روحانی در هیئت دولت:
چرا برای مذاکره‌کنندگان کف نمی‌زنید/ توان غنی‌سازی ۹۰ درصدی داریم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آنچه ما در سایه مذاکره می‌خواستیم به دست آوردیم، گفت: چرا وقتی تیم ملی مذاکرات در مذاکرات پیروز می‌شود سخت‌مان است که کف بزنیم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به سالگرد ۲۳ تیر روز انعقاد برجام گفت: روز ۲۳ تیر ماه سال ۹۴ بود که ما به توافق رسیدیم و به همین دلیل این روز به عنوان روز گفتگو و تعامل سازنده نامگذاری شد.

روحانی تاکید کرد: یکی از اهداف مهم برای دولت یازدهم و دوازدهم، احقاق حق ملت در زمینه مسائل فناوری‌های مدرن، تجارت، اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی و تولید بود که این هدف اصلی در دولت یازدهم انجام و در دولت دوازدهم هم تکرار شد.

وی تاکید کرد: برخی مسائل در سال‌های گذشته در جامعه وجود داشت که به ذهن مردم این چنین آمده بود که قطعنامه‌هایی در سازمان ملل تصویب شده و ذیل فصل ۷ هم قرار دارد و دیگر کاری نمی‌توان کرد.

رئیس‌جمهور گفت: کاری که دولت یازدهم انجام داد و در تاریخ کشور ما به عنوان یک فعالیت ارزشمند و حرکت مهم در فعالیت‌های سیاسی و بین‌الملل ثبت است اینکه ما در ۱۰۰ روز اول توانستیم به یک توافق موقتی با ۱+۵ برسیم و با این توافق ادامه تحریم‌ها متوقف شد.

روحانی در ادامه گفت: می‌توان از طریق گفتگو و تعامل سازنده مسائل پیچیده و مهمی که بین کشور ما و کشورهای بزرگ وجود دارد را حل و فصل کرد. یک فکری بود که با مذاکره این گره باز نمی‌شود و در نهایت باید در میدان زورآزمایی مسائل را حل کنیم.

وی ادامه داد: ما توانستیم در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ سرمایه‌ها را جذب کنیم و پتروشیمی و پالایشگاه را توسعه دهیم و باعث شد که بتوانیم در جنگ اقتصادی بایستیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: برخی می‌گویند ممکن است دنیا توافق را بشکند. قرآن به پیامبر می‌گوید هر عهدی با کفار می‌بندید آنها می‌شکنند. خب یک آدم مجنون در آمریکا آمد و تحت فشار اسرائیل، عربستان، افراطیون آمریکا و ضدانقلاب قرار گرفت. به ترامپ گفتند اگر تو از برجام بیرون بیایی، برجام باقی نمی‌ماند چراکه ایران هم از برجام خارج می‌شود و دیگر کسی تو را مقصر نمی‌ماند.

روحانی گفت: ترامپ در این مساله فریب خورد. ترامپ به هیچکدام از اهدافش نرسید چراکه می‌خواستند اقتصاد ایران فروبپاشد.

وی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای ما باقی ماند، گفت: آنها می‌خواستند فردو کاملاً تعطیل شود. اینها در سایه ایستادگی ملت بود چراکه مذاکره پشتوانه می‌خواهد. سازمان انرژی اتمی ما می‌تواند غنی سازی ۲۰ درصد و ۶۰ درصد تولید کند و اگر روزی راکتور ما نیاز داشته باشد، می‌تواند ۹۰ درصد هم تولید کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آنچه ما در سایه مذاکره می‌خواستیم به دست آوردیم، گفت: امروز زندگی مردم کاملاً تحت فشار است. کار آسانی نیست وقتی درآمد ۶۰ میلیارد دلاری کشور حذف می‌شود، بتوان کشور را اداره کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه در سال باید ۴۰ تا ۵۰ میلیارد واردات داشته باشیم، گفت: مردم باید بدانند همه مشکلاتی که امروز داریم برای این است که واردات به موقع انجام نمی‌شود.

وی تاکید کرد: چرا وقتی تیم ملی مذاکرات در مذاکرات پیروز می‌شود سخت‌مان است که کف بزنیم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود