کدام مشاغل در محدودیت ها اجازه فعالیت دارند؟
ممنوعیت برگزاری مراسم های عزاداری در فضای بسته

معاون وزیر بهداشت گفت: محدودیت‌ها از دوشنبه تا شنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت، همه اداره‌ها تعطیل هستند به جز آن‌هایی که به شدت ضروری هستند.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی با کرونا شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: میزان مراجعه به بیمارستان ها بسیار بالا رفته است. شرکتی که میزان بالایی سرم تولید می‌کرد به دلایلی بسته شد، اما حالا مشکلات رفع شده و در حال فعالیت است.

وی گفت: اما در ارتباط با مصوبات که امروز گرفته شد بحث محدودیت هاست باید شیوه نامه‌های بهداشتی را جدا کنیم. اگر قبول کنیم تردد‌ها موجب تجمع می شود، ما می‌توانیم برای تردد‌ها مستقل تصمیم‌گیری کنیم. از ساعت ١٢ ظهر فردا (یکشنبه، ۲۴ مرداد) تا روز جمعه ۵ شهریور ممنوعیت تردد بین استانی در جاده‌های سراسر کشور اعمال خواهد شد. همه مجوز‌های تردد لغو و جریمه ممنوعیت تردد بعد از یک ماه دو برابر می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی کرونا همچنین در ادامه گفت: از روز دوشنبه ۲۵ مرداد تا پایان روز کاری شنبه ۳۰ مرداد کلیه ادارات، اصناف و بانک‌ها به جز مشاغل ضروری گروه یک مانند آب و برق، گاز و نیروی انتظامی و اورژانس تعطیل خواهند شد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: امروز رئیس‌جمهور تاکید کردند همه دستگاه‌های ناظر باید به شدت وارد عمل شوند و میزان جرائم برای برخورد مشخص است و اصناف و نیروی انتظامی و وزارت بهداشت موظف بر نظارت هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین یادآوری کرد: امسال عزاداری ماه محرم در فضای بسته ممنوع است و دسته روی نخواهیم داشت.

رئیسی با اشاره به روند واکسیناسیون در کشور تصریح کرد: در واردات واکسن، تا پایان مرداد ۱۰ میلیون دُز، تا پایان شهریور ۲۰ میلیون دُز و در مهر و آبان دو محموله ۱۵ میلیون دُز دیگر قطعی شده است. با راه اندازی خط تولید صنعتی امکان تولید ماهانه ۳۰ میلیون دُز وجود دارد. با تولید خط‌های جدید قطعا میزان دریافتی ما از واکسن بیشتر خواهد بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: قرار شد مسافران با دوربین جریمه نشوند بلکه خود پلیس بعد از اعمال جریمه آن‌ها را برگرداند، یک ماه فرصت برای پرداخت جریمه وجود دارد که در صورت پرداخت نکردن دو برابر شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: تعطیلات از دوشنبه تا شنبه هفته آینده است. همه اداره‌ها تعطیل هستند به جز آن‌هایی که به شدت ضروری هستند. مراسم در فضا‌های پوشیده ممنوع است و قطعا اگر سرپیچی شود برخورد خواهد شد. نانوایی و فروشگاه ها، میادین تره‌بار، غذا‌های بیرون‌بر، تعمیرات، لوازم یدکی باز هستند. مترو و قطار، اتوبوس حداکثر با یک سوم فعالیت داشته باشند، اما قطار‌های داخلی مثل مترو به کار خود ادامه می‌دهند.

٢١ گروه شغلی در محدودیت جدید مجاز به فعالیت‌اند

اتاق اصناف ایران در آستانه اعمال محدودیت‌های جدید برای کنترل پیک پنجم کرونا، فهرست مشاغل گروه یک را به روزرسانی و هشت رسته را از لیست قبلی حذف کرد.

به گزارش ایسنا، اتاق اصناف ایران در پی جدیدترین مصوبات ستاد ملی کرونا مبنی بر تعطیلی از دوشنبه تاریخ ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ تا پایان روز شنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تنها گروه شغلی در محدودیت جدید امکان فعالیت دارند و فعالیت سایر مشاغل ممنوع است.

همچنین در این اطلاعیه از “خانواده بزرگ اصناف کشور” خواسته شده تا با افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش آن به سطح بیش از ۹۰ درصد، موجب قطع زنجیره انتقال این ویروس منحوس در جامعه شوند و از تشدید بازرسی، نظارت و برخورد قاطع با واحدهای اندک خاطی از سوی اتاق‌ها و اتحادیه‌های صنفی خبر داده است.

فهرست مشاغل ٢١ گانه مجاز در این دوره:

۱- کارخانه‌ها و کارگاه های تولیدی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات و خدمات وابسته

۲- مراکز زیر ساختی و حیاتی، مراکز تامین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت های تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه ها و جایگاه های سوخت

۳- حمل و نقل عمومی کالا و مسافر برون‌شهری شامل ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی.

۴- حمل نقل عمومی درون شهری

۵- ادارات و مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی، امدادی و ستادی

۶- فروشگاه‌های زنجیره‌ای(تنها بخش مواد غذایی و بهداشتی)، سوپرمارکت‌ها، میوه‌فروشی‌ها و سبزی فروشی‌ها، میادین میوه و تره‌بار

۷- مراکز تولید، نگهداری، توزیع و فروش محصولات پروتئینی و خدمات وابسته

۸- مراکز تولید و عرضه فرآورده‌های لبنی و نانوایی (تولید فراورده‌های نانوایی)

۹- مراکز بهداشتی، درمانی، امدادی، اورژانس و تامین آمبولانس دولتی و خصوصی

۱۰- داروخانه‌ها، مراکز و فروشگاه‌های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و داروهای سنتی

۱۱- مراکز تهیه، تولید و توزیع مواد غذایی و خوراکی آماده (صرفا بیرون بر).

۱۲- خدمات اپراتورهای ارتباطی، خدمات الکترونیک و فعالیت‌های پستی

۱۳- شرکت‌های خدمات اینترنتی(اعم از تامین کنندگان اینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی و شرکت‌های خدماتی مبتنی بر اینترنت)

۱۴- رسانه‌های مکتوب و بر خط و مشاغل مشابه

۱۵- مراکز نگهداری خدماتی سالمندان، معلولان، جانبازان، مراکز توان‌بخشی و مراقبتی و آسایشگاه‌ها

۱۶- تعمیرگاه‌های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی، الکترونیکی، کامپیوتر، تاسیساتی، کلیه خدمات فنی و کارواش

۱۷- فروشگاه‌های انواع قطعات لوازم یدکی

۱۸- فروشگاه‌های انواع مصالح ساختمانی و آهن آلات

۱۹- کارگاه‌های صنعتی (مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن)

۲۰- چاپخانه ها

۲۱- خشکشویی‌ها

بر این اساس با توجه به اینکه پیش از این فهرست مشاغل گروه یک ۲۹ رسته بود، ۸ گروه شغلی شامل فعالیت تیم های ملی و لیگ های وابسته در رشته های مختلف؛ غذا و ملزومات حیوانات خانگی، ملزومات و تجهیزات دامپزشکی؛ فروشگاه های مواد شیمیایی با کاربرد صنعتی و کشاورزی؛ فروشگاه های لوازم ایمنی و آتش نشانی؛ کرایه خودرو بدون راننده، پارکینگ عمومی؛ سینما خودرو/ تئاتر خودرو؛ مراکز اقامتی (شامل هتل، متل، مهمانپذیر، پانسیون و مشاغل مشابه)؛ فروش گل و گیاه تزیینی و طبیعی و مواد اولیه کشاورزی، باغبانی و دامداری۲۲- مراکز فروش عینک های طبی از فهرست مشاغل ضروری حذف شدند.

گفتنی است که در راستای مدیریت خیز پنجم بیماری در کشور، علاوه بر صنوف، کلیه ادارات، سازمان‌ها و بانک‌ها نیز از دوشنبه ۲۵ مرداد الی شنبه ۳۰ مرداد در سراسر کشور تعطیل است و از ظهر روز یکشنبه تردد بین استانی محدود می‌شود.

البته مشاهدات میدانی حاکی از آن است که در محدودیت‌های قبلی، حتی در تعطیلات سراسری تهران برای کنترل بیماری کووید ۱۹ از سه شنبه ۲۹ تیرماه تا پایان روز یکشنبه ۳ مرداد هم اصناف غیرضروری همچنان به فعالیت خود ادامه دادند که البته شرایط اقتصادی و نبود حمایت‌های دولتی در این وضعیت تاثیرگذار است. چرا که طبق اعلام مسئولان صنفی، حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد واحدهای صنفی اجاره‌ای هستند.

کارشناسان سلامت هم تاکید دارند که باید نظارت ویژه و سختگیرانه‌ای بر اعمال پروتکل‌ها و رعایت محدودیت‌ها از سوی دستگاه‌های مختلف برقرار شود و وضعیت مشابه تعطیلات سراسری قبلی در کاهش بار بیماری موفق نخواهد بود.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود