رنج آور است بدانیم عده‌ای در تأمین زندگی دچار مشکل هستند

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بعدازظهر امروز(چهارشنبه) در مراسم تجلیل از یاوران اشتغال محرومین که در بانک مرکزی برگزار شد، گفت: تضعیف همبستگی اجتماعی از تهدیدهای جدی برای هر کشوری است که می تواند منجر به ایجاد فاصله میان حکومت و جامعه، تقویت فاصله در درون حکومت و درون جامعه شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه همبستگی اجتماعی از سوی عوامل مادی مانند فقر، تبعیض، فساد و آسیب های اجتماعی که یکی از مهمترین آنها حاشیه نشینی است تهدید می شود، گفت: عوامل غیرمادی نظیر رشد فردگرایی، مادی گرایی و تضعیف ارزش ها در جامعه نیز موجب تضعیف همبستگی اجتماعی است، بنابراین هر اقدامی که در جهت تقویت همبستگی اجتماعی انجام شود اقدامی پسندیده، دلسوزانه و متناسب با نیازهای کشور است.

جهانگیری با بیان اینکه برگزاری جلسه تجلیل از یاوران اشتغال محرومین از اهمیت بسزایی برخوردار است که هر انسان علاقمندی نسبت به کشور از حضور در این جلسه استقبال می کند، گفت: اقدام کمیته امداد امام خمینی(ره) در دستگیری از ضعیف ترین اقشار جامعه و ساماندهی آبرومندانه زندگی روزمره آنان کاری ارزشمند است، خوشبختانه در سال های اخیر تلاش این مجموعه در جهت توانمندسازی افراد تحت پوشش بوده است تا آنها بتوانند برای اداره زندگی روی پای خود بایستند که این بسیار دلگرم کننده است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به آمار ارائه شده از سوی مسئولان کمیته امداد امام خمینی(ره) در خصوص میزان اشتغالزایی و تعداد خانوارهایی که دیگر متکی به این مجموعه نیستند، اظهار داشت: هر کسی که در این مسیر قدمی برداشته کاری ملی و خداپسندانه انجام داده است که با ارزش های انسانی سازگار است.

جهانگیری ادامه داد: اقدامات بانک های کشور تحت نظارت بانک مرکزی در کمک به اشتغال محرومین شایسته ستایش است و به همین دلیل این جلسه برای قدردانی از نظام بانکی کشور برگزار شده است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه های مربوط به توانمندسازی افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) افزود: در این بازدیدها شاهد بودم که مردان و زنانی با ارقام و تسهیلات کوچک چند میلیون تومانی زندگی خود را مرتب کرده و علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود بعضاً محصولاتشان را به کشورهای دیگر صادر می کردند که موضوعی ارزشمند است، بنده به سهم خود قدردان همه کسانی هستم که در این زمینه فعالیت می کنند.

جهانگیری در ادامه از بختیاری ریاست کمیته امداد امام خمینی(ره) به عنوان شخصیتی باصفا، دلسوز و علاقمند به پیشرفت کار و امور یاد کرد و گفت: ‌راهکارها و تلاش ایشان برای ساماندهی وضعیت ایتام موضوعی مهم است که باید همه کسانی که پیشنهاد همکاری در این امور را دریافت می کنند از آن استقبال کنند چرا که خداوند در قرآن کریم بارها به مسأله ایتام و حقوق آنان اشاره کرده است. هر حرکتی در این زمینه کاری ماندگار است، کمک به کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و مسکن محرومین از این قبیل کارها است که باید تداوم یابد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به حرکت و رونق اقتصادی در اوایل سال ۱۳۹۶ و اقدامات دولت برای اشتغالزایی گفت: در آن مقطع فکر می کردیم که می توانیم در کوتاه مدت شرایطی ایجاد کنیم که هیچ کس شب سر گرسنه به بالین نگذارد. اختصاص ردیفی خاص برای کمک به افرادی که دریافتی آنها از کمیته امداد کمتر بود از این قبیل اقدامات بود. مطمئن بودیم به زودی چهره خشن فقر به ویژه فقر مطلق از کشور رخت برخواهد بست اما اتفاقاتی در سال ۱۳۹۷ رخ داد که به بسیاری از آرزوهای ما برای کشور آسیب وارد کرد که یکی از آنها همین موضوع بود.

جهانگیری گفت: برای انسان، اسلام و جمهوری اسلامی حتماً بسیار رنج آور است که بدانیم در این کشور عده ای به درجه ای از فقر رسیده اند که زندگی روزمره آنها به سختی تأمین می شود.

معاون اول رییس جمهور نقش بانک مرکزی در سیاست های پولی، مالی و ارزی به ویژه اقتصاد کشور را یادآور شد و گفت: بانک مرکزی یکی از نهادهایی است که نه یک روز حتی یک ساعت و یک لحظه نمی تواند بدون مسئول باقی بماند چرا که هر تصمیمی در این جا اتخاذ شود در همه شئونات کشور اثر می گذارد. بانک مرکزی در حوزه اجرایی هم نقش بسزایی دارد از واگذاری ارز به متقاضیان تا امور دیگر، به همین دلیل وقتی رییس سابق بانک مرکزی در دورانی مجبور به اشتغال به کار دیگری شد این دغدغه ایجاد شد که چه کسی می تواند به جای وی در بانک مرکزی سکان امور را بر عهده بگیرد.

جهانگیری ضمن قدردانی از تلاش های همتی رییس سابق بانک مرکزی گفت: این دغدغه ایجاد شده بود که برای این دوره کوتاه مدت چه کسی حاضر است مسئولیت کار را قبول کند، حتی بنده هنگامی که می خواستم با دکتر کمیجانی در این خصوص صحبت کنم دچار تردید بودم وی اما با دلسوزی نسبت به کشور و مسایل آن فداکارانه برای این دوره کوتاه مسئولیت به عهده گرفتند و در این خصوص هیچ انگیزه دیگری نداشتند و حتماً در دولت آتی نیز در هر جایی که حضور داشته باشد فداکارانه تلاش خواهند کرد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: باید همه ارکان دولت برای پیشبرد امور در چند روز پایانی دولت کمک نماییم چرا که یک تصمیم در یک روز می تواند برای سال ها در اقتصاد کشور تأثیرات مثبت یا منفی داشته باشد و بانک مرکزی یکی از بخش هایی است که تصمیمات آن در اقتصاد کشور آثار زیادی دارد.

جهانگیری با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران خاطرنشان کرد: آمریکا توطئه بدی علیه اقتصاد کشور آغاز کرد و همچنان همانند فردی هستیم که با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته و زخم بسیاری به جان بخریم اما نگوییم که چه اتفاقی افتاده است چرا که در تقابل با آمریکا هستیم و باید کاری کنیم که آمریکا بفهمد این روش در برابر ملت ایران ناموفق بوده است و نمی توان این گونه با ملت متمدن و بافرهنگ ایران مقابله کرد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه باید به گونه ای اقدام می کردیم که موجب خوشحالی آمریکایی ها و یأس مردم در داخل نشود، افزود: علاوه بر این مسایل نباید به مردم دروغ می گفتیم و البته مسایل را در زمان و فرصتی که شرایط مهیا باشد مطرح خواهیم کرد که در سه سال گذشته چه بر سر اقتصاد ایران آمد و آمریکا با تمام ظرفیت ایستاده بود تا اقتصاد ایران را از هم بپاشد.

جهانگیری با اشاره به اینکه حداقل ۳۰ درصد بودجه ریالی و بیش از ۶۰ درصد درآمد ارزی متکی به نفت است، تأکید کرد: آمریکا ایستاد تا نفت را از اقتصاد ایران حذف کند و به دنبال این بودند که با تحریم نفت، سیستم بانکی و کشتیرانی، اقتصاد ایران را از هم بپاشانند که مردم ایران در سختی و فشار قرار گرفتند اما اقتصاد ایران از هم نپاشید.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در پایان سال ۹۸ حرکت اقتصاد کشور رو به رشد شد و توانستیم با تحریم ها بجنگیم تا جایی که در ابتدای سال ۹۹ فکر می کردیم که کشور وارد مرحله جدیدی شده است اما زندگی مردم و اقتصاد کشور وارد مبارزه دیگری به نام مبارزه با ویروس کرونا شد.

جهانگیری تصریح کرد: صادرات غیرنفتی پس از تحریم های آمریکا علیه بخش نفت ایران چرخه اقتصاد کشور را به حرکت در می آورد اما پس از شیوع کرونا و در ابتدای سال ۹۹ نتوانستیم حتی به کشورهای همسایه همانند عراق، ترکیه و افغانستان که نقطه اصلی صادرات و واردات بودند همانند گذشته کالا وارد یا صادر کنیم و مرزهای زمینی بسته شدند دولت تلاش کرد با رعایت پروتکل های بهداشتی کشورهای همسایه را متقاعد برای واردات و یا صادرات کالا نماید.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سه ماهه اول سال ۹۹ در اثر شیوع کرونا یک میلیون و ۴۰۰ هزار شغل در کشور از بین رفت ادامه داد: با شروع کرونا شرایط ویژه ای در کشور به وجود آمد که اثر عمیقی بر اقتصاد، نرخ اشتغال و سرمایه گذاری داشت و از این منظر سال ۹۹ سالی ویژه است و تمام اقتصاددانان سیاسی باید از این منظر به سال ۹۹ به خوبی بپردازند و عوامل را بررسی کنند تا ارزیابی دقیقی در این خصوص در زمینه اقتصاد کشور انجام شود.

جهانگیری با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ با بحران خشکسالی روبه رو شده ایم، ادامه داد: از سال ۹۴ گندم وارد نمی کردیم که بعد از اعمال تحریم های آمریکا به دنبال این بودیم تا ذخایر کشور را اضافه نماییم اما برای سال جاری باید حداقل شش میلیون تن گندم وارد کنیم چرا که تولید داخلی کاهش یافته است و کشورهای جهان نیز به دلیل شیوع کرونا و ترس از کم شدن کالاها در کشورشان بر روی صدور کالاهای اساسی محدودیت هایی ایجاد کرده اند. این در حالی است که ما نیاز به واردات داریم چرا که زندگی مردم سخت و کیک اقتصاد کشور کوچک شده است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه طبق گزارش بانک مرکزی در دهه ۹۰ شمسی رشد اقتصادی در کشور تقریباً صفر بوده است، ادامه داد: ‌مردم باید از اقتصاد کشور به یک میزان بهره مند می شدند که به طبقه متوسط و ضعیف جامعه فشارهای جدی وارد آمده است و این در حالی است که سرمایه گذاری در کشور نیز در طی یک دهه منفی شده و در زمینه انباشت سرمایه نیز هشدارهایی وجود دارد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه با تمام وجود دعا می کنم خداوند به حجت الاسلام والمسلمین رییسی و تیم وی در دولت کمک کند تا کشور را از این شرایط سخت عبور دهند افزود: دولت جدید به زودی کار را برعهده می گیرد که می تواند با نیروهای جدید، تازه نفس و ابتکارات نو و انگیزه بالا وارد شود و امور کشور را به پیش ببرد.

وی با بیان اینکه رفع و خنثی سازی تحریم ها دو سیاست دولت در مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است، ادامه داد: ‌در خنثی سازی تحریم ها به دنبال این بودیم که آثار تحریم ها بر اقتصاد کشور را پیدا کنیم و با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی و اتخاذ سیاست های پولی و مالی متناسب آثار تحریم بر کشور خنثی شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ناترازی در بودجه در سال های اخیر و همچنین افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در دولت دوازدهم تصریح کرد: افزایش حقوق به معنای افزایش حجم بودجه است که در نتیجه به ناترازی در بودجه دامن زده می شود که می تواند آثار اقتصادی خاص خود را در کشور داشته باشد و باید تصمیماتی اتخاذ می کردیم که نتایج و پیامدها به حداقل برسد.

جهانگیری با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی می توانست ده ها پیامد منفی برای اقتصاد کشور داشته باشد، ادامه داد: افتخار عده ای در کشور این بود که مدافع بازار آزاد هستند و در شهریور سال ۹۲ و هنگام تحویل دولت سه نرخ ارز ۳۲۷۴ تومانی برای صادرات، نرخ ۲۴۷۷ تومانی برای بخشی از کالاها و یک نرخ ارز آزاد برای بخش دیگری از اقتصاد کشور وجود داشت که در همان روزهای نخست آغاز به کار دولت تدبیر و امید به دنبال این بودیم که این ارز را به ارز آزاد برسانیم ولی باید در عین حال از زندگی مردم حفاظت می کردیم تا حداقل کالاها به دست آنها برسد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه گاهی حتی رسانه ملی مدافع این می شود که نان به قیمت ارزان به دست مردم می رسد و قیمت گندم بیش از این مقدار کنونی است ادامه داد: آیا الان می توان در کشور کسی را پیدا کرد که قیمت نان را چند درصد تغییر دهد؟ چرا که نان حداقلی است که در زندگی و سفره مردم قرار می گیرد.

جهانگیری افزود: گندم از کشاورز به قیمت پنج هزار تومان خریداری می شود و بعد از حمل و نقل و تبدیل آن به آرد، قیمت آن به بیش از شش هزار تومان می رسد اما به نانوا ۶۶۰ تومان داده می شود که مشخص است رانت بزرگی وجود دارد و از ترس رانت نمی توان نان را در این دوره گران کرد چرا که باید با اتخاذ تدابیری حداقل سفره مردم حفاظت شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در شرایط جنگ و صلح نمی توان یک سیاست را در کشور به پیش برد، ادامه داد: در جنگ نظامی دشمن صد موشک به خاک کشور شما پرتاب می کند که شما با پاسخ تنها یک موشک می توانید یک بازدارندگی در برابر حملات دشمن به وجود آورید اما آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران کاری کرد که نمی توانستیم همسایگان و کشورهای دوست جمهوری اسلامی ایران را قانع کنیم که حتی پول بلوکه شده ما را پس بدهند و به صراحت اعلام می کردند که چنین امری امکان پذیر نیست چرا که آمریکا در همه جا حاضر است و برای کشور ما در صورت دادن پول مزاحمت هایی ایجاد می کنند.

جهانگیری افزود: ‌فکر نمی کردیم حتی هند نیز از ایران نفت نخرد و مابه ازایی ندهد و حتی روسیه و برخی کشورهای همسایه که برای استقلال کشور آنها از خون فرزندان خود گذشتیم نیز چنین اقداماتی انجام دادند و ما در این جنگ اقتصادی تنها بودیم و مقابله به مثل نیز نکردیم و تنها می توانستیم تحریم ها را دور بزنیم، کالاها را جابجا کنیم و با اتخاذ سیاست هایی پس از تحریم بانکی، پول خرید کالاها را وارد کشور کنیم.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه بارها به بزرگان کشور گفته ام که هیچ کس مانند من تولید در کشور را به خوبی نمی شناسد، ادامه داد: من برای سال های متمادی مسئول تولید بودم اما الان چه اتفاقی برای تولید کننده افتاده است که تنها می تواند یک میلیون دلار مواد اولیه وارد کند؟ وقتی در سال ۹۶ برای طرف خارجی ال سی باز می کردیم در حدود ده تا ۱۵ درصد این یک میلیون دلار پرداخت می شد و کالا به بندر ایران تحویل داده می شد که با نرخ ارز ۴۰۰۰ تومانی دلار در آن سال ۴۰۰ میلیون پرداخت می شد تا کالا وارد کشور شود اما امروز همان تولید کننده برای ورود یک میلیون دلار مواد اولیه باید صددرصد و با نرخ ارز ۲۴ هزار تومانی و با ریسک بالا پرداخت کند که حتی گاهی نیز این نرخ صددرصدی تا ۴۰ درصد نیز به دلیل اینکه صرافی ها به دنبال اخذ ضمانتنامه هستند، افزایش می یابد.

جهانگیری با بیان اینکه باید دست تولید کنندگان کشور را ببوسیم که در جنگ اقتصادی آمریکا علیه کشور به کمک آمدند، تصریح کرد: هم نظام بانکی و هم مدیران دولت تدبیر و امید باید به دولت بعدی کمک نماییم چرا که در شرایط سختی کار را به دست می گیرند و مدیران دولت کنونی باید به عنوان مشورت به دولت بعدی برای غلبه بر مشکلات کمک نمایند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه باید به گونه ای عمل کرد که رشد اقتصادی و سرمایه گذاری مثبت سال ۹۹ در سال جاری نیز ادامه یابد، افزود: نظام بانکی بیش از بخش های دیگر اقتصاد می تواند به پیشبرد اهداف اقتصادی دولت کمک نماید و نظام بانکی سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران هستند.

جهانگیری با اشاره به اینکه اقتصاد ایران به نظام بانکی متکی است، ادامه داد: در سال 92 و پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تصویب کردیم که بانک ها برای حمایت از تولید و طرح های اقتصادی به بخش های کوچک اقتصاد سرویس دهند اما الان نمی توان یک طرح بزرگ در پتروشیمی، میادین مشترک نفت و گاز و فولاد پیدا کرد که بانک ها مشارکتی نداشته اند و بانک ها در سال های گذشته به خوبی در اقتصاد ایران حاضر بودند و نقش ایفا کردند.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از نظام بانکی کشور به دلیل حضور موثر در نظام اقتصادی کشور ادامه داد: بانک ها علاوه بر اجرای طرح های بزرگ در طرح های کوچک به ویژه اشتغال زایی روستاییان و مددجویان کمیته امداد کمک بزرگی کردند تا جایی که در اشتغال روستایی با اختصاص ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات، شاهد مهاجرت معکوس در کشور هستیم.

جهانگیری تأمین ارز کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور را یکی از انتظارات اقتصاد کشور از بانک مرکزی دانست و ادامه داد: در شرایط حساس کنونی کشور، فراهم کردن ارز برای کالاهای اساسی اهمیت بسیاری دارد و عده ای در کشور عصبانی هستند که چرا کالاها در بنادر و گمرک کشور انبار شده است، باید به آنان اعلام کرد که اگر کالایی در گمرکات و بنادر کشور مانده این به معنای آن است که دولت و بخش خصوصی ایران در جهان از چنان درجه اعتباری برخوردار است که هنوز ارز آن کالا تأمین نشده است اما طرف خارجی کالا را به بنادر ایران صادر کرده است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه طبق گزارش وزیر راه و شهرسازی، چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا در بنادر کشور وجود دارد، ادامه داد: عده ای در کشور به ذخیره ذرت در بنادر کشور نگاه نمی کنند و به ذخایر خارج از بنادر توجه می کنند که طبق اعلام بانک مرکزی، ارز این کالاها تأمین می شود و برخی وارد کنندگان اعتماد کردند و با طرف خارجی توافق کردند و کالا وارد کشور شده است و این مقدار ذخایر کالا در بنادر ایران می تواند برای دولت آینده به عنوان یک ذخیره مطمئن باشد تا در زمینه تأمین کالاهای اساسی دغدغه ای نداشته باشد.

جهانگیری با بیان اینکه امروز حجم ذخایر اسکناس و طلای بانک مرکزی در تاریخ ایران بی سابقه است، تأکید کرد: دولت آینده بی سابقه ترین مجموع ذخایر ارزی و طلای کشور را دارد و در دولت تدبیر و امید به این موضوع توجه داشتیم تا همواره ذخایر در کشور افزایش یابد تا در روز مبادا با استفاده از اسکناس و ارز، دارو وارد کشور نماییم و دست کشور در این زمینه خالی نباشد.

در این مراسم کمیجانی رییس کل بانک مرکزی نیز با تأکید بر اینکه نظام بانکی کشور همواره در زمینه اشتغالزایی و محرومیت زدایی حضور موثری داشته است، گفت: باید از همکاری بانک ها در تأمین مالی بخش های مختلف اقتصاد کشور قدردانی کنیم تا جایی که تسهیلات پرداختی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ ، ۶۳ درصد افزایش داشته است.

بختیاری رییس کمیته امداد امام خمینی نیز با تقدیر از عملکرد بانک های عامل کشور در کمک به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) ادامه داد: نظام بانکی مصداق واقعی یاوران اشتغال در کشور هستند و باید همچنین از دولت تدبیر و امید و به ویژه معاون اول رییس جمهوری برای همکاری با کمیته امداد در زمینه کمک به اقشار ضعیف و محرومان کشور قدردانی نماییم.

امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نیز در این مراسم با بیان اینکه بانک های کشور در زمینه اشتغالزایی همکاری نزدیکی با دولت داشته اند، ادمه داد: بانک ها در بین همه دستگاه های کشور که در زمینه اشتغالزایی فعال هستند، قوی ترین، مطمئن ترین و نتیجه بخش ترین اقدامات را انجام داده اند و همچنین با پیگیری های معاون اول رییس جمهوری و اختصاص یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی ویژه اشتغال روستاییان توانستیم در جهت حل مشکلات حاشیه نشینی شهرها و اشتغالزایی روستاییان حرکت کنیم.

در پایان این مراسم نیز از بانک های عامل کشور که در زمینه اشتغالزایی در کشور خدمات ارزشمندی داشته اند با حضور معاون اول رییس جمهوری تقدیر شد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود