ایران در مقابل هر اقدام جنگ‌طلبانه آمریکا، از متحدانش دفاع می‌کند

شبکه خبری المیادین در ادامه ویژه‌برنامه «القسم» که تا روز ادای سوگند رئیس جمهور جدید ایران ادامه دارد، امروز پنجشنبه میزبان «حسن احمدیان» تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه تهران بود.

احمدیان در خصوص تشکیل دولت جدید به ریاست سید ابراهیم رئیسی و دیدار او با روسای دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی گفت، دیدارهای رئیس جمهور منتخب از جمله این دیدار، دیدارهای مهمی است چرا که سبب طرح نظرات مختلف از همه جریان‌ها برای حل مشکلات می‌شود. دو نکته برای وی مهم‌تر است، اول تحقق عدالت و دوم مبارزه با فساد است. او در این حوزه صاحب تجربه است چرا که از دستگاه قضا به دولت آمده است.

وی در پاسخ به اینکه گام اول دولت رئیسی چه خواهد بود یا باید باشد تا ایران از بحران اقتصادی خارج شود، گفت، رئیسی هنوز به تصویر روشن و کاملی برای شروع کار نرسیده و اساساً‌ دیدارهای آقای رئیسی برای رسیدن به تصور واضحی برای برداشتن گام‌های نخست حل مشکلات است. وی با کارشناسان در حال ترسیم نقشه راه برای حل مشکلات ولی بر اساس اولویت‌هاست.

احمدیان در خصوص تماس‌های دفتر رئیسی با فعالان سیاسی مختلف نیز گفت، رئیسی جمهور منتخب قبل از تبلیغات انتخاباتی و بعدش هم گفت که دولتش منحصر به جریان اصولگرایی نیست و تلاش می‌کند از هر کس که شایسته باشد استفاده کند. او در تشکیل دولت کار جدیدی را شروع کرده و گفته که دولتش باید دولتی برای همه ایرانیان باشد… آقای رئیسی می‌داند که کارهایی که باید انجام شود خیلی زیاد است و برخی از این کارها نیازمند همدلی و وفاق داخلی است برای همین نظر همه را از چپ و راست و دیگر جریانات جویا می‌شود. همچنین می‌داند که ایران در دوره تاریخی مهمی در سطح بین‌المللی است از یک سو توافق هسته‌ای هست از یک سو روابط کشورهای همسایه و مشکلات اقتصادی.

المیادین با اشاره به وضعیت افغانستان و رفتار آمریکا در این کشور و تحرکات ترکیه و طالبان پرسید و احمدیان گفت، صدای تفنگ به مجرد خروج آمریکا از افغانستان بلند شده است. آمریکا می‌خواهد طوری این کشور را ترک کند که به ثبات نرسد چرا که سبب مشغولیت ایران و آزار روسیه و چین خواهد شد. در توافق آمریکا با طالبان ذکری از دولت نشده است. ضمیمه این توافقنامه محرمانه است. آمریکا امور را رها کرد تا وضعیت افغانستان هر روز بدتر شود… در مقابل ایران یک هفته پیش گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را در تهران برگزار کرد و دو طرف [نمایندگان دولت و طالبان] درباره آینده افغانستان گفت‌وگو کردند.

احمدیان در ادامه با انتقاد از سیاست ایران‌هراسی آمریکا در منطقه گفت، اینکه آمریکا از ایران غولی می‌سازد و با آن کشورهای منطقه را می‌ترساند، سیاست سال‌های گذشته آمریکاست. واقعیت این است که راهبرد دولت قبلی آمریکا در مقابل ایران و متحدانش شکست خورده. آمریکا ایران، لبنان، عراق و سوریه را تحریم کرده و یمن را از طریق عربستان محاصره کرده. همه این اقدامات در یک چارچوب است. لذا در لبنان برخی رسانه‌های نزدیک به آمریکا می‌گویند که لبنان می‌خواهد ایرانی شود؟ این سیاست آمریکاست. دولت جدید آمریکا هم سرگردان است و دنبال جمع کردن این شکست در منطقه است. وضعیت اسرائیل هم در این اوضاع مهم است. یک دولت افراطی آن رفت و دولت افراطی‌تر دیگری سر کار آمده است. اما توازن قوا به سود دشمنان اسرائیل یعنی همان محور مقاومت است. برای همین است که ما در اسرائیل شاهد دولت افراطی‌تر هستیم در حالی که بر اساس شکست‌های متراکم،‌ آمریکا در حال خروج از منطقه است.

وی در پاسخ به سوالی درباره هر گونه جنگ احتمالی آمریکا یا رژیم صهیونیستی در منطقه تأکید کرد که ایران از متحدانش حمایت خواهد کرد زیرا این راهبرد کلی جمهوری اسلامی است. ایران اعلام کرده که هر کس مقابل رژیم صهیونیستی یا آمریکا بایستد از او حمایت می‌کند. شما می‌بینید که ونزوئلا عضو محور مقاومت نیست و در منطقه ما هم نیست اما ایران از آن حمایت می‌کند چون مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی ایستاده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود