نماینده ایران:
شورای امنیت در دام دروغ‌پراکنی‌های رژیم اسرائیل نیفتد

معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل با بیان این که جار و جنجال اسرائیل در مورد حادثه کشتی مرسر استریت نمی‌تواند اذهان را از دیگر فعالیتهای بی‌ثبات کننده و ماجراجویانه این رژیم در منطقه منحرف کند، به شورای امنیت توصیه کرد در دام دروغ‌پراکنی‌های این رژیم نیفتد.

«زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک ۱۸ مرداد ماه در نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص امنیت دریانوردی طی اظهاراتی عنوان کرد: اینکه طبق اعلام بانک جهانی، بیش از ۸۰ درصد تجارت بین‌المللی از طریق دریا حمل می شود و این رقم تا سال ۲۰۳۰ دو برابر و تا سال ۲۰۵۰ چهار برابر خواهد شد، به تنهایی اهمیت اقیانوسها و دریاها در اقتصاد جهانی و ضرورت تقویت امنیت دریانوردی به عنوان نفع مشترک جهانی را مورد تأکید قرار می دهد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از طولانی‌ترین سواحل در آبراههای استراتژیکی مانند خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، دارا بودن ظرفیت بالای کشتیرانی و همچنین به عنوان یک کشور مهم تولید کننده نفت و گاز، دارای نفع چشمگیری در امنیت دریانوردی بوده و اهمیت زیادی برای آن قائل است.

ارشادی خاطرنشان کرد: امنیت دریانوردی دارای نقشی حیاتی در تضمن آزادی ناوبری، تسهیل ارتباطات بین‌المللی، ترویج استفاده مسالمت‌آمیز از دریاها و اقیانوسها و منابع آنها، حفاظت از محیط زیست دریایی و همچنین ترویج پیشرفت اقتصادی و اجتماعی همه ملتها و تقویت صلح، امنیت، همکاری و روابط دوستانه میان آنها است.

وی ادامه داد: به عنوان یک اصل، مسئولیت اولیه تضمین امنیت دریانوردی، از جمله از طریق مبارزه موثر با جرایم دریایی بویژه دزدی دریایی و سرقت مسلحانه در دریا، با دولتها است که در صورت نیاز می تواند در سطح منطقه‌ای، با همکاری و مشارکت کشورهای منطقه مورد نظر، و در دریاهای آزاد، از طریق همکاریهای بین‌المللی تکمیل شود.

نماینده ایران بیان کرد: در عین حال، همه این گونه فعالیتها باید در انطباق کامل با اصول اساسی حقوق بین الملل، بویژه احترام کامل به حاکمیت دولتها و خودداری از تهدید یا استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی آنها انجام شود.

وی اضافه کرد: در حالی که ما دارای ظرفیت قابل توجهی در مبارزه با جرایم دریایی هستیم، اعمال تحریمهای یکجانبه که مخالف حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل است، مانع دسترسی ما به فناوری ها و تجهیزات جدید برای مقابله موثر با گروههای جنایتکار شده است.

ارشادی یادآور شد: با این وجود، جمهوری اسلامی ایران، ضمن پایبندی به تعهدات بین‌المللی ذیربط خود، به طور قابل‌توجهی به ارتقای امنیت دریانوردی، شامل مبارزه با جرایم دریایی بویژه دزدی دریایی کمک کرده است.

وی با بیان این که بیش از یک دهه است که نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در اقیانوس هند و مناطق مجاور آن برای حمایت از تلاشهای بین‌المللی در مبارزه با دزدی دریایی مستقر شده اند، اظهار داشت: این موضوع بارها از سوی دبیرکل سازمان ملل در گزارش های مربوطه اش مورد اذعان قرار گرفته و توسط شورای امنیت در قطعنامه های متعدد آن مورد تقدیر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین، ششمین سمپوزیوم نیروهای دریایی اقیانوس هند (آیونز) که متشکل از ۲۴ کشور عضو بوده و هدف آن افزایش همکاری بین نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند است، از ۲۲ تا ۲۵ آوریل ۲۰۱۸ در تهران برگزار شد. نیروی دریایی ما در طول سه سال ریاست خود بر آیونز و کارگروه امنیت دریانوردی آن، پیش نویس دستورالعمل امنیت دریانوردی را تنظیم نمود و در سال ۲۰۱۹، در بندرعباس دو کنفرانس برای آماده سازی مانور دریایی ۲۰۲۰ آیونز برگزار کرد.

ارشادی بیان کرد: به علاوه، طبق تصمیم هفتمین نشست آیونز در ژوئیه ۲۰۲۱، یک مرکز منطقه ای امنیت دریانوردی در بندر چابهار ایران برای تقویت همکاری کشورهای حاشیه اقیانوس هند در زمینه امنیت دریانوردی ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: در مورد اظهارات مبتنی بر اغراض سیاسی آمریکا و انگلیس در این جلسه علیه ایران در مورد حادثه کشتی مرسر استریت، من یک بار دیگر این ادعاهای اثبات نشده را قاطعانه رد می‌کنم.

نماینده ایران افزود: حضور گسترده نیروهای نظامی این کشورها از جمله در خلیج فارس و دریای عمان همواره منبع اصلی ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه بوده و اخبار ساختگی و عملیاتهای دروغین از جمله توسط اسرائیل برای توجیه چنین حضور غیرقابل قبولی یا حمله به کشورهای منطقه مورد استفاده قرار گرفته است. طی روزهای اخیر یکی از منابع ارشد نظامی این کشورها گفته است که «همه چیز به پرتاب پهپاد از یمن اشاره می‌کند» و پس از آن نیز آنها نیروهای ویژه خود را به یمن اعزام کردند تا به ظاهر «تروریستهای مسئول آن حمله را هدف قرار دهند». همه چیز کاملاً گویا و روشن است. بعلاوه، این نشان می‌دهد که این کشورها هنوز از شکست خود در تجاوز به یمن درس نگرفته‌اند.

وی بیان کرد: همه این اتهامات تکرار ادعاهای ساختگی توسط رژیم اسرائیل است، هیچ مدرک قابل تأیید و قطعی برای اثبات این اتهام وجود ندارد. چیزی که آنها سعی می‌کنند به عنوان شواهد قطعی به تصویر بکشند، فقط چند عکس است که چیزی را هم ثابت نمی‌کند.

این دیپلمات ایرانی خاطرنشان کرد: چنین اتهاماتی به هیچ وجه نمی‌تواند بر اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل علیه ناوبری تجاری سرپوش بگذارد. تنها در کمتر از دو سال، این رژیم به بیش از ۱۰ کشتی تجاری حامل نفت یا کالاهای بشردوستانه در دریاهای منطقه‌ای حمله کرده است.

به گزارش فارس، ارشادی ادامه داد: همچنین، جار و جنجال اسرائیل در مورد حادثه کشتی مرسر استریت نمی‌تواند اذهان را از دیگر فعالیتهای بی‌ثبات کننده و ماجراجویانه رژیم اسرائیل در منطقه منحرف کند. علاوه بر سیاست فریب و دروغ پراکنی، اسرائیل در انجام عملیاتهای دروغین نیز استاد است.

وی خاطرنشان کرد: به جای مظلوم‌نمایی و نیز بدنام کردن دیگران، رژیم اسرائیل باید فوراً به تمام سیاستهای غیرمسئولانه، تجاوزات و جنایات خود و همچنین رفتارهای غیرقانونی و غیر انسانی اش که از دیرباز منبع اصلی تهدید، بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه حساس خاورمیانه و فراتر از آن بوده، پایان دهد.

ارشادی گفت؛ همچنین شورای امنیت باید به مسئولیتهای خود طبق منشور عمل کند، به انفعال و تعلل دیرینه‌اش در برابر نقض نظام مند قوانین بین‌المللی توسط رژیم اسرائیل و فعالیتهای جنایتکارانه و بی‌ثبات  کننده آن پایان دهد و آن رژیم را در قبال تمام رفتارهای غیرقانونی‌اش، شامل ارتکاب هر چهار جنایت اصلی بین‌المللی، مسئول بشناسد.

نماینده ایران گفت: شورای امنیت همچنین باید کاملاً هوشیار باشد و در دام دروغ‌پراکنی‌های رژیم اسرائیل – که طبق معمول، کورکورانه توسط برخی کشورهای غربی عضو شورا حمایت می‌شود – نیفتد. این کشورها در هفت دهه گذشته مانع از هرگونه اقدام شورا علیه اعمال جنایتکارانه رژیم اسرائیل شده و موجب شده‌اند تا این رژیم جسورتر شده و با مصونیت کامل و با وحشیگری بیشتر جنایات افزونتری انجام دهد.

وی در پایان گفت: سیاست اصولی و عزم قاطع جمهوری اسلامی ایران را در حفظ و تقویت امنیت دریایی در دریای خزر، خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان همانند گذشته و همچنین کمک به امنیت دریانوردی، تضمین آزادی ناوبری و مبارزه با جرایم دریایی از جمله دزدی دریایی در اقیانوس هند و مناطق مجاور تکرار می‌کنم. همچنین ما آماده همکاری فعال و سازنده با دولتهای ساحلی مناطق فوق برای تقویت صلح و امنیت منطقه ای هستیم.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود