توقف فعالیت تجاری در پایانه مرزی ماهیرود

اسدالله جلال‌زاده در گفتگویی در خصوص آخرین وضعیت پایانه مرزی ماهیرود پس از تحرکات طالبان اظهار داشت: پس از آنکه شب گذشته، طالبان پایانه مرزی ابونصر فراهی را تسخیر کرد، در حال حاضر پایانه مرزی ماهیرود هم تعطیل است و فعالیت تجاری در آن انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: فعلاً از سوی کشور افغانستان رسماً چیزی به ما اعلام نشده است، اما پایانه ابونصر فراهی در اختیار طالبان است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت راه و شهرسازی و یا سازمان راهداری در این باره ابلاغیه‌ای به شما داشته است؟ گفت:، چون از شب گذشته طالبان پایانه ابونصر فراهی را گرفته است و امروز هم جمعه است هنوز تصمیمی از سوی ما اتخاذ نشده است.

جلال زاده اظهار داشت: فعلا عبور و مرور از پایانه مرزی ماهیرود متوقف است و مشخص نیست این توقف فعالیت تا چه زمانی ادامه دارد.

* توقف فعالیت تجاری در گمرک دوغارون

امروز سخنگوی گمرک نیز در این باره گفته است: با تحولات داخلی کشور افغانستان در حال حاضر دو گمرک مقابل دوغارون و ماهیرود در ایران به دست طالبان افتاده است و کنترل دو مرز اسلام‌قلعه و ابونصرفراهی توسط طالبان انجام می‌شود.

به گفته روح الله لطیفی از روز گذشته فعالیت تجاری در مرز دوغارون و ماهیرود متوقف شد، چون در دو مرز مقابل آن‌ها در افغانستان، کارمندی نیست که کامیون‌ها را پذیرش کند و در حال حاضر هم قابل پیش بینی نیست که در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد؛ روز گذشته اسلام‌قلعه زودتر سقوط کرد و به دست طالبان افتاد، اما چند کامیون ایرانی از این مرز عبور کرده بودند و در حال حاضر پیگیر هستیم تا این کامیون‌ها به ایران برگردند، پس از سقوط اسلام‌قلعه، سقوط ابونصرفراهی قابل پیش بینی بود به همین دلیل تردد از این مرز را زودتر از آنکه به دست طالبان بیفتد متوقف کردیم.

به گفته لطیفی در حال حاضر گمرک میلک فعال است، اما به گمرک داخلی اطلاع داده‌ایم که از خروج کامیون‌های جدیدی که به صف اضافه می‌شوند، جلوگیری کنند و همین تعداد کامیونی که در مرز مانده‌اند تردد داشته باشند.

منبع: فارس

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود