دولت برنامه‌ای برای واردات لوازم خانگی ندارد

معاون وزیر صمت با بیان اینکه دولت برنامه‌ای برای واردات لوازم خانگی خارجی از محل منابع بلوکه شده ایران ندارد، گفت: برای کاهش قیمت تمام شده تولیدات داخلی می‌توانیم با خارجی‌ها مذاکره کنیم.

عباس تابش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره نگرانی تولیدکنندگان لوازم خانگی از احتمال آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره و احتمال واردات لوازم خانگی تاکید کرد: واردات لوازم خانگی در دستور کار نیست.

وی ادامه داد: شرکت‌های خارجی اگر شرایط ما را بپذیرند اجازه ورود به کشور خواهند داشت اما اگر شرایط ما را نپذیرند اجازه واردات نخواهیم داد. تا دیروز ما به دنبال تکنولوژی بودیم اما امروز خودمان تکنولوژی ساخت داریم. وقتی این تکنولوژی را داریم خارجی‌ها نمی‌توانند هزینه تکنولوژی ساخت را به ما تحمیل کنند. لذا با شرایط برابر می‌توانند با ما مذاکره کنند نه از موضع بالاتر که ما را استثمار کنند و هر وقت دلشان خواست کشور را ترک کنند.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: البته تولید داخل به این معنا نیست که صد در صد قطعات لوازم خانگی را داخلی سازی کرده‌ایم بلکه قسمتی از این قطعات ساخت داخل هستند و مابقی به صورت سی کی دی و … وارد کشور می‌شود. اگر توافقی شکل بگیرد و شرکت‌های خارجی با شرایط ما راه بیایند وضعیت بهتر می‌شود چراکه امروز یکی از مشکلات بهای تمام شده ما این است که قطعات از کشورهای مختلف باید وارد کشور شود که این موضوع هزینه تمام شده کالا را بالاتر برده است. بنابراین در مذاکره هم به دنبال بهبود شرایط برای تولیدکنندگان داخلی خواهیم بود.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه انحصاری در بخش لوازم خانگی کشور نداریم افزود: انحصار زمانی شکل می‌گیرد که تعداد تولیدکنندگان کم باشد در حالی که الان تعداد تولیدکنندگان بسیار زیاد است.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: شرکت‌های ایرانی برای کسب بازار با هم رقابت می‌کنند. رقابت بسیار نزدیکی بین این شرکت‌ها برای جلب رضایت مصرف کنندگان وجود دارد. وقتی تعداد تولیدکنندگان زیاد است، یعنی تنوع کالا هم داریم.

نحوه مبارزه با قاچاق لوازم خانگی

تابش در مورد نحوه مبارزه با قاچاق لوازم خانگی، اظهار داشت: مبارزه با قاچاق لوازم خانگی باید به صورت کامل و دقیق در دستور کار قرار گیرد، اظهار داشت: مبارزه با قاچاق کالا دو بخش دارد؛ یک بخش اینکه حتماً در حاکمیت باید همه ابزارها و دستگاه‌های مرتبط با موضوع قاچاق از جمله دستگاه‌هایی که موظف به التزام بخشی به مرز هستند، دستگاه‌هایی که متولی التزام بخشی به تردد و ترانزیت کالا هستند و دستگاه‌هایی که موظف به التزام بخشی به بخش عرضه هستند، با همکاری یکدیگر و به صورت جدی جلوی عرضه کالای قاچاق را بگیرند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: از سویی دیگر کالای قاچاق خدماتی در داخل کشور ندارد و نماینده‌های موجود امکان خدمات دهی به این محصولات را ندارند؛ اما وقتی کالایی تولید داخل می‌شود یعنی خدمات قبل از فروش و خدمات پس از فروش دارد و مردم با اطمینان خاطر می‌توانند از این کالا استفاده کنند و در صورت خرابی هم می‌توانند برای تعمیر به نمایندگی ارسال کنند. بنابراین بخش دوم مبارزه با قاچاق کمکی است که مصرف کنندگان نهایی به ما می‌کنند.

وی ادامه داد: مصرف کنندگان اگر به خدمات قبل از فروش و پس از فروش توجه داشته باشند و تولید داخل را به کالای خارجی ترجیح دهد هم سطح تولید لوازم خانگی داخلی افزایش می‌یابد که این موضوع بهای تمام شده کالا را هم کاهش می‌دهد و با قیمت ارزان‌تری در بازار عرضه می‌شود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود