امکان انتخاب رشته تا ۱۵ مرداد؛
ظرفیت پذیرش دستیاری پزشکی اعلام شد/ تغییر شرایط مصاحبه ۲ رشته

برای چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی ظرفیتی حدود ۳۶۰۰ نفر در نظر گرفته شده است و داوطلبان تا جمعه ۱۵ مرداد فرصت دارند ۱۰۰ کدرشته محل را انتخاب کنند.

دفترچه انتخاب رشته چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر شده است و داوطلبان مجاز می‌توانند از چهارشنبه ۱۳ مرداد تا جمعه ۱۵ مردادماه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

برای چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی میزان ۳ هزار و ۶۲۷ نفر ظرفیت در نظر گرفته شده است. بالاترین ظرفیت با ۵۰۰ نفر مربوط به رشته بیماری‌های داخلی و کمترین ظرفیت با ۱۷ نفر مربوط به رشته پزشکی هسته‌ای است. برای طب هوا فضا نیز ظرفیتی در نظر گرفته نشده است.

داوطلبان باید بر اساس کارنامه و نمره و رتبه‌های خود در هر زیر گروه آموزشی ملاحظه کلیه رشته محل‌ها مندرج در دفترچه و شرایط دانشگاه‌ها باید از طریق سامانه اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی sanjeshp.ir با وارد کردن کد ملی و تلفن همراه و دریافت کد یک بار رمز، وارد سامانه شده و نسبت به انتخاب رشته محل تحصیل اقدام کنند.

به همراه کارنامه به هر یک از داوطلبان پذیرش، یک فرم انتخاب رشته – محل اینترنتی تعلق می‌گیرد. اولویت انتخاب هر فرد در میان دانشگاه‌های انتخابی‌اش بر اساس علاقه فردی است. داوطلبان می‌توانند بر اساس ضوابط و مندرجات راهنمای انتخاب رشته حداکثر تا ۱۰۰ کدرشته محل حداکثر در ۱۰ رشته تخصصی مجاز، بر اساس جداول مربوطه، انتخاب کنند.

مسئولیت هر گونه اشتباه در تکمیل فرم انتخاب رشته محل به عهده داوطلب است و داوطلبان باید دقت لازم را در تکمیل فرم انتخاب رشته به خرج دهند. امکان ارائه فرصت مجدد برای انتخاب رشته محل وجود ندارد.

مطابق مصوبات شورای آموزش پزشکی و تخصصی چنانچه هر یک از داوطلبین چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار در یکی از رشته‌های تخصصی پذیرفته شوند ولی مبادرت به ثبت نام نکنند و یا پس از ثبت نام به هر نحو انصراف دهند مجاز به شرکت در آزمون دوره بعد نخواهند بود. این موضوع در خصوص تمامی سهمیه‌ها صدق می‌کند.

داوطلبان دقت کنند پس از تکمیل و ارسال فرم انتخاب رشته – محل، درخواست تغییر، کاهش یا افزایش در رشته محل‌های انتخابی و یا ابطال فرم انتخاب رشته محل امکانپذیر نیست.

چنانچه داوطلب به هر دلیل در موعد مقرر نسبت به تکمیل و ارسال فرم اینترنتی انتخاب رشته – محل اقدام نکند به منزله انصراف داوطلب از فرآیند انتخاب رشته – محل تلقی شده و فرد مذکور از فرآیند پذیرش حذف خواهد شد.

دانشگاه‌های علوم پزشکی محل آموزش تعهدی در قبال اسکان و تامین خوابگاه دستیاران پذیرفته شده ندارند.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در نشست شورای آموزشی پزشکی و تخصصی، با توجه به پاندمی بیماری کووید ۱۹ مقرر شد در این دوره مصاحبه پذیرش در رشته‌های روانپزشکی و زنان و زایمان صورت نپذیرد.

همچنین ظرفیت رشته تخصصی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ارتش برای همه داوطلبان قابل انتخاب است.

شرایط پذیرش در رشته پزشکی قانونی نیز تغییر کرده است و داوطلبان باید دارای سن زیر ۴۰ سال باشند. دارا بودن شرایط عمومی استخدام در دستگاه‌های دولتی، عدم رابطه استخدامی با دیگر دستگاه‌های اجرایی (به استثنای سازمان پزشکی قانونی کشور) و تعهد به انجام خدمات قانونی برابر با دوران تحصیل در محل‌های مورد نیاز سازمان پزشکی قانونی کشور از دیگر شرایط پذیرش در این رشته است.

ظرفیت تکمیل نشده سهمیه مناطق محروم دانشگاه‌های علوم پزشکی به سایر داوطلبان آزاد با رعایت مقررات پذیرش تعلق می‌یابد. تغییر رشته و انتقال پذیرفته شدگان سهمیه مناطق محروم ممنوع بوده و امکان پذیر نیست و در صورت درخواست انتقال دانشگاه می‌تواند نسبت به لغو حکم دستیاری فرد پذیرفته شده اقدام کند.

پذیرش سهمیه بومی مناطق محروم بر اساس قانون برقراری عدالت آموزشی و اصلاحیه بند ۳ آن بر اساس اولویت اعلامی است.

اولویت پذیرش در هر استان با داوطلبانی است که محل تحصیل آنها در استان محل تعهد قرار داشته باشد در صورت عدم تکمیل ظرفیت باقیمانده آن به سایر داوطلبانی که دانشگاه محل تحصیل آنها در استان محل تعهد قرار نداشته باشد اختصاص داده می‌شود.

بر اساس رای چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش ۲۲ اردیبهشت ۹۸ اولویت پذیرش در استان بدین منظور است که در نمرات یکسان اولویت پذیرش با داوطلب بومی همان استان است.

به گزارش مهر، چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی سه شنبه ۸ تیرماه ۱۴۰۰ برگزار شد. تعداد ۱۲ هزار و ۶۰۱ نفر در این دوره از آزمون ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۸۴.۵ درصد کارت ورود به جلسه را دریافت کردند. پس از اعلام نتایج اولیه ۷ هزار و ۳۹۴ نفر از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته شده‌اند.

چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پیش از این قرار بود در ۷ اسفندماه ۹۹ برگزار شود که با اعتراض داوطلبان به ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ موکول شد و پس از آن در ۷ فروردین ۱۴۰۰ اعلام شد آزمون تا اطلاع ثانوی به تعویق می‌افتد و در نهایت ۸ تیرماه برگزار شد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود