روحانی:
دولت یازدهم و دوازدهم به‌حق دولت محیط زیست، بیمه و سلامت بوده است

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی سازمان مناطق آزاد و محیط زیست که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن تبریک میلاد امام هادی (ع) و عید غدیر گفت: در دولت تدبیر و امید تلاش ما این بود که مناطق آزاد ضمن توسعه از مناطق واردکننده و عرضه کننده کالا به مسافرین به مراکز تولیدی، صادراتی و جذب سرمایه های داخلی و خارجی تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه امروز ۱۵ منطقه آزاد در کشور داریم، تصریح کرد: در محیط زیست ما یک نمادی داشتیم برای توسعه و احیای محیط زیست. دولت یازدهم و دوازدهم به‌حق دولت محیط زیست و سلامت بوده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: مردم شاهد هستند اینکه ما مترو و ریل را توسعه می‌دهیم برای محیط زیست است. اینکه موتورها را یورو ۴ می‌کنیم و بنزین پتروشیمی را قطع کردیم برای محیط زیست جامعه بوده است. اینکه جلوی ریزگردها را می‌گیریم برای محیط زیست است. اینکه الان گازرسانی به روستاها را از ۱۴ هزار به ۳۳ هزار رساندیم یعنی محیط زیست. در مجموع در دولت یازدهم و دوازدهم در محیط زیست کارهای بزرگی انجام شده است.

روحانی با اشاره به اهمیت احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: اگر احیای دریاچه ارومیه انجام نمی‌شد و این دریاچه خشک می‌شد اصلا حیات را از بین می‌برد.

وی تصریح کرد: مردم بدانند در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده است. دریاچه ارومیه تقریبا از چند سال پیش در مسیر احیای خود قرار گرفت.

روحانی با اشاره به برنامه‌ریزی ها برای ورود حدود یک میلیارد مکعب آب به دریاچه ارومیه، خاطر نشان کرد: قرار است، ۶۰۰ میلیون متر مکعب آن از سد کانی‌سیب تأمین شود که اقدامات لازم برای ساخت و آبگیری آن انجام شده است. همچنین انتقال آب از این سد نیازمند، تونلی به طول ۳۵ کیلومتر و ۷۰۰ متر است که ۳۵ کیلومتر آن به همراه کانال‌هایی که آب را به دریاچه وارد کند، تکمیل شده و فقط حدود ۷۰۰ متر باقی مانده است.

رئیس جمهور افزود: همچنین قرار است تا از تبریز با تکمیل فاضلاب، پسآب تصفیه شده با ظرفیت ۱۲۲ میلیون متر مکعب و همچنین ۵۱ میلیون متر مکعب هم از پسآب فاضلاب ارومیه وارد دریاچه شود. از طریق لایروبی‌های انجام شده نیز، ۱۴۶ میلیون متر مکعب ورودی آب به دریاچه اضافه شده است و در همین راستا ۵ هزار حلقه چاه مسدود شده و ۶ هزار حلقه چاه هم تحت کنترل قرار گرفته است. چند سد نیز در مسیر تکمیل قرار دارد تا دریاچه ارومیه شرایط جدیدی پیدا کند.

روحانی اقدامات دولت در زمینه احیای دریاچه ارومیه را ماندگار و بزرگ توصیف کرد و گفت: اگر این اهتمام در ۸ سال گذشته نبود و اقدامات ضروری در این راستا انجام نشده بود، امروز دریاچه ارومیه به طور کامل خشک بود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود