ایران برای رسیدن افغانستان به صلح تلاش می‌کند

سعید خطیب زاده در خصوص آخرین وضعیت تحولات افغانستان و موضع جمهوری اسلامی ایران عنوان داشت: ما به دقت و از نزدیک تحولات را پیگیری می‌کنیم و در تماس با تمامی طرف‌ها هستیم. همانطور که دکتر ظریف در توئیت خودشان تاکید کردند جمهوری اسلامی ایران از تمامی امکانات و ابزارهای خود برای تسهیل گفت و گوها و مصالحه در افغانستان استفاده کرده و از ابتکار شورای هماهنگی نیز استقبال می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای مشترکات فراوان تاریخی، تمدنی و فرهنگی با افغانستان بوده و در تمامی مقاطع حساس و مهم تاریخ آن کشور با تمام توان و به‌رغم مضایق و محدودیت‌ها، در کنار مردم مسلمان و همسایه خود حضور داشته است. در همین راستا، در این مقطع سرنوشت‌ساز نیز مانند همیشه در کنار آنها خواهیم بود و تمام تلاش خود را برای نیل به صلح و آرامش به کار خواهیم بست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز نگرانی از تشدید خشونت‌ها در محیط افغانستان، همه طرف‌ها را به کاهش خشونت، حفظ آرامش و تلاش برای دستیابی به راه حل‌های صلح‌آمیز از طریق گفت‌وگو دعوت می‌نماید.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران عمیقاً امیدوار است جان، مال و ناموس تمامی افراد بویژه غیرنظامیان در جریان تحولات پرشتاب اخیر در افغانستان از هر گونه تعرض مصون مانده و همه طرف‌ها با خویشتن‌داری و آینده‌نگری تعهد خود را نسبت به این امور نشان دهند و اجازه ندهند جغرافیای افغانستان مورد سوء استفاده گروه‌های خشونت طلب قرار گیرد.

خطیب زاده اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران خواستار توجه جدی به مصونیت دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک در چارچوب کنوانسیون‌های بین‌المللی بوده و بر لزوم سلامت دیپلمات‌ها و تامین امنیت این اماکن تاکید می‌نماید. بدیهی است وزارت امور خارجه به طور مستمر با کادر دیپلماتیک مستقر در سفارت و کنسولگری خود در کابل و هرات در تماس بوده و به طور مداوم تحولات را رصد می‌نماید.

وی با بیان اینکه افزایش خشونت‌ها و ناآرامی‌های اخیر موج جدیدی از بی‌جاشدگان را به دنبال داشته است، گفت: امیدواریم جامعه و نهادهای مسئول بین‌المللی نسبت به این مساله توجه جدی نشان داده و بویژه در شرایط شیوع کرونا، بدون فوت وقت به وظایف ذاتی خود در کمک به این بی‌جاشدگان بشتابند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است همه طرف‌ها از طریق گفت و گو و مفاهمه سیاسی مشکلات موجود را حل نمایند. در این راستا، ایران بار دیگر آمادگی خود را جهت تسهیل حل موضوعات افغانستان از طریق گفت و گوهای بین الافغانی و با مالکیت افغان‌ها و همچنین کمک به اجماع منطقه‌ای در موضوع افغانستان اعلام می‌دارد. در همین چارچوب ما از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت از طریق شورای راهبری متشکل از رهبران بزرگ و سرشناس افغانستان استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد انفجار تانکر سوخت در شمال لبنان و برخی درخواست‌ها مبنی بر استعفای مقامات لبنانی اظهار داشت: لبنان مدت مدیدی است که با مسائل و مشکلات اقتصادی و بحران عدم تشکیل دولت رو به رو است. کمبود سوخت و تشکیل صف‌های طولانی برای دریافت آن نیز یکی از این مشکلات بوده که متاسفانه حادثه انفجار عکار نیز در جریان توزیع سوخت میان شهروندان به وقوع پیوست.

وی اضافه کرد: ما ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان و مجروحان، برای مجروحین، سلامتی مسئلت می‌کنیم.

خطیب زاده تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است دولت و ملت لبنان از بلوغ سیاسی و ملی لازم برخوردار بوده و قادر به حل مشکلات خود خواهند بود. بدیهی است در این راستا، ایران از هیچ کمکی در جهت کاهش آلام مردم و نیازهای دولت و ملت لبنان، دریغ نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به تلاش آمریکا برای استرداد الکس ساب دیپلمات زندانی ونزوئلا در دماغه سبز اظهار داشت: حقوق دیپلماتیک و رعایت آن موضوعی مصرح در حقوق بین‌الملل بوده و کنوانسیون وین چهارچوب آن را به روشنی مشخص کرده است. آقای آلکس ساب با گذرنامه دیپلماتیک و به عنوان فرستاده دولت ونزوئلا به منظور تهیه اقلام دارویی و غذایی برای مردم این کشور از سوی دولت ونزوئلا عازم ماموریت بود که دولت آمریکا با اعمال غیرقانونی و فراسرزمینی قوانین داخلی خود و صرفاً با اغراض و اهداف سیاسی مانع انجام ماموریت وی شده است.

وی افزود: تلاش آمریکا جهت استرداد فرستاده یک دولت در کشوری ثالث به آمریکا، نه تنها مغایر با تمامی اصول پذیرفته شده ناظر بر فعالیت دیپلمات‌ها در سراسر جهان است، بلکه می‌تواند بدعتی خطرناک در حقوق بین‌الملل و روابط میان کشورها باشد.

خطیب زاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه اقدامی که مغایر با اصول روابط بین‌الملل و مانع فعالیت دیپلمات‌ها باشد را قویاً محکوم می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص تحریم‌های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه برخی از افراد و موسسات با ادعای مشارکت در فروش نفت ایران اظهار داشت: روشن است که سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران سیاستی شکست خورده و بلااثر است و تنها از اعتیاد واشنگتن به تحریم حکایت دارد.

وی تصریح کرد: علیرغم اذعان و اعتراف تمام مقامات آمریکایی مبنی بر شکست سیاست تحریم و فشار حداکثری علیه ایران، تداوم این سیاست به اشکال و بهانه‌های مختلف، از جمله ادعاهایی که به تازگی مطرح شده، جای تامل داشته و ناشی از ادامه سردرگمی برخی از مقامات آمریکایی در قبال ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی پیرامون خبر منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر اینکه آمریکا در حال بررسی گزینه‌های جایگزین خود در قبال برجام است اظهار داشت: همه کشورها از جمله ایران گزینه‌های جایگزین خود را داشته باشند. تاکنون مذاکرات در وین بر مبنای لزوم انجام تعهدات آمریکا در چارچوب برجام و لغو کامل و عملی تحریم‌ها بوده است. اگر این امر محقق شود، واشنگتن می‌تواند به برجام باز گردد در غیر این صورت آمریکا کماکان در پشت در برجام خواهد ماند.

خطیب زاده در واکنش به ابراز نگرانی مقامات آمریکا نسبت به افزایش رفتارهای به گفته آنها تهاجمی ایران در منطقه و ماجرای کشتی مرسر استریت نیز گفت: عجیب است که یکی از مقامات کشوری که ریشه و علت العلل بسیاری از معضلات و گرفتاری‌های منطقه ما است و به صورت آشکار و پنهان، مستقیم و یا غیر مستقیم باعث گرفتاری‌های ملل منطقه است، جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کند.

این دیپلمات کشورمان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران اتهام‌های هماهنگ شده مطرح شده در خصوص حمله به کشتی مرسر استریت را رد می‌کند. رژیم اشغالگر قدس به اتفاق برخی از حامیانش که ید طولایی در فریبکاری و جعل اسناد دارند، قصد دارند در حوادث اخیر منطقه با سندسازی در خصوص این اتهامات، برنامه سیاسی خود را پیش ببرند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان بر سیاست اصولی خود مبنی بر حفظ صلح و ثبات در منطقه و لزوم مشارکت و همکاری درون منطقه‌ای تاکید دارد و حضور نیروهای خارجی در منطقه را عامل اصلی و پایدار ایجاد بحران‌ها و بی ثباتی در منطقه می‌داند.

خطیب زاده همچنین درخصوص هشدار رابرت مالی فرستاده ویژه امریکا در امور ایران نسبت به مخاطرات سفر برخی شهروندان به ایران گفت: دولت بایدن که در ابتدای روی کار آمدن در تلاش بود نشان دهد با دولت ترامپ تفاوت دارد، در عمل همان رویکردهای منسوخ گذشته در ترویج ایران هراسی را پیش گرفته است؛ رویکردهایی که در دولت ترامپ نیز به نتیجه نرسیدند و مقام‌های آمریکایی اذعان دارند که اینگونه رفتارها در برابر ایران نتیجه ندارد.

وی ادامه داد: نحوه رفتار دولت فعلی آمریکا در گفتگوهای انجام شده در خصوص زندانیان ایرانی به گزوگان گرفته شده در آمریکا، نشان می‌دهد مقام‌های دولت بایدن حتی بیش از مقام‌های سابق آمریکایی در تلاشند تا مسائل انسانی و مراودات مردمی را سیاسی و حتی امنیتی کنند و چنین سیاستی مسلماً مانند قبل بی نتیجه خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در حالی که دولت جدید در ایران علاقمند به بسط روابط و افزایش پیوندها با ایرانیان خارج از کشور است، اظهارات مقام‌های آمریکایی، از جمله فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، اقدامی ضدبشری در جهت نفرت پراکنی و ترویج ایران هراسی برای ایرانیانی است که قصد حفظ ارتباطات با سرزمین مادری خود را دارند و هدف آن جلوگیری از ارتباط سازنده ایرانیان با کشورشان است.

خطیب زاده به مقامات آمریکایی یادآوری کرد: اگر قصد دلسوزی برای ایرانیان دارند، بهتر است دست از تهدید و ارعاب و دام گذاری برای ایرانیان بردارند و در جهت تامین حقوق شهروندی و تسهیل آزادی رفت و آمد ایرانیان مقیم آمریکا گام‌های اساسی بردارند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درخصوص اعتراض مسلمانان آمریکا به توقیف کاشی‌های اهدایی ایرانی برای مساجد به بهانه تحریم نیز اظهار داشت: با توجه به ارسال چندین محموله کاشی در گذشته به صورت هدیه و عدم دریافت وجه از سوی خیرین ایرانی، ادعای اخیر مسئولین گمرک آمریکا مبنی بر شمول تحریم در ارسال و دریافت این کاشی‌ها، غیر قابل توجیه است.

وی افزود: بر اساس اظهارات مسئولین مسلمان مسجد ماناساس در ایالت ویرجینیا، بنا بر درخواست مسلمانان این منطقه، کاشی‌هایی که آیات قرآن بر روی آنها حک شده است، از مدتها قبل از شهر قم به صورت هدیه و بدون دریافت هر گونه وجه، برای بنای این مسجد ارسال می‌شده و ارسال این کاشی‌ها چندین بار در گذشته صورت گرفته است.

نامه‌ای برای شرکت در اجلاس همسایگان عراق واصل شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی در مورد شرکت ایران در نشست بغداد گفت: درخصوص شرکت در اجلاس همسایگان عراق دعوت نامه‌ای واصل شده است و جمهوری اسلامی ایران در زمان مناسب تصمیم لازم را اتخاذ خواهد کرد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از صلح و ثبات در عراق و فرایند سیاسی در این کشور حمایت کرده و خواهد کرد.

خطیب زاده همچنین درباره وزارت خارجه در مورد مذاکرات ایران و عربستان گفت: قبلاً گفت و گوهایی بین دوکشور برگزار شده و مانعی برای ادامه این گفت وگوها وجود ندارد. جمهوری اسلامی ایران همواره بر گفتگو برای کاهش تنش و افزایش همکاری‌ها تاکید کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه به پرسشی پیرامون ممنوعیت ورود زائران ایرانی و چند کشور دیگر به عربستان برای ادای عمره نیز پاسخ داد و گفت: حضور در حج و طواف بیت الله الحرام، حق تمام مسلمانان است و باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تمهیدات لازم، این فریضه اللهی اجرا شود. البته جزئیات شرایط اعزام به عمره باید توسط مراجع رسمی عربستان سعودی اعلام شود که منتظر آن هستیم.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی در خصوص موضع اتخاذ شده از سوی وزارت خارجه آمریکا پیرامون نخستین سالگرد توافق امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی اظهار داشت: یک سال گذشته و به ویژه جنگ ۱۲ روزه غزه، به خوبی نشان داد که این توافق نه تنها به صلح و حقوق فلسطینیان کمکی نکرده، بلکه با نادیده گرفتن حقوق مردم فلسطین، رژیم غاصب اشغالگر قدس را برای انجام جنایات خود بر علیه این مردم مظلوم حریص‌تر و بی پرواتر نموده است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها که نقش میانجی را در پرژوه عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل را ایفا می‌کنند، به امارات و اسرائیل برای تلاش‌هایشان جهت ایجاد یک منطقه آرام‌تر و کامیاب‌تر تبریک می‌گویند. این در حالی است که آنها با این کار ناامنی و بی ثباتی را به خلیج فارس آورده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: از زمانی که پای اسرائیلی‌ها به طور رسمی به امارات و بحرین و به طور کلی به منطقه خلیج فارس باز شده، همانند مدل رفتاری شناخته شده از این رژیم خشونت طلب و یاغی، نا آرامی هم به خلیج فارس رسیده است. اسرائیل هرجا که وارد می‌شود ناامنی را با خود به آنجا می‌برند.

خطیب زاده به سوالی در خصوص اظهارات یک مقام اماراتی در مصاحبه با رسانه‌ای اسرائیلی پیرامون سالگرد توافق عادی سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی و نقش حماس نیز پاسخ داد و گفت: ادعای حیرت‌آور این مقام اماراتی مبنی بر اشغال غزه به وسیله حماس، تحریف آشکار تاریخ است. چنین ادعاهایی از موضع ذلت و نادیده گرفتن حقیقت و تاریخ مردم فلسطین و همچنین پشت پا زدن و تضعیف موضع جهان عرب و جهان اسلام در قبال رژیم صهیونیستی است. چنین موضعی حتی در میان خود اسرائیلی‌ها هم بی سابقه بوده و پیشی گرفتن این مقام اماراتی در تحریف تاریخ شرم آور است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر حمایت خود از مردم مظلوم غزه تاکید کرده و از اشاعه دهندگان دروغ می‌خواهد تا دیرنشده از مسیر اشتباه خود برگردند و واقعیت شکست اهداف توافق به اصطلاح صلح ابراهیم را بپذیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به ادعای این مقام اماراتی پیرامون عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای اظهار داشت: این قسمت ادعاهای وی به اندازه قسمت قبل و شاید بیش از آن، بی اعتبار و بی ارزش است.

وی اضافه کرد: البته ما این اظهارات را که یا از روی جهل و یا از باب اغراض صرف سیاسی بیان می‌شود، نشان دهنده موضع کشور امارات نمی‌دانیم، اما معتقدیم ادامه این روند می‌تواند تاثیر مخربی بر بهبود روابط و روند اعتمادسازی‌ها بگذارد.

خطیب زاده در خصوص بیانیه صادر شده از سوی امارات درباره امنیت دریانوردی نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به حفظ و پاسداری از امنیت انرژی نموده و از هرگونه اقدام منطقه‌ای برای افزایش ثبات و امنیت در آب‌های خلیج فارس استقبال می‌نماید، اما تاکید دارد که امنیت در همراهی و همکاری همه جانبه و دسته جمعی کشورهای منطقه تامین شده و هرگونه دخالت و حضور بازیگران خارجی نه تنها به افزایش امنیت کمکی نمی‌کند، بلکه بر بی ثباتی آب‌های منطقه نیز می‌افزاید.

به گفته این دیپلمات کشورمان جمهوری اسلامی ایران منشا خرابکاری‌های صورت گرفته در آب‌های خلیج فارس را حضور نیروهای خارجی دانسته که با اهداف سیاسی دست به ناامن سازی خطوط انتقال انرژی می‌نمایند.

وی تصریح کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه واضح است و امیدواریم کشورهای منطقه نیز این واقعیت را درک نموده و برای دستیابی به صلح با همکاری تمامی همسایگان تلاش کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص برخی گزارشها پیرامون پیشنهاد نخست وزیر اسرائیل در ملاقات با رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا برای هماهنگی و اتخاذ استراتژی مشترک در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود تحت تاثیر لابی صهیونیست‌ها دچار این سوء محاسبه شد که با خروج از برجام و افزایش فشارها می‌تواند به توافق جدیدی با ایران دست یابد و امتیازات بیشتری بگیرد، در حالی که در عمل سیاست‌های ترامپ علیه ایران کاملاً شکست خورد.

وی گفت: این رویه‌ای است که طی چندین دهه صهیونیست‌ها تلاش کرده‌اند سیاست منطقه‌ای آمریکا را بصورت یکطرفه به نفع خود مصادره کنند و به آن جهت دهند و در اثر آن، هزینه‌های سنگین مالی و انسانی بر مردم منطقه و آمریکا وارد کنند.

خطیب زاده تصریح کرد: فکر نمی‌کنیم مسئله مذاکرات ایران با سایر کشورها به رژیم بدنام و بدسابقه اسرائیل مربوط شود. در عین و در حال شرایط کنونی آمریکا به خوبی می‌داند که تصور مذاکره مستقل برای توافقی جدید با ایران تصوری خام است و برنامه هسته‌ای ایران نیز روند توسعه صلح آمیز خود را متوقف نمی‌کند.

وی با بیان اینکه اجرایی موثر برجام از سوی همه طرف‌ها، هدف گفتگوها در وین استف گفت: در روزهای سرنوشت ساز پیش رو مقام‌های دولت بایدن باید مشخص کنند که می‌خواهند منافع ملی آمریکا را در نظر بگیرند و یا قصد آنها تنها خشنودسازی رژِیم صهیونیستی است.

خطیب زاده با اشاره به اظهارات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در خصوص اقدام مشترک علیه ایران و حزب ا… نیز خاطر نشان کرد: اقدام مشترک کلید واژه‌ی رسانه‌ای جدیدی است که این روزها توسط اسرائیلی‌ها و معدودی غربی‌ها تکرار می‌شود. کشور ما را بدون ارائه سند متهم می‌کنند و سپس برای خود حلقه همفکری تشکیل می‌دهند و ایران را تهدید به اقدام مشترک می‌کنند. اسرائیل و آمریکا و برخی از این کشورهای غربی بیش از ۴۰ سال است که علیه ایران “اقدام مشترک” می‌کنند و البته “مشترکا” شکست می‌خورند. این مسئله‌ی جدیدی نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: رژِیم صهیونیستی دچار این توهم است که می‌تواند با فشار و تهدید شرایط را برای ایران سخت‌تر کند در حالی که در عمل اینگونه رویکردها و اقدامات تاکنون به ضرر آمریکا و وابستگانش تمام شده و ادامه این مسیر نیز نتیجه‌ای جزء شکست و ناکامی برای آنها ندارد.

وی در خصوص لبنان و حزب الله نیز گفت: قریب به دو دهه است که اسرائیل تفوق راهبردی خود بر حزب‌الله لبنان را از دست داده و حزب الله توانسته یک بازدارندگی موثر در مقابل رژیم اشغالگر قدس ایجاد کند و لذا حالا این رژیم به عوام فریبی، مظلوم نمایی و تهدیدهای توخالی رو آورده است.

خطیب زاده تاکید کرد: وزیر جنگ اسرائیل که صحبت از تغییر معادلات می‌کند، باید بداند که اگر کسی بخواهد معادلات را تغییر دهد، آن طرف رژیم صهیونیستی نخواهد بود. جنگ ۱۲ روزه غزه این واقعیت را به خوبی آشکار کرد و وضعیت آشفته سیاسی و داخلی این رژیم نیز مؤید این سخن است.

وزیر خارجه ژاپن هفته‌آینده به تهران می‌آید

وی در پایان از سفر وزیر امور خارجه ژاپن به کشورمان طی هفته آینده خبر داد و گفت: موته گی توشیمیتسو وزیر امور خارجه ژاپن به دعوت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از تاریخ یکشنبه ۳۱ مرداد ماه جاری سفر دو روزه‌ای را به جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت.

خطیب زاده افزود: این سفر که در آستانه تشکیل دولت سیزدهم از اهمیت بالایی برخوردار است، در پاسخ به سفر سال ۱۳۹۸ دکتر ظریف به توکیو انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: روابط ایران و ژاپن به عنوان دو قدرت مهم در غرب و شرق آسیا همواره مهم بوده و دو کشور در ۹۰ سال روابط دیپلماتیک، بر اساس منافع مشترک، از روابط دوستانه برخوردار بوده‌اند و در حال حاضر نیز رایزنی‌ها در مورد مسایل دو و چندجانبه در بالاترین سطوح میان دو کشور برقرار است.

خطیب زاده خاطر نشان ساخت: وزیر امور خارجه ژاپن در این سفر علاوه بر همتای ایرانی، با دیگر مقامات ارشد کشورمان نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود