یک کارشناس مسائل خاورمیانه:
تحرکات آمریکا و غرب در لبنان برای تضعیف جایگاه حزب‌الله است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که برخی سفارتخانه‌های اروپایی، آمریکا و عربستان سعودی به شدت در حال تحرک در لبنان هستند تا جایگاه حزب‌الله را تضعیف کنند.

سید جعفر رضوی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی خود از کناره‌گیری سعد حریری و تحولات لبنان گفت: حریری شخصیت کاملا وابسته دارد. خاندانش در ریاض شرکت‌های تجاری و اقتصادی دارند. درآمدهای اقتصادی آنها در عربستان است و تقریبا از عربستان دستور می‌گیرند.

وی تصریح کرد: براساس توافقی که حریری با میشل عون انجام داده بود نباید چنین لیستی را برخلاف توافق به عنوان اعضای کابینه ارائه می‌کرد، اما به نظر می‌رسد تعمدا چنین لیستی را ارائه داده تا از طرف میشل عون رئیس جمهور لبنان مورد قبول واقع نشود و کابینه شکل نگیرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: ماهیت قضیه این است که بخشی از سفارت‌های اروپایی، آمریکا و عربستان سعودی به شدت در حال تحرک در لبنان هستند تا بتوانند جایگاه حزب‌الله را تضعیف کنند و در دولت جدید حزب‌الله جایگاهی نداشته باشد.

رضوی اضافه کرد: البته حزب‌الله هیچ وقت دنبال وزارتخانه‌های اصلی نبوده بلکه به دنبال وزارتخانه‌های خدماتی، بهداشتی و رفاه بوده تا خدمات به جامعه لبنان داده شود. از طرفی دیگر حزب‌الله در داخل پارلمان لبنان از اکثریت برخوردار است و از او حمایت می‌کنند. اما آنها درصدد این هستند تا جایگاه حزب‌الله تضعیف شود.

وی ادامه داد: طی روزهای اخیر مقامات صهونیستی در مورد وضعیت معیشتی لبنان هشدار داده‌اند و نگران این هستند که ایران به عنوان محور مقاومت از فرصت استفاده کرده و در قالب ناجی وارد شوند، اما می‌بینید که برخی از این سفارتخانه‌های اروپایی در حال رایزنی هستند تا از نقش حزب‌الله کم کنند، اما خوشبختانه موفق نبودند.

وی همچنین بیان کرد: سعد حریری در حالی دستور عربستان سعودی را گوش کرده که خودش متضرر شده و در آینده هر کسی می‌تواند مامور تشکیل کابینه شود. حریری جایگاه خودش را در عرصه لبنان از دست خواهد داد و موجب از بین رفتن وجهه او می‌شود زیرا اروپایی‌ها نمی‌خواهند وضعیت لبنان بهتر شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در پایان گفت: در حال حاضر چینش احزاب در لبنان به طوری نیست که کابینه تشکیل شود البته رئیس جمهور می‌تواند شخص دیگری را مامور تشکیل کابینه کند ولی یکی از موارد مشکل‌دار در قانون لبنان این است که زمان برای تشکیل کابینه ندارند.

انتهای پیام

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود