چین: اجرای کامل و موثر برجام تنها راه حل‌وفصل مسئله هسته‌ای ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با تاکید بر حمایت از احیای برجام و تعهد پکن نسبت به این توافق، گفت که اجرای کامل و موثر برجام تنها راه حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه چین، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری خود در پاسخ به این سوال که نظر چین درباره چشم انداز برجام[توافق هسته ای] چیست و این کشور چه انتظاری از مذاکرات احیای توافق هسته ای دارد، گفت: +۱۴ جولای ششمین سالروز توافق هسته ای است. برجام، حاصل ۱۳ سال مذاکرات دشوار، نتیجه مهم دیپلماسی چند جانبه است که سند قانونی آن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. این یکی از بهترین نمونه های حل و فصل اختلافات از طریق گفتمان و رایزنی بوده و یک رکن مهم پایبندی به مقررات بین المللی عدم اشاعه تسلیحات اتمی و بالا بردن صلح و ثبات در خاورمیانه است. تلاش های مشترک برای حفاظت از برجام و اجرای آن در خدمت منافع مشترک جامعه جهانی است.
لیجیان ادامه داد: چین همیشه بر این باور است که اجرای کامل و موثر این توافق، تنها راه موثر برای حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران است. چین از موضوع بازگشت آمریکا به برجام استقبال می کند. در این میان، طرف آمریکایی باید با انجام دادن اقدامات ملموس در جهت جلب دوباره اعتماد جامعه جهانی، جدیت نشان دهد. مذاکرات درباره از سرگیری پایبندی به توافق به مرحله پایانی خود رسیده است. همه ی طرف ها اراده سیاسی شان را برای رسیدن به یک توافق نشان داده اند اما هنوز اختلافاتی وجود دارد که باید حل شوند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این راستا ادامه داد: آمریکا باید خیلی زود برای لغو جامع و کامل تحریم های یک جانبه غیرقانونی اش علیه ایران و طرف های سوم تصمیم بگیرد. در همین حین، ایران هم باید بر این اساس، پایبندی اش را به طور کامل از سر بگیرد.
او علاوه بر این مطرح کرد: چین به عنوان یکی از اعضای مهم برجام، سرسختانه به اجرایی شدن و موثر بودن برجام و قطعنامه شورای امنیت متعهد است و مشارکتی سازنده در مذاکرات میان آمریکا و ایران برای از سرگیری پایبندی دارد. ما، تمامی طرف ها تلاش خواهیم کرد به اتفاق نظر برسیم، اختلافات را حل کنیم و برجام را زود به مسیر درست بازگردانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: فارغ از این که وضعیت چه تغییری پیدا کند، چین همواره در سمت حق تاریخ خواهد ایستاد، از عدالت حمایت خواهد کرد، حل و فصل مسئله هسته ای ایران را از طریق دیپلماتیک پیش خواهد برد و از مقررات بین المللی عدم اشاعه تسلیحات هسته ای و صلح و ثبات در خاورمیانه حراست خواهد کرد. در عین حال، ما سرسختانه از حقوق و منافع قانونی خود نیز صیانت می کنیم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود