وضعیت کرونایی بیمارستان‌های پایتخت
تخت‌های ICU پر است

تازه‌ترین وضعیت بیماری کرونا در پیک پنجم در سطح شهر تهران، مورد ارزیابی و تحلیل مدیران بیمارستان‌ها قرار گرفت.

سه روز از تعطیلات کشوری می‌گذرد و به نظر می‌رسد وضعیت کرونا در بیمارستان‌های پایتخت به ثبات نسبی رسیده و شلوغی‌های اورژانس بیمارستان‌ها کمتر شده است. با این حال هنوز تخت‌های بیمارستانی در اشغال کامل بیماران کرونایی قرار دارد.

خسرو صادق‌نیت رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) با عنوان این مطلب که وضعیت بیمارستان در دو سه روز گذشته با ثبات شده است، گفت: روند بستری‌ها از حالت افزایشی خارج شده است.

وی با اعلام اینکه روند ابتلا در سطح کشور افزایشی است، اما در شهر تهران این روند رو به رشد نیست، افزود: در دو هفته گذشته بستری‌ها و فوتی‌ها در سنین جوان و میانسال بیشتر بود.

به نظر می‌رسد در تهران چند بیمارستان بزرگ و شلوغ، بیشترین پذیرش بیماران کرونایی را دارند که از جمله آنها می‌توان به بیمارستان امام خمینی (ره)، مسیح دانشوری، سینا، لقمان، حضرت رسول و…، اشاره کرد که اگر شرایط در این چند بیمارستان به ثبات برسد، می‌توان امیدوار بود که وضعیت بیماری در تهران به مرحله آرامش رسیده است.

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با عنوان این مطلب که در سه چهار روز اخیر روند بیماری ثابت شده اما مطلوب نیست، افزود: مراجعات خانوادگی زیاد است و ما بیشتر بیماران بد حال را بستری می‌کنیم.

وی گفت: تخت‌های آی سی یو بیمارستان همچنان پر است.

سهم بالای تهران از مرگ‌های کرونایی در کشور، حکایت از این واقعیت دارد که وسعت و شدت بیماری با توجه به جمعیت استان تهران تخمین زده می‌شود و می‌توان حدس زد که برخی از بیماران نیز از استان‌های دور و نزدیک به تهران می‌آیند و همین نکته عامل درصدی از شلوغی‌های بیمارستان‌های پایتخت است.

علی شاه عباسی رئیس بیمارستان شهید فیاض‌بخش، با عنوان این مطلب که به قله پیک پنجم رسیدیم و در سه چهار روز اخیر روند افزایشی را در بستری بیماران کرونایی شاهد نبودیم، گفت: روزانه ۳۰۰ مراجعه به کلینیک تنفسی داریم.

بررسی پروتکل‌ها تا قبل از شروع تعطیلات نشان می‌داد که میزان رعایت پروتکل‌ها در تهران کمتر از ۵۰ درصد است و این یعنی، شرایط کنترل بیماری از روند مطلوبی برخوردار نیست. در حالی که عادی انگاری‌ها، خطرناک‌ترین عامل گسترش بیماری هستند.

علیجان تبرایی رئیس انجمن ویروس شناسی ایران نیز گفت: ویروس‌ها در طول زمان در گردش هستند و تغییراتی را هم از خود بروز می‌دهند. البته همیشه این تغییرات خطرناک نیستند، اما تغییر ویروس کرونا به نوع دلتا به میزان بسیار زیادی در قدرت سرایت ویروس تأثیر گذاشته است.

وی افزود: قدرت انتقال و درون این انتقال، بحث تکثیر قدرت سرایت پذیری هزار برابری در ویروس دلتا مطرح است.

تبرایی گفت: در گذشته بالاترین قدرت انتقال در سرخک و آبله بود. قدرت سرایت دلتا بین ۶ تا ۷ نفر است، یعنی یک نفر آلوده به ویروس می‌تواند ۷ نفر را آلوده کند.

ممکن است شما هم بپسندید
پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود