ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی، اتهامات ساختگی اخیر را محکوم کرد

«محسن بهاروند» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در نامه‌ای به دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی، اتهامات ساختگی علیه ایران را محکوم کرد.

منابع خبری عصر سه‌شنبه از بروز حادثه برای یک کشتی در سواحل امارات خبر دادند و همزمان یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که چهار کشتی تحت شرایط نامعلومی کنترل خودشان را از دست داده‌اند.

در پی این خبرسازی‌ها، محسن بهاروند سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، با ارسال نامه‌ای به دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی مستقر در لندن، ضمن محکوم کردن خبر سازی‌های دروغین در مورد اقدامات ایران برای آسیب زدن به امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان، از جامعه بین‌المللی درخواست کرد که برای مقابله با این مواضع بی ثبات کننده، همکاری کنند.

* تعهد ایران به حفظ امنیت و ایمنی دریانوردی

بهاروند در این نامه ضمن رد همه اتهامات بی پایه و اساس که همگی با انگیزه‌های سیاسی و به منظور ایجاد بی ثباتی و آسیب وارد آوردن به امنیت و سلامت دریانوردی، مطرح شده‌اند، تعهد کشورمان را به حفظ امنیت و ایمنی دریانوردی یادآوری کرده و نوشته است: ما معتقدیم که حفظ امنیت دریانوردی در جهت منافع ایران و جامعه بین‌المللی است.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه این نامه خاطرنشان کرده که رفتارهای ماجراجویانه و مغرضانه تعداد خاصی از کشورها، با زبانی آمیخته با زور و تهدید، علیه جمهوری اسلامی ایران، نه تنها ناقض اصل عدم توسل به زور برای مبنای منشور سازمان ملل متحد است، بلکه امنیت دریانوردی بین‌المللی را در درازمدت در منطقه به خطر می‌اندازد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس در پایان این نامه از همه کشورها و بازیگران بین‌المللی که متعهد به اصول پذیرفته شده حقوق بین‌الملل، شامل کنوانسیون سازمان بین‌المللی دریانوردی مرتبط با امنیت و ایمنی کشتیرانی هستند، درخواست کرده که این رفتارهای بی ثبات کننده در منطقه را محکوم کرده و با حسن نیت در جهت تامین امنیت دریانوردی در همه آبراهای بین‌المللی شامل خلیج فارس و دریای عمان همکاری کنند.

سفارت ایران در لندن پیش از این نیز به این خبرسازی‌های واکنش نشان داده بود.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز شب گذشته بروز حوادث امنیتی پی در پی در خلیج فارس و دریای عمان را مشکوک خواند و نسبت به هرگونه فضاسازی کاذب در راستای اغراض سیاسی هشدار داد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود