روحانی:
از مردم به خاطر قطعی برق عذرخواهی می‌کنم ولی وزارت نیرو مقصر نیست

رئیس جمهور با بیان اینکه به دلیل برخی مشکلات فنی ناچار شدند به صورت اتوماتیک به برخی از مناطق خاموشی بدهند که کل برق کشور دچار افت نشود،‌گفت: از مردمی که دچار مشکل و رنج شدند عذرخواهی می‌کنم و خواهش می کنم همراهی و همکاری کنند ولی وزارت نیرو مقصر نیست؛ اما باید وزیر نیرو به مردم توضیح دهد و بگوید مشکل چه بوده است.

 حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی سازمان مناطق آزاد تجاری،‌ صنعتی، و ویژه اقتصادی که پیش از ظهر امروز برگزار شد، اظهار داشت: از این پس مناظق آزاد ما به ۱۵ منطقه آزاد افزایش می یابد و باید باقی مناطق آزاد دیگر ماهم هرچه سریع‌تر فعال شود و با این ۱۵ منطقه آزاد که دور ایران را فراگرفته اثر خیلی خوبی در اقتصاد و اشتغال کشور داشته باشد.

وی با بیان اینکه یک نقیصه بزرگ مناطق آزاد این است که بیشتر وارد کننده بوده تا صادرکننده و بیشتر بخش تجاری‌اش فعال بود تا بخش سرمایه‌گزاری،‌گفت: برخی جاها زیرساخت‌ها خوب بود و بعضی جاها برخی زیرساخت‌ها چون فرودگاه و بنادر باید توسعه یابد و زمینه برای فعالیت اقتصادی شروع شود. قشم و چابهار و کیش و اروند مناطق جنوبی بسیار مهم ما هستند و فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گزاری دارند.

روحانی افزود: پروژه تکمیل راه آهن باید ادامه یابد و یکی از اولویت های دولت سیزدهم نیز همین خواهد بود که در منطقه آزاد اروند و شلمچه پروژه راه آهن مهمی داریم که آن اتصال راه آهن خرمشهر به بصره است که کار سیاسی اش انجام یافته و سرمایه‌گزاری مشخص شده است و زمین‌ها واگذر شده است. این خط، راه‌آهن ایران را به راه‌آهن عراق متصل می‌کند و راه آهن عراق به سوریه هست و خلیج فارس را به مدیترانه متصل می‌کنیم و این کار بزرگ باید در دولت سیزدهم تکمیل شود.

رئیس جمهور ادامه داد: کار دیگر اتصال راه آهن از چابهار به راه آهن سراسری ما در زاهدان است و همه تلاش ما این بود که این راه آهن را افتتاح کنیم و البته بخشی از این راه آهن را افتتاح خواهیم کرد و 5 تا 7 راه آهن مهم را در یک روز افتتاح خواهیم کرد و این کار بزرگ در تاریخ ایران هست. همچنین راه آهن زاهدان به خاش افتتاح می شود. راه‌آهن چابهار به ایرانشهر هم نزدیک به تکمیل است و با تلاشی طرف ماه‌های اینده این پروژه به افتتاح خواهد رسید.

وی با بیان اینکه برق در شرایط کرونا مهم است و این جزو نعماتی هست که وقتی می‌رود اهمیتش معلوم می‌شود، گفت: برق برای زندگی و آسایش و حیات مردم و تولید کشور مهم است و امسال دچار خشکسالی بی‌سابقه شدیم و بارندگی امسال 52 درصد نسبت به سال قبل کمتر است و برق آبی ما تقریبا قطع شده و دو توربین ما در دو سد کار می‌کند و آن هم ممکن است به دلیل خشکسالی قطع شود. نیروگاه بوشهر ما که هزار مگاوات است از مدار خارج شد و نیاز به تعمیراتی داشت که بعد دوباره از مدار خارج شد و دیروز دوباره به مدار برگشت. در زمینه گاز تولید ما افزایش یافته و در زمینه برق هم توسعه ما مناسب بوده و اشکال خشکسالی هست و البته مصرف هم افزایش یافته است که یکی از دلایل آن گرما هست و تولیدات صنعتی ما نسبت به سال گذشت 50درصد افزایش یافت است و همچنین رمزارزها هم بوده است.

روحانی با بیان اینکه امروز صبح به معاون اول دستور دادم که امروز بعد از ظهر جلسه بگذارد و راه حل مشکلات را پیدا کنند، گفت: بخشی از صنعت کشور ما باید همراهی کند و ساعات فعالیت صنعت را تغییر دهیم یا برخی صنایع دوره تعطیلات برای کارگران را زودتر بگذارد. مهم آن است که مردم ساعت خاموشی را بدانند و مردم بدانند این 2-3 ساعت قطعی برای چه زمانی هست و این کار باید حتما انجام گیرد.

وی با بیان اینکه به دلیل برخی مشکلات فنی ناچار شدند به صورت اتوماتیک به برخی از مناطق خاموشی بدهند که کل برق کشور دچار افت نشود،‌گفت: نسبت به مردمی که دچار مشکل و رنج شوند عذرخواهی میکنم و خواهش می کنم همراهی و همکاری کنند ولی وزارت نیرو مقصر نیست اما باید وزیر نیرو به مردم توضیح دهد و بگوید مشکل چه بوده است و راه حل مشکل را هم پیدا و عملیاتی کنیم و مردم همراهی کنند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود