تبلت‌ها از 2 مرداد مشمول طرح رجیستری می‌شوند

فاز دوم طرح رجیستری از 12 تیرماه با رجیستر شدن ساعت های هوشمند دارای سیم کارت آغاز شد، حال خبرها حاکی از آن است که تبلت ها از ابتدای مرداد ماه مشمول طرح رجیستری می شوند.

طرح ثبت تلفن همراه (رجیستری) در سال های گذشته به منظور مبارزه سیستمی با قاچاق موبایل، توسط ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با همکاری دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا شد.

این طرح از آذرماه 96 برای تلفن همراه شروع و در فرودین 97 به طور کامل اجرایی شد، به گفته مقامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح رجیستری توانست است تاکنون 6.5 میلیارد دلار از قاچاق بازار تلفن همراه را کاهش دهد، همچنین جلوگیری از ورود کالای قاچاق باعث شده تا کالاهای وارداتی استانداردهای لازم جهت ورود به کشور را رعایت کنند و ملزوم به ارائه خدمات پس از فروش مناسب و گارانی 18 ماهه باشند.

اکبر سلطانی کارشناس ارشد سامانه همتا با اشاره به اینکه کشور سالانه به حدود 2 میلیون تبلیت نیاز دارد، گفت: بازار تبلت در ایران بیش از 300 میلیون دلار ارزش دارد که بیش از 95 درصد آن از طریق کالاهای قاچاق تامین می شود.

وی افزود: حالا با اجرای طرح رجیستری برای تبلت ها می توان امیدوار بود که قاچاق آن نیز همانند تلفن همراه به صفر برسد.

این کارشناس سامانه همتا با اشاره به زمانبندی اجرای این طرح اظهار داشت: در راستای استقرار تدریجی طرح رجیستری برای تبلت ها، از 2 مرداد 1400 تبلت برند لنوو و از تاریخ 9 مرداد 1400 سایر برندهای تبلت مشمول طرح رجیستری خواهد شد.

سلطانی افزود: مردم تا ساعت 24 مرداد ماه 1400 مهلت دارند و در صورت داشتن تبلت برند لنوو سیمکارت بر روی آن قرارداده و اقدام به برقراری تماس و پیامک با آن نمایند. سپس با استفاده از کد دستوری *7777# یا مراجعه به سایت همتا و انتخاب گزینه استعلام اصالت از رویت شدن آن در شبکه اطمینان حاصل کنند. برای سایر برندهای تبلت این مهلت تا ساعت 24 روز هشتم مرداد 1400 خواهد بود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود