اولیه در زمان ارز ۴۲۰۰ تومانی بود. اما اکنون با توجه به قیمت ها، مستندی در خصوص قاچاق محصولات پتروشیمی وجود ندارد.

رئیس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر اظهار کرد: از این رو پیشنهاد می شود که بازبینی فرمول قیمت گذاری مواد اولیه تا جایی که رقابت در بازارهای صادراتی هدف صادراتی عادلانه باشد، صورت گیرد. برای مثال تجار چینی در برخی موارد مواد اولیه خود را ۵۵ درصد ارزان تر از ایران خریداری می کنند. پیشنهاد دیگر این است که به بازارهای صادراتی هدف با تمرکز بر تعرفه های ترجیحی توجه ویژه شود.

ترکمان در ادامه اظهار کرد: تمرکز بر پیشران های صادراتی همچون بسته بندی، چاپ و طراحی و همچنین استفاده هر چه بیشتر از حمایت های اعتباری در خرید مواد اولیه دیگر پیشنهادات برای تسهیل صادرات صنایع تکمیلی است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود