بارش های امسال ۴۲ درصد کمتر از متوسط ۳۰ سال اخیر

صادق ضیائیان در گفت‌وگویی در تشریح وضعیت بارش‌ها در سال زراعی جاری، اظهار داشت: میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهر 99) تا 14 تیر امسال 130.5 میلیمتر ثبت شد، میزان بارش پارسال در این بازه زمانی 278.6 میلیمتر بود، بنابراین بارش سال جاری 53.2 درصد کمتر از سال گذشته است.

وی افزود: همچنین میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور 225.1 میلیمتر بوده است، بنابراین بارش سال جاری تاکنون 42 درصد کمتر از سال بلندمدت است.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی در تشریح وضعیت جوی کشور اظهار کرد: امروز و فردا در شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، شمال خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی در ساعات بعد از ظهر رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود.

ضیائیان ادامه داد: امروز و فردا در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و ارتفاعات البرز بارش باران گاهی وزش باد در برخی ساعات خواهیم داشت.

وی گفت: روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در سواحل خزر، ارتفاعات البرز و خراسان شمالی بارش پراکنده خواهیم داشت.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: در پنج روز آینده در جنوب سیستان و بلوچستان و ارتفاعات شرق و شمال هرمزگان همچنین ارتفاعات جنوب کرمان در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب رشد ابر رعد و برق و وزش باد شدید موقت و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان گفت: در سه روز آینده در شرق کشور به ویژه شمال سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و وزش باد شدید و گرد و خاک پدیده غالب خواهد بود.

وی اظهار داشت: امروز و فردا در استان‌های تهران، سمنان، البرز، مرکزی، شمال اصفهان و غرب خوزستان وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار کرد: در دو روز آینده در دریای خزر و شمال خلیج فارس و از جمعه تا یکشنبه ۲۰ تیر، شرق دریای عمان مواج است.

ضیائیان در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران فردا صاف تا قسمتی ابری گاهی باد شدید پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۳۷ و ۲۵ درجه خواهد بود.

وی اضافه‌کرد: روز آینده اهواز با بیشینه دمای ۵۰ درجه بالای صفر گرم ترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای ۱۲ درجه بالای صفر خنک ترین مرکز استان خواهد بود.

منبع: فارس

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود