واکنش نرخ دلار و سکه به انتقال قدرت

ارزش پول ملی هم یک متغیر اقتصادی و هم یک عامل حیثیتی برای دولت‌هاست، آیا ابزار کنترلی بانک مرکزی در خدمت این تصویرسازی حیثیتی قرار می‌گیرد و قیمت دلار با شروع به کار دولت جدید افت می‌کند؟

قیمت دلار آمریکا در آخرین ساعات معاملات روز گذشته روی 25 هزار و 480 تومان قرار گرفت. قیمت دلار در شروع معاملات امروز 25 هزار و 500 تومان بود. قیمت دلار با ثبت تغییراتی مثبت در پایان معاملات نیمه اول روز روی 25 هزار و 670 تومان قرار گرفت.

چه متغیرهایی بر روند قیمتی دلار تاثیر خواهند گذاشت؟

تحلیلگران معتقدند تا زمانی که دلار مرز حساس 25 هزار و 200 تومان را از دست ندهد انتظارات کاهشی به صورت جدی در بازار شکل نمی‌گیرد. زمان دور جدید مذاکرات احیای برجام هنوز تعیین نشده  است، مذاکرات باید توسط دولت جدید پیگیری شود، احتمالا این موارد باعث به وجود آمدن قدری عدم اطمینان در بازار شده است و بر قیمت دلار یک نیروی صعودی وارد می‌کند.

از طرف دیگر با شروع به کار دولت جدید احتمال دارد قیمت دلار قدری نزولی شود. نرخ ارز گذشته از تاثیری که بر عوامل اقتصادی می‌گذارد یک حالت حیثیتی برای دولت‌ها دارد، در نتیجه احتمال اینکه با شروع به کار دولت جدید مثلا اقداماتی از مجرای بانک مرکزی انجام شود که نرخ دلار را پایین بکشد وجود دارد.

در روز گذشته همراه با کاهش قیمت دلار و قرار گرفتن آن زیر 25 هزار و 500 تومان حجم عرضه آن در بازار متشکل به صورت معنی‌داری افت کرد و این حدس را به ذهن آورد که بانک مرکزی در حال حاضر تمایل ندارد که از طریق عرضه فشار زیادی بر قیمت دلار وارد کند، اینکه با شروع به کار دولت جدید این رویکرد چگونه تحت تاثیر قرار می‌گیرد در روزهای آتی مشخص خواهد شد.

قیمت سکه دوباره بالای مرز حساس قرار گرفت

قیمت طلای جهانی در حوالی ساعت 11 و 45 دقیقه صبح به وقت ایران هنوز رشد معنی‌داری که با توجه به اظهارت رئیس فدرال رزرو در هفته گذشته انتظار می‌رفت را ثبت نکرده بود، اما سکه همچنان در مقابل کاهش قیمت مقاومت می‌کرد. قیمت سکه در آخرین ساعات معاملات روز گذشته مرز حساس 11 میلیون و 200 هزار تومانی را از دست داد و روی 11 میلیون و 180 هزار تومان قرار گرفت. قیمت سکه امامی در شروع معاملات امروز مرز حساس را پس گرفت. قیمت سکه در شروع معاملات امروز 11 میلیون و 230 هزار تومان بود. اندازه حباب قیمت سکه با احتساب قیمت 1909 دلاری برای طلا و قیمت 25 هزار و 600 تومانی برای دلار 3 درصد به دست می‌آمد.

قیمت سکه در ادامه به روند افزایشی قیمت دلار واکنش نشان داد، تا 11 میلیون و 370 هزار تومان بالا رفت و در پایان معاملات نیمه اول روز روی 11 میلیون و 310 هزار تومان قرار گرفت.

بازار ارز

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در معاملات امروز به بالای مرز 25 هزار و 500 تومان بازگشت، به طور کلی جهت انتظارات در بازار دلار کاهشی نیست، قیمت سکه به بالای 11 میلیون و 200 هزار تومان بازگشت. با توجه به عدم اطمینانی که در بازار وجود دارد اگر طلای جهانی همراهی کند رشد بیشتر قیمت سکه محتمل است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود