واکنش ایران به دخالت‌های آمریکا و غرب در قبال اعتراضات اخیر کوبا

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) در خصوص دخالت‌های آمریکا و برخی کشور‌های غربی در قبال اعتراضات اخیر در کوبا با محکوم کردن هرگونه دخالت در امور داخلی این کشور، خواستار پایان فوری تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه دیگر کشور‌ها از جمله کوبا شد.

رئیس جمهور آمریکا و مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در اظهاراتی مداخله‌جویانه، از وقوع ناآرامی در چند شهر کوبا اعلام حمایت کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: کوبا برای بیش از شش دهه با تحریم‌های گسترده ایالات متحده آمریکا مواجه بوده که اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم این کشور را به ویژه در شرایط پاندمی کرونا با شرایط بغرنجی روبرو کرده است.

خطیب‌زاده اضافه کرد: در این شرایط که ایالات متحده خود مسئول اصلی مشکلات عدیده ایجاد شده برای مردم کوبا محسوب می‌شود، در قامت حامی اعتراضات کوبا ظاهر شده و با نقض آشکار قواعد تصریح شده بین المللی درصدد دخالت در امور داخلی این کشور برآمده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مواضع اصولی خود ضمن تقبیح تحریم‌های غیرقانونی آمریکا که عامل مهمی در سختی‌های اقتصادی مردم کوبا می‌باشد، هرگونه دخالت در امور داخلی این کشور را محکوم کرده و به عنوان کشوری که با تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه ایالات متحده آمریکا مواجه است، با مردم و دولت کوبا اعلام همبستگی کرده و خواستار پایان فوری تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کوبا است.

گفتنی است، اعتراضات در هشت شهر از جمله هاوانا پایتخت کوبا برگزار شد و در مقابل، تجمعات حامیان دولت نیز در پنج شهر برگزار شد. رئیس‌جمهور کوبا هم شخصاً در راهپیمایی هواداران دولت در «سان آنتونیو د لاس بانیوس» شرکت کرد.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای با غیرقابل قبول خواندن هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی کوبا اعلام کرد: «ما مداخله خارجی در امور داخلی یک کشور مستقل و هرگونه اقدام مخرب دیگری را که موجب بی‌ثباتی اوضاع در این جزیره (کوبا) شود، غیرقابل قبول می‌دانیم».

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود