ایران یکپارچه عزادار سید و سالار شهیدان امام حسین(ع)

همزمان با فرارسیدن روز دهم محرم عاشورای حسینی، مردم ایران اسلامی به عزاداری برای شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) می‌پردازند.

همزمان با فرارسیدن روز دهم محرم عاشورای حسینی، مردم ایران اسلامی به عزاداری برای شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) می‌پردازند.

امسال دومین محرم کرونایی کشور را سپری می‌کنیم و هیأت‌های عزاداری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به عزاداری می‌پردازند. شب گذشته همزمان با شب عاشورا، هیأت‌ها به عزاداری پرداختند که یکی از مراسم‌های شب گذشته اجتماع عشیره عاشورا با مدیحه‌سرایی محمود کریمی و حنیف طاهری بود که آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور نیز در آن حضور پیدا کرد و دقایقی به سخنرانی برای عزاداران پرداخت.

آیت‌الله رئیسی در این سخنرانی به زمان‌شناسی یاران امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: برخی از افراد را امام حسین(ع) برای حضور در کربلا دعوت کرد اما با بهانه‌هایی بازماندند و تنها حدود ۸۰ نفر یار همراه ایشان در کربلا باقی ماندند که ما از آنان به نیکی اشاره می‌کنیم. به فاصله چند روز بعد از واقعه عاشورا ۴ هزار نفر از توابین با شعار یالثارات حسین قیام کردند و تعداد بسیاری از آن‌ها هم شهید شدند اما از آنان یادی نمی‌شود زیرا زمان‌شناس نبودند و در زمان لازم، امام‌شان را یاری نکردند.

شب گذشته هیأت‌های بسیار دیگری نیز در شهرهای مختلف کشور به عزاداری برای سیدوسالار شهیدان پرداختند. جلساتی که با جمعیت بسیار و نظم مثال زدنی برگزار شد. تصاویری از نظم بی‌نظری هیأت‌های عزاداری در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را در ادامه مشاهده کنید:

از صبح امروز پنجشنبه ۲۸ مردادماه نیز همزمان با روز عاشورای حسینی مراسم‌های عزاداری در اقصی نقاط کشور و در فضای باز و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حال برگزاری است.

در شهرهای بیرجند، خرم‌آباد، ارومیه، اردبیل، یزد، گرگان و قزوین عزاداران حسینی با حضور در خیابان‌های شهر به عزاداری برای سیدوسالار شهیدان مشغول هستند.

مراسم عزاداری روز عاشورای حسینی در شهرستان دزفول به همت هیأت رزمندگان و عاشقان ثارالله این شهرستان و با مدیحه‌سرایی حاج صادق آهنگران پیرغلام اهل بیت(ع) و خیل جمعیت برگزار شد.

در کرمان نیز مراسم عزاداری روز عاشورای سیدالشهدا(ع) در گلزار شهدای این شهر و در کنار مزار حاج قاسم سلیمانی در حال برگزاری است و مردم قدرشناس این شهر یاد و خاطره این سردار سرفراز اسلام را در عزاداری‌های خود گرامی‌ می‌دارند.

در تهران نیز بسیاری از هیأت‌های عزاداری از حوالی ظهر امروز مراسم عزاداری خود را برپا خواهند کرد. برنامه هیأت‌های عزاداری تهران به شرح زیر است:

* هیأت ریحانةالنبی(س)
سخنرانی: حجت‌الاسلام بی‌آزار تهرانی
مرثیه‌خوانی: محمدحسین پویانفر
زمان: روز عاشورا از اذان ظهر
نشانی: میدان تجریش، امامزاده صالح(ع)

* هیأت مکتب‌الزهرا(س)
سخنرانی: حجت‌الاسلام مهدی حسن‌آبادی
مرثیه‌خوانی: محمدرضا طاهری و حسین طاهری
زمان: روز عاشورا از ساعت ۱۰:۳۰
نشانی خیابان شریعتی، خیابان شهدای ناجا (پلیس)، ستــاد فــرماندهی انتظامی تهــران بــزرگ

* هیأت مکتب الصادق ـ قرائت زیارت عاشورا با صد لعن و سلام
سخنرانی: حجت‌الاسلام محمدحسین میرلوحی
مرثیه‌خوانی: سیدمهدی میرداماد و سیدمصطفی میرداماد
زمان روز عاشورا از نماز ظهر همراه با نماز جماعت
نشانی: میدان فلسطین

* حسینیه کربلا
سخنرانی: حجت‌الاسلام سیدمحمد حسینی
مرثیه‌خوانی: حیدر خمسه، عبدالرضا هلالی، سیدیاسر موسوی و امیررضا غفاری
زمان: روز عاشورا از نماز ظهر
نشانی: بلوار اندرزگو

* حسینیه الزهرا
سخنرانی: حجت‌الاسلام غیاث آبادی
مرثیه‌خوانی: امیر ولی‌زاده
زمان: روز عاشورا از ساعت ۱۱
نشانی: مجیدیه شمالی، خیابان منصوری، خیابان موسایی

* روضه در صحرا
سخنرانی: حجت‌الاسلام پناهیان
مرثیه‌خوانی: محمد کریمی، حامد خمسه و ابوذر بیوکافی
زمان: روز عاشورا از ساعت ۱۵
​نشانی: بهشت زهرا، قطعه ۴۴ شهدای گمنام، روبروی ایستگاه صلواتی ولی امر

* هیأت رزمندگان اسلام
مرثیه‌خوانی: امین مقدم، امیرحسین محمودیان، علی جهانبخش، مهدی ذاکری، بهزاد سیاهپوش، سعید عباس زاده، داوود قاضی و مهدی خادم
زمان: روز عاشورا از ساعت ۹ صبح
نشانی: میدان آئینی امام حسین

* دانشگاه تهران
سخنرانی: حجت‌الاسلام پناهیان
مرثیه‌خوانی: سعید حدادیان
زمان: روز عاشورا از ساعت ۱۰:۳۰
نشانی: میدان انقلاب

* هیأت رایةالرضا ـ عزاداری در بازار تهران
مرثیه‌خوانی: کاظم غفارنژاد
زمان: روز عاشورا از ساعت ۱۳:۳۰
نشانی: خیابان خیام، ابتدای بازار پاچنار

شرایط برپایی نماز جماعت ظهر عاشورا 

از ظهر و همزمان با اذان ظهر نیز در سراسر کشور، نماز ظهر عاشورا به یاد نماز ظهر عاشورای امام حسین(ع) و یارانش به جماعت اقامه خواهد شد. ستاد  ملی کرونا با اقامه این نماز با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی موافقت کرده است. علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مورد خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور نوشت: در مورد شرایط برگزاری نماز ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی از سوی هیأت‌های عزادار در سراسر کشور، به استحضار می‌رساند با توجه به مصوبات ستاد ملی، دسته‌روی از سوی هیأت‌ها ممنوع است. لذا هیأت‌های عزادار جهت برپایی نماز بدون هرگونه دسته‌روی قبل و بعد اقامه نماز، براساس پروتکل نمازهای جماعت در فضای باز با ۴۰ درصد ظرفیت و با رعایت فاصله حداقل دو متر از ظرفیت و استفاده از ماسک و همچنین، سجاده و مهر شخصی می‌توانند نسبت به اقامه نماز ظهر تاسوعا و عاشورا اقدام کنند.

از عصر امروز نیز در سراسر کشور مراسم شام غریبان برگزار خواهد شد و مردم ایران همراه با اهل بیت(ع) در کربلای حسینی بر مصائب کربلا اشک خواهند ریخت و امشب نیز در بسیاری از هیأت‌ها مراسم عزاداری برپا خواهد شد.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود