شفاف‌سازی بیمه مرکزی در پاسخ به رئیس سازمان بورس/ گردش مالی 50 هزار میلیارد تومانی صنعت بیمه در بورس

با توجه به این که بازار سرمایه بازار شفافی است که اطلاعات شرکتها در آن باید به طور متقارن و شفاف در اختیار همه ذینفعان قرار گیرد، لذا محمد علی دهقان دهنوی در نامه‌ای به رئیس کل بمه مرکزی خواستار افشای نام کسانی شد که به اطلاعات نهانی شرکتهای بیمه‌ای دسترسی دارند.

در پی نامه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به رئیس کل بیمه مرکزی مبنی بر افشای نام کسانی که به اطلاعات نهانی شرکتهای بیمه‌ای حاضر در بورس شد، بیمه مرکزی در این زمینه شفاف سازی کرد.

صنعت بیمه پیشگام مسیر شفافیت است

صنعت بیمه از هر گونه شفافیت در حوزه‌های اقتصادی و مالی استقبال می‌کند و تمامی مجامع شرکت‌های بیمه در اتاق شیشه‌ای برپا می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، به دنبال نامه دیرهنگام سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد کارکنان صنعت بیمه که به اطلاعات خاص مالی، دسترسی دارند با صدور اطلاعیه‌ای تصریح کرد: اطلاعات جامع بیمه‌ای اعم از توانگری مالی، رتبه‌بندی شرکت‌ها و اخبار مجامع، در پرتال رسمی قابل مشاهده بوده و نهاد ناظر صنعت بیمه ضمن تاکید بر شفافیت اطلاعات همچنان امانتدار و حافظ اطلاعات شرکت‌های بیمه‌ای خواهد بود.

در مدت زمان حضور شرکت‌های بیمه‌ای در بازار سرمایه، تمامی تدابیر لازم به کار گرفته شده تا از نشت اطلاعات، بهره‌گیری از رانت‌های خبری و اطلاع‌یابی زودهنگام، پیشگیری شده تا راه برای بهره‌برداری‌های غیرقانونی همگان مسدود شود.

صنعت بیمه از نامه دیرهنگام و با تاخیر چندساله سازمان بورس و اوراق بهادار به بیمه مرکزی ج.ا.ایران و بانک مرکزی ج.ا.ایران و بعضی از هلدینگ‌های بورسی استقبال می‌کند و انتظار دارد که امر شفاف‌سازی در بازار سرمایه در بالاترین سطح ممکن دنبال شود.

بیمه مرکزی برای پاسخگویی و تعامل با سازمان بورس آمادگی کامل دارد و در راستای شفافیت حداکثری، فهرست تمامی افراد و کارکنان مرتبط برای اطمینان‌بخشی به جامعه سهامداران و سرمایه‌گذاران بورسی، ارسال شده است.

در این اطلاعیه ضمن تاکید بر توان بالای صنعت بیمه برای ایجاد تعادل در بازار سرمایه، آمده است: صنعت بیمه به عنوان یک ضلع مثلث اقتصادی کشور تاکنون با پشتیبانی از بازار سرمایه و فعالان بازار بورس کشور، قریب پنجاه هزار میلیارد تومان در بورس تراکنش مالی داشته که این رقم در کنار ارزش مالی سهام شرکت‌های بیمه در سایر شرکت‌های غیر بیمه ای، عدد چشم‌گیری را نشان می‌دهد.

در هفته‌های گذشته، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای از بیمه مرکزی و چند دستگاه دیگر اقتصادی درخواست کرده تا لیست اشخاص مطلع از اطلاعات مالی مرتبط با بورس این صنعت را اعلام کند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود