من به مردم گفتم از طریق دیپلماسی می‌توان تحریم‌ها را رفع کرد

حجت‌الاسلام حسن روحانی امشب در آخرین گفت و گوی تلویزیونی خود در مقام رئیس جمهور با مردم در پاسخ به این پرسش که «شما سال ۹۲ با شعار رفع تحریم به کارزار انتخابات آمدید، اما الان تحریم‌ها نقطه سر خط است و وعده‌های دادید که محقق نشد، بیان داشت: به سال ۹۲ بر میگردیم، من به مردم گفتم که از طریق دیپلماسی می‌توان تحریم‌ها را رفع کرد. این گره به جایی رسیده بود که به جنگ یا صلح ختم می‌شد.

روحانی بیان داشت: در ۹۰ روز اول کار دولت به توافق موقت رسیدیم. توافق اول این بود که سالی ۲۰ درصد فروش نفت کاهش یابد متوقف شد و قرار شد حق هسته‌ای ما پذیرفته و بخشی از پول‌های بلوکه شده آزاد شود.

رئیس دولت دوازدهم گفت: اینکه امروز می‌گویید تحریم باقی است مربوط به دولت دوازدهم است. یک کسی در آمریکا سرکار آمد که در تبلیغات انتخاباتی خود می‌گفت برجام را از بین می‌برم. وقتی تعلیق‌ها را انجام میداد می‌گفت آخرین بار است که این تعلیق‌ها را انجام میدهم. مذاکره فقط بحث دولت‌ها نیست و در بخش تحریم، شرکت‌ها و بانک‌ها تاثیر دارند. آن‌ها اعتماد بالاتری می‌خواهند. شرکت‌ها و بانک‌ها همیشه از توافق دولت‌ها عقب‌تر هستند.

روحانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها به دنبال توافق منطقه‌ای و موشک بودند و ما ایستادگی کردیم. وقتی به دنیا میگوییم فقط در بخش هسته‌ای مذاکره می‌کنیم باید محدودیت نتیجه آن را بپذیریم. بانک فقط به بحث هسته‌ای نگاه نمی‌کنند به مسال امنیتی هم نگاه می‌کنند. این مصوبه مجلس که یکی از موانع جلوی پای ما بود می‌گوید تمام تحریم‌ها برداشته شود.

وی تصریح کرد: اگر میدان ما هسته‌ای شد مذاکرات فقط به تحریم‌های هسته‌ای محدود می‌شود، اما اگر میخواهید همه تحریم‌ها برداشته شود نظام باید مجوز می‌داد. من اگر الان هم در سال ۹۲ بودم همین مسیر را میرفتم. اگر همه تحریم‌ها را میخواهید برداریم نیاز به میدان وسیع تری داریم. در ۲۳ تیر امسال وزارت خارجه، نامه‌ای به مجلس داده است و گزارش مذاکرات را هم به مجلس داده است.

روحانی درباره وعده خود مبنی بر اینکه «کاری میکنم مردم نیازمند یارانه خود نباشند» خاطرنشان کرد: ما با چه تورمی دولت خود را شروع کردیم؟ تورم ما حدود ۳۳ و ۳۴ و تورم نقطه به نقطه ما حدود ۴۰ بوده است. من در همان مصاحبه اول گفتم ما به تورم تک رقمی می‌رسیم درحالی که تورم ما موقعی که به فروردین رسیدیم ۳۴ درصد بود در سال ۹۳ به ۱۵ درصد رسید و در سال ۹۴ تا ۹۶ تورم ما تک رقمی بود.

وی تصریح کرد: اگر ۴ سال اول را حساب کنید رشد اقتصادی ما بیش از ۴ است. ما هم در رشد اقتصادی و هم در تورم و اشتغال قابل قبول رسیدیم. ما در بعضی فصل‌ها بالای ۷۰۰ هزار اشتغال داشتیم. اما در ۹۷ که ترامپ از برجام خارج می‌شود و تحریم آمریکا بر میگردد نفت بطور کامل مورد تحریم قرار گرفت، هیچ کشوری جرات نکرد با ما کار کند و ما با شیوه‌های خاصی توانستیم بخشی از نفت خود را بفروشیم.

روحانی اظهار داشت: شما اگر ۹۲ تا ۹۶ و ۹۷ تا ۹۹ را کنار هم قرار دهیم دو مقوله جدا هستند و ایام کرونا هم مقوله دیگری است.

وی در مورد سردرگمی دولت در کرونا گفت: راجع به کرونا به نظر من در ایران تصمیمات مهمی اتخاذ شد. از ستاد ملی کرونا گرفته تا موج‌هایی را که پشت سرگذاشتیم. از فروردین دچار کرونایی انگلیسی شدیم و الان که گرفتار کرونای دلتا شدیم. کرونا درمان ندارد و خوشبختانه واکسن تاثیر دارد. طبیعی بود ما یک مقدار عقب باشیم.

وی تصریح کرد: واکسن‌های خارجی بودند که حاضر بودند از مرحله سوم به ما واکسن بدهند، این یعنی اینکه مردم ما وارد امتحان واکسن شوند، اگر این اتفاق می‌افتاد مشکلاتی ایجاد می‌شد. فعلا و در آینده از نظر واکسیناسیون شرایط ما خوب است با کاری که در ماه‌های اخیر انجام گرفته است. موج که می‌آید دوره‌ای دارد که باید طی شود، اما تلفات هم دارد.

روحانی اظهار داشت: شما اگر ۹۲ تا ۹۶ و ۹۷ تا ۹۹ را کنار هم قرار دهیم دو مقوله جدا هستند و کرونا هم مقوله دیگری است.

وی در مورد سردرگمی دولت در کرونا گفت: راجع به کرونا به نظر من در ایران تصمیمات مهمی را اتخاذ کرد از ستاد ملی کرونا گرفته تا موج‌های را که پشت سرگذاشتیم. ما وقتی از فروردین دچار کرونایی انگلیسی شدیم و الان که گرفتار کرونای دلتا شدیم. کرونا درمان ندارد و خوشبختانه واکسن تاثیر دارد. طبیعی بود ما یک مقدار عقب باشیم.

وی تصریح کرد: واکسن‌های خارجی بودند که حاضر بودند از مرحله سوم به ما واکسن بدهند، اما این یعنی اینکه مردم ما وارد امتحان واکسن شدند اگر این اتفاق می‌افتاد مشکلاتی ایجاد می‌کرد. فعلا و در آینده از نظر واکسیناسیون شرایط ما خوب است. کاری که در ماه‌های اخیر انجام گرفته است. موج که می‌آید دوره‌ای دارد که باید طی شود، اما تلفات هم دارد.

وی در مورد اینکه می‌گویند آقای روحانی از جنس مردم نیست و خیلی شیک است اظهار داشت: ممکن است این اتهامات باشد. من در طول مدت ۸ سال در ۲۴ ساعت بطور متوسط ۱۳ تا ۱۴ ساعت کار کردم. در خود ایام کرونا حداقل در هفته دو تا سه جلسه در مورد کرونا داشتم. من در این یکسال و نیم کرونا اصلا از تهران خارج نشدم این‌ها اتهامات بی اساس است من حداقل شش بار به عسلویه سفر کردم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود