نامه عجیب AFC برای گرفتن میزبانی از ایران به بهانه کرونا و تحریم

کنفدراسیون فوتبال آسیا حق خود برای تغییر در میزبانی تیم ملی ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی را محفوظ دانسته و تصمیم قطعی خود را به زودی اعلام می‌کند.

مرحله سوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی قطر در قاره آسیا در حالی از یازدهم شهریورماه در قاره آسیا آغاز می‌شود که تیم ملی فوتبال ایران با تیم‌های کره جنوبی، امارات، عراق، سوریه و لبنان در گروه A قرار گرفته است.

شیوع جهانی ویروس کرونا باعث شده تا کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا شرایط ویژه‌ای را برای حفظ سلامت بازیکنان و اعضای تیم‌های حاضر در مرحله انتخابی جام جهانی تعیین کنند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا با بررسی شرایط سیاسی کشورهای حاضر در این رقابت‌ها راجع به شرایط میزبانی آنها اظهار نظر کرده است.

AFC که حدود ۱۰ روز پیش نامه‌ای را در این باره فدراسیون‌های فوتبال حاضر در مرحله نهایی به طور جداگانه ارسال کرده است علاقه خود به برگزاری رفت و برگشت بازی‌ها را اعلام کرده است اما در نامه‌ای که به فدراسیون فوتبال ایران داده است احتمال هرگونه تغییر در میزبانی تیم ملی ایران یا برگزاری متمرکز بازی‌های گروه A را عنوان کرده است.

کنفدراسیون آسیا قصد دارد زیرساخت‌های کافی برای میزبانی ایران را مورد بررسی قرار بدهد تا بتواند دیدارهای خانگی تیم ملی ایران را با تأیید فیفا در تهران برگزار کند.

این اتفاق از سوی AFC در حالی پیگیری می‌شود که فیفا در تازه‌ترین اقدام خود خواستار پخش تلویزیونی مسابقات هر کشور که میزبان بازی‌های انتخابی جام جهانی است از طریق رسانه‌های همان کشور است.

در واقع فیفا و AFC انتظار دارند صدا و سیما برای عقد قرارداد رسمی در زمینه پخش بازی‌ها اقدامات لازم را انجام دهد اما تحریم‌های خارجی مانع از این اتفاق خواهد شد؛ مشکلی که AFC برای تبلیغ تعدادی از اسپانسرهای خود در کشور ایران به دلیل عدم رعایت موازین اسلامی دارد و این شرکت‌ها هم نمی‌توانند تبلیغات گسترده‌ای را هنگام برگزاری بازی‌ها در تهران داشته باشند.

این مسائل سبب شده تا کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه خود به فدراسیون فوتبال ایران ضمن اشاره به علاقمندی برای برگزاری رفت و برگشت بازی‌ها به صورت میزبان و میهمان درباره احتمال برگزاری دیدارهای تیم ملی ایران در کشور سوم یا به شکل متمرکز، خود را برای تعیین محل نهایی برگزاری مسابقات، صاحب حق بداند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در حالی هنوز تصمیم قطعی خود را در این زمینه نگرفته است که در مرحله دوم انتخابی نیز با مواردی از این دست مانع از میزبانی تیم ملی ایران در مرحله مسابقات انتخابی جام جهانی شد و تیم کشورمان در بحرین، به مصاف حریفانش رفت.

AFC در حالی میزبانی تیم ملی ایران در دور نهایی را قطعی اعلام نکرده است که مواردی نظیر رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی، واکسیناسیون تماشاگران برای حضور در ورزشگاه، زیرساخت‌های مناسب برای پخش بازی‌ها از طریق رسانه‌های طرف قرارداد، عدم ارسال محصولات این نهاد از طریق گمرک و حل مشکلات مربوط به اسپانسرینگ در این زمینه حائز اهمیت است.

فدراسیون فوتبال ایران نیز آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با AFC در راستای میزبانی تیم ملی ایران در نامه‌ای اعلام کرده است و منتظر پاسخ نهایی این نهاد بین المللی است.

پیش از این اعلام شده بود کشورهای عراق و سوریه که در گروه ایران هستند، امکان میزبانی ندارند و باید کشور بی طرف را برای میزبانی به AFC معرفی کنند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود