مهار آتش سوزی جنگل‌های ارسباران با حضور گسترده نیروهای مردمی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی از مهار آتش سوزی جنگل های ارسباران خبر داد و گفت: خوشبختانه این آتش سوزی با حضور گسترده نیروهای مردمی در کنار نیروهای امدادی و آتش نشانی اعزامی به منطقه مهار شده و عملیات لکه گیری در حال انجام است.

محمدباقر هنربر داشت:  آتش سوزی جنگل های ارسباران از ساعت ۱۶ روز گذشته در مناطق «بابایلی» و «قاسم کندی» کلیبر آغاز شده بود که عملیات مهار آن با اعزام تیم های واکنش سریع آتش نشانی تبریز و جمعیت هلال احمر، سپاه، بسیج، یگان حفاظت منابع طبیعی، محیط زیست، نیروی انتظامی و راهداری تا ساعت پنج بامداد امروز ادامه داشت و در حال حاضر آتش سوزی اصلی مهار شده و عملیات لکه گیری در حال انجام است.

وی به حضور گسترده و مؤثر نیروهای مردمی و جوامع محلی در مقابله با این حادثه اشاره و تأکید کرد: خوشبختانه آتش سوزی رخ داده با حضور گسترده نیروهای مردمی در کنار نیروهای امدادی و آتش نشانی اعزامی به منطقه مهار شد و در غیر اینصورت امکان کنترل و ممانعت از گسترش آن ممکن نبود و باید قدردانی ویژه ای از مردم محلی به خاطر این حس مسئولیت اجتماعی در قبال محیط زیست داشته باشیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی از بررسی علت این حادثه نیز خبر داد و گفت: میزان خسارت وارده به مناطق جنگلی نیز پس از مهار کامل و بررسی کارشناسی از سوی منابع طبیعی استان اعلام خواهد شد.

هنربر در خصوص استفاده از بالگرد آبپاش در عملیات مهار آتش سوزی جنگل های ارسباران نیز اظهار داشت: این بالگرد از تهران اعزام شده و در حال رسیدن به منطقه است که برای انجام عملیات لکه گیری و مهار کامل حریق مورد استفاده قرار خواهد گرفت و برای حصول اطمینان از عدم شعله ور شدن مجدد آتش درخواست کرده ایم تا این بالگرد تا اطلاع ثانوی در استان مستقر باشد.

گزارش فارس حاکی است، جنگل‌های ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی در شمال آذربایجان‌شرقی است که در محدوده شهرستان‌های اهر، کلیبر و ورزقان قرار دارد و یونسکو ۷۲ هزار و ۴۶۰ هکتار از آن را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرده است.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود